Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Stydím se za svého prezidenta, napsal na billboard hoteliér z Krkonoš

  10:30aktualizováno  10:30
Hoteliér Ondřej Palla z Velké Úpy vyvěsil u cesty do lyžařských středisek ve východních Krkonoších billboard s textem Stydím se za svého prezidenta. Tentýž podnikatel už v srpnu roku 2013 odmítl pohostit delegaci Miloše Zemana při tradiční Svatovavřinecké pouti na Sněžku.

Cedule s černým textem na bílém podkladu je zavěšená na železný most přes Úpu v Horním Maršově. Nahradila o poznání smířlivější billboard s fotografiemi Václava Havla a tibetského duchovního vůdce dalajlámy s nápisem Tito gentlemani jsou zde doma.

Přestože tentokrát na billboardu chybí fotografie, není těžké uhodnout, proti komu je plamenný nápis namířen.

Potřeba vyjádřit názor

„Důvodem, proč jsme se tam rozhodli billboard umístit, není jen prezidentská volba, ale také třeba návštěva pana prezidenta v Rusku a jeho rozhovor s Vladimirem Putinem. To jsou pro nás nepřijatelné věci a neslučitelné s tím, co tady od roku 1989 zažíváme. Chápu, že všichni nemusejí tyto pocity sdílet a že nostalgie některých lidí po časech minulých je veliká, ale my máme potřebu takto, bez nějakých vulgarit, vyjádřit náš názor,“ vysvětluje Ondřej Palla z penzionu Modřín ve Velké Úpě.

Při listopadové pětidenní návštěvě Ruska Miloš Zeman mimo jiné gratuloval Vladimiru Putinovi k „vítězství“ v Sýrii nebo vyjádřil svůj odpor vůči mezinárodním protiruským sankcím.

Fotogalerie

Hoteliér říká, že zatím nezaznamenal žádné negativní reakce na nový billboard. „Lidé si to fotí a šíří se to dál na sociálních sítích. Reakce jsou celkem příjemné,“ popisuje podnikatel a dodává, že do jeho penzionu voliči Miloše Zemana nejezdí.

V Krkonoších již dlouhodobě převažují pravicové názory, což potvrdily i výsledky říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. V Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a v Harrachově vyhrála ODS, na Malé Úpě zvítězili Piráti (více v článku Krkonoše potvrdily, že jsou baštou ODS).

„Lidé na horách jsou zvyklí, že co si neudělají sami, to nemají. To je učí soběstačnosti a nezávislosti. Jsou podnikaví a pravice je pro podnikatele příznivější, neobtěžuje je byrokracií,“ vysvětluje, proč Krkonoše tradičně volí jinak než zbytek republiky, vrchlabský politolog Jiří Štefek. V prezidentských volbách před pěti lety měl v horských střediscích jasně navrch Karel Schwarzenberg.

Havel s dalajlamou se na most zase vrátí

Protizemanovský nápis podle Pally zůstane na hornomaršovském mostě až do konce ledna.

Pak se za pilu u hlavní silnice na Pec pod Sněžkou zase vrátí billboard s Václavem Havlem a dalajlamou, který tam byl už od loňského jara.

„Připomínat si Havla a dalajlamu má ohromný smysl zvláště v dnešní době. Společnost se radikalizuje a tohle je taková maličkost, která ukazuje, že jsou i jiné cesty a že někdo má odlišné názory,“ řekl v červnu Ondřej Palla. 

Stejný plakát ve zmenšené verzi se nachází přímo ve Velké Úpě u penzionu Modřín a stal se jakýmsi orientačním bodem. „Když k nám přijíždějí lidé, říkají, že se sejdou u dalajlamy. To je docela příjemné,“ dodává hoteliér.

Okolí Sněžky a Pomezních Bud bylo od poloviny 70. let mezi odpůrci totalitního režimu známou lokalitou. Disidenti se na hřebenové Cestě přátelství tajně setkávali dokonce s lidmi z polské opozice. Na Horní Malé Úpě přespávali bratři Havlové, spoluzakladatel Charty 77 Petr Uhl nebo šéfredaktor samizdatových Lidových novin Jan Ruml (více v článku Stopy Charty v Krkonoších. Kde se Havel a spol. scházeli s Poláky).

Plakát vyvěsil podnikatel Oldřich Šlégr na sídlo své firmy, Domu tisku v...

Plakát vyvěsil podnikatel Oldřich Šlégr na sídlo své firmy, Domu tisku v Trutnově. (7. 11. 2014)

Antizemanovský billboard v Horním Maršově není jedinou aktivitou tohoto typu v Krkonoších z poslední doby. Totožný nápis s koláží Miloše Zemana v napoleonské uniformě visel na podzim 2014 na trutnovském Domu tisku v Pražské ulici. V reakci na prezidentovy přešlapy a skandální rozhovor plný vulgarit pro Český rozhlas billboard instaloval podnikatel Oldřich Šlégr ze Dvora Králové nad Labem. 

„Chtěl jsem tak dát najevo, že mi není jedno, co se u nás děje. Nastal čas, kdy by se lidé měli začít ozývat,“ komentoval to tehdy Šlégr. Na plakát se podepsaly desítky lidí, kteří tím vyjádřili, že mají stejný názor.

Putin: Zeman je gentleman

Na jaře 2016 zase Miloše Zemana při prezidentské návštěvě východních Čech ve Vrchlabí „vítali“ demonstranti s tibetskými vlajkami a nápisem Zeman je gentleman, který byl v uvozovkách dán do úst Vladimiru Putinovi. Vloni byl u penzionu Modřín ve Velké Úpě plakát s nápisem „Ať žije Zeman! Ale jinde“, který později nahradil menší billboard s Havlem a dalajlamou.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz