Moderní bioplynová stanice. Ilustrační foto.

Moderní bioplynová stanice. Ilustrační foto. | foto: shutterstock.com

Bioplynová stanice v Jičíně by zpracovala zbytky, noví radní ji nechtějí

  • 4
Připravovaná výstavba bioplynové stanice v areálu bývalé lékárny v průmyslové zóně v Jičíně dostala další ránu. Po nedávném vypadnutí záměru z nového územního plánu se na jejím odmítnutí shodla i nová koalice ODS, ČSSD a TOP 09, která povede město v příštích čtyřech letech.

"Schválení obou dokumentů, v nichž jasně říkáme, že bioplynovou stanici v Jičíně nechceme, je určitě dobrou zprávou pro obyvatele města. Jsem rád, že všichni tři koaliční partneři mají na věc stejný názor," uvedl jičínský starosta a lídr ODS Martin Puš.

"To, že se v koaliční smlouvě objevil i bod, že strany, které ji podepsaly, nebudou podporovat výstavbu bioplynové stanice na území Jičína včetně jeho okrajových částí, považuji za naprosto zásadní. Tím jsme vyloučili jakýkoliv budoucí hazard se zdravím obyvatel i se stavem životního prostředí ve městě," sdělil šéf volebního vyjednávacího týmu ČSSD a nový jičínský zastupitel za tuto stranu Miroslav Matějka.

Bioplynovou stanici v bývalé lékárně v Dělnické ulici chce postavit místní organizace Českého svazu ochránců přírody Křižánky.

Stanice by využila zbytky a přeměnila je v elektřinu a teplo

Ochranáři by chtěli bioplynovou stanici za 130 milionů korun s pomocí evropských dotací vybudovat už v příštím roce. Po jejím spuštění má do areálu vzdáleného jen 650 metrů od největšího jičínského sídliště směřovat z celého okresu a jeho nejbližšího okolí denně až deset nákladních aut se zbytky rostlin, s hnojem a kejdou, s odpady ze zpracování masa, se zbytky z jídelen a vývařoven, s prošlými potravinami či s kaly z čističek.

Odpady se v uzavřené hale smísí a umístí do nádrží, ve kterých bude při jejich rozkládání vznikat bioplyn. Ten se potom bude spalovat a při tom bude vznikat elektrická energie a teplo. Nezpracované zbytky odpadů se během zvoleného technologického procesu promění na ekologické hnojivo.

"V této chvíli připravujeme několik variant jak na poslední vývoj zareagovat. Nelze vyloučit ani to, že rozhodnutí zastupitelů o novém územním plánu napadneme soudně," řekl koordinátor projektu bioplynové stanice Vojtěch Drahoňovský z ČSOP Křižánky.

"Musíme počítat s tím, že druhá strana bude svůj záměr protlačovat dál, protože do jeho přípravy už vložila spoustu peněz. Stavba bioplynové stanice proto není ani v této chvíli definitivně zažehnána, ale budeme dělat všechno pro to, aby se tak stalo," dodal Puš.