Stydím se za svého prezidenta, napsal na billboard hoteliér z Krkonoš

  10:30aktualizováno  10:30
Hoteliér Ondřej Palla z Velké Úpy vyvěsil u cesty do lyžařských středisek ve východních Krkonoších billboard s textem Stydím se za svého prezidenta. Tentýž podnikatel už v srpnu roku 2013 odmítl pohostit delegaci Miloše Zemana při tradiční Svatovavřinecké pouti na Sněžku.

Cedule s černým textem na bílém podkladu je zavěšená na železný most přes Úpu v Horním Maršově. Nahradila o poznání smířlivější billboard s fotografiemi Václava Havla a tibetského duchovního vůdce dalajlámy s nápisem Tito gentlemani jsou zde doma.

Přestože tentokrát na billboardu chybí fotografie, není těžké uhodnout, proti komu je plamenný nápis namířen.

Potřeba vyjádřit názor

„Důvodem, proč jsme se tam rozhodli billboard umístit, není jen prezidentská volba, ale také třeba návštěva pana prezidenta v Rusku a jeho rozhovor s Vladimirem Putinem. To jsou pro nás nepřijatelné věci a neslučitelné s tím, co tady od roku 1989 zažíváme. Chápu, že všichni nemusejí tyto pocity sdílet a že nostalgie některých lidí po časech minulých je veliká, ale my máme potřebu takto, bez nějakých vulgarit, vyjádřit náš názor,“ vysvětluje Ondřej Palla z penzionu Modřín ve Velké Úpě.

Při listopadové pětidenní návštěvě Ruska Miloš Zeman mimo jiné gratuloval Vladimiru Putinovi k „vítězství“ v Sýrii nebo vyjádřil svůj odpor vůči mezinárodním protiruským sankcím.

Fotogalerie

Hoteliér říká, že zatím nezaznamenal žádné negativní reakce na nový billboard. „Lidé si to fotí a šíří se to dál na sociálních sítích. Reakce jsou celkem příjemné,“ popisuje podnikatel a dodává, že do jeho penzionu voliči Miloše Zemana nejezdí.

V Krkonoších již dlouhodobě převažují pravicové názory, což potvrdily i výsledky říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. V Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a v Harrachově vyhrála ODS, na Malé Úpě zvítězili Piráti (více v článku Krkonoše potvrdily, že jsou baštou ODS).

„Lidé na horách jsou zvyklí, že co si neudělají sami, to nemají. To je učí soběstačnosti a nezávislosti. Jsou podnikaví a pravice je pro podnikatele příznivější, neobtěžuje je byrokracií,“ vysvětluje, proč Krkonoše tradičně volí jinak než zbytek republiky, vrchlabský politolog Jiří Štefek. V prezidentských volbách před pěti lety měl v horských střediscích jasně navrch Karel Schwarzenberg.

Havel s dalajlamou se na most zase vrátí

Protizemanovský nápis podle Pally zůstane na hornomaršovském mostě až do konce ledna.

Pak se za pilu u hlavní silnice na Pec pod Sněžkou zase vrátí billboard s Václavem Havlem a dalajlamou, který tam byl už od loňského jara.

„Připomínat si Havla a dalajlamu má ohromný smysl zvláště v dnešní době. Společnost se radikalizuje a tohle je taková maličkost, která ukazuje, že jsou i jiné cesty a že někdo má odlišné názory,“ řekl v červnu Ondřej Palla. 

Stejný plakát ve zmenšené verzi se nachází přímo ve Velké Úpě u penzionu Modřín a stal se jakýmsi orientačním bodem. „Když k nám přijíždějí lidé, říkají, že se sejdou u dalajlamy. To je docela příjemné,“ dodává hoteliér.

Okolí Sněžky a Pomezních Bud bylo od poloviny 70. let mezi odpůrci totalitního režimu známou lokalitou. Disidenti se na hřebenové Cestě přátelství tajně setkávali dokonce s lidmi z polské opozice. Na Horní Malé Úpě přespávali bratři Havlové, spoluzakladatel Charty 77 Petr Uhl nebo šéfredaktor samizdatových Lidových novin Jan Ruml (více v článku Stopy Charty v Krkonoších. Kde se Havel a spol. scházeli s Poláky).

Plakát vyvěsil podnikatel Oldřich Šlégr na sídlo své firmy, Domu tisku v...

Plakát vyvěsil podnikatel Oldřich Šlégr na sídlo své firmy, Domu tisku v Trutnově. (7. 11. 2014)

Antizemanovský billboard v Horním Maršově není jedinou aktivitou tohoto typu v Krkonoších z poslední doby. Totožný nápis s koláží Miloše Zemana v napoleonské uniformě visel na podzim 2014 na trutnovském Domu tisku v Pražské ulici. V reakci na prezidentovy přešlapy a skandální rozhovor plný vulgarit pro Český rozhlas billboard instaloval podnikatel Oldřich Šlégr ze Dvora Králové nad Labem. 

„Chtěl jsem tak dát najevo, že mi není jedno, co se u nás děje. Nastal čas, kdy by se lidé měli začít ozývat,“ komentoval to tehdy Šlégr. Na plakát se podepsaly desítky lidí, kteří tím vyjádřili, že mají stejný názor.

Putin: Zeman je gentleman

Na jaře 2016 zase Miloše Zemana při prezidentské návštěvě východních Čech ve Vrchlabí „vítali“ demonstranti s tibetskými vlajkami a nápisem Zeman je gentleman, který byl v uvozovkách dán do úst Vladimiru Putinovi. Vloni byl u penzionu Modřín ve Velké Úpě plakát s nápisem „Ať žije Zeman! Ale jinde“, který později nahradil menší billboard s Havlem a dalajlamou.Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Odmítnout New York? Dva dny jsem probrečela, přiznává Vrabcová

Eva Vrabcová-Nývltová v cíli maratonu na ME v Berlíně.

Z jejího hlasu bylo cítit, jak právě tohle stále ještě čerstvé rozhodnutí její sportovní duši bolí. „Probrečela jsem...

Slon plný příběhů se vrátí, poutač u silnice bude mít vztyčený chobot

Slon v barvách mistrovské Slávie.

Příznivci oblíbeného poutače, který minulý týden po 48 letech zmizel od silnice mezi Trutnovem a Dvorem Králové, chtějí...

Další z rubriky

Pálenku umí z borůvek i mrkve, zájem o ni vzrostl po metanolové aféře

Jiří Horák postavil před sedmi lety v Lanžově na Trutnovsku na místě starého...

Jiří Horák postavil před sedmi lety v Lanžově na Trutnovsku na místě starého chléva palírnu. Od té doby je v ní zavřený...

Slon plný příběhů se vrátí, poutač u silnice bude mít vztyčený chobot

Slon v barvách mistrovské Slávie.

Příznivci oblíbeného poutače, který minulý týden po 48 letech zmizel od silnice mezi Trutnovem a Dvorem Králové, chtějí...

Ani včasná pomoc by ji nezachránila, řekl soudní znalec o ubodané ženě

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Krajský soud v Hradci Králové pokračuje v projednávání případu Pavla Kohúta, který je obžalovaný z ubodání přítelkyně a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz