Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradečtí hokejisté stále nemají led a těsně před sezonou řeší krizové scénáře

  13:34aktualizováno  13:34
Ani tři týdny před začátkem první ligy není kvůli válce mezi nájemcem zimního stadionu a radnicí na hradeckém stadionu led. Možná se to změní už v pondělí, Lvi by však začali sezonu jen v malé hale. K soudnímu sporu mezi městem a společností ABD možná přibude ještě žaloba na hradeckého primátora.

Hokejisté v Hradci se stali rukojmími ve válce města a firmy ABD o zimní stadion. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Válka mezi hradeckou radnicí a nájemcem zimního stadionu se stále přiostřuje a znervózňuje i fanoušky hokejistů. Jako pravděpodobná se jeví možnost, že při prvním zápase sezony bude hlediště zaplněno do posledního místa. Královští lvi totiž možná rozehrají první ligu v malé hale, kam se vejde maximálně 500 lidí.

Soud o stadion

První řízení o platnosti nájemní smlouvy, která měla původně trvat až do roku 2022, začíná u hradeckého okresního soudu 5. října.

Hradecká radnice o možnosti vypovědět firmě ABD Invest smlouvu poprvé informovala na jaře 2011 a v únoru 2012 prohlásila, že veškeré smlouvy z roku 2006 jsou neplatné.

Od té doby je mezi oběma stranami "válečný stav", jehož rukojmím je hokejový klub. Město trvá na odchodu společnosti, ABD však za ukončení smluv žádá přibližně 200 milionů korun.

Jenomže ve hře je i další krizová varianta, krajně nevýhodná nejen pro hokejisty, ale i pro sponzory a fanoušky: Hradečtí jsou připraveni v nejhorším požádat o přelosování ligy, aby zatím neznámý počet domácích zápasů sehráli venku.

Kdyby se záležitost protáhla "jen" do 5. října, kdy začíná ostře sledovaný soudní proces ABD Invest versus město o platnost nájemní smlouvy, fandové Lvů by mohli přijít o první čtyři domácí duely.

Naděje na led ožívá

Do začátku dalšího ročníku první ligy zbývají pouhé tři týdny a led stále není ani v jedné ze dvou hradeckých hal.

"Žádost o přelosování je sice jednou z možností, avšak netváříme se na ni příliš dobře. Je to pro nás až ta úplně poslední možnost," říká generální manažer klubu Aleš Kmoníček. Ten by preferoval spíš nouzovou variantu s domácími zápasy v malé hale: "To je docela dobře možné."

Hradecké hokejové týmy už tři týdny jezdí trénovat do Pardubic a pro žákovské kategorie je led v Jaroměři a Náchodě. Hradecké mrazicí přístroje sice kvůli celému sporu nespotřebovaly ani jeden kilowatt, ale možná již od pondělí bude led alespoň v malé hale.

ABD chce podat žalobu i na primátora, ten se nebojí

Stránky soudního sporu, který začíná 5. října, se možná rozrostou o obvinění hradeckého primátora, jež zvažuje ABD.

"Město se nemíní prostřednictvím ledu, nebo spíše neledu, vydírat od skupiny podnikatelů pohybujících se minimálně na hranici našich zákonů," píše Fink o firmě sídlící v Rosicích u Brna, jež měla být podle smlouvy nájemcem zimního stadionu až do roku 2022.

"Vyjádření pana primátora považujeme za dezinformační tak, aby odůvodnil svůj protiprávní postup ve sporu s naší společností. Vedení města dále stupňuje tlak na naši společnost a nebrání se použít jakékoliv prostředky s cílem oslabit pozici naší společnosti, očernit ji před veřejností a ovlivnit tak i rozhodování soudů ve vedených sporech," myslí si jednatelka ABD a zvažuje trestní oznámení na primátora, "jeho poslední prohlášení obsahuje známky trestní kvalifikace jako křivé obvinění, pomluva nebo poškozování cizích práv."

Primátor se však případného obvinění neobává: "To je jen volba paní Zralé. Já jsem v naprostém klidu a za svým prohlášením si pochopitelně stále stojím."

Společnost jedná s klubem

"Naše společnost se snaží dohodnout s vedením klubu na provizorním řešení tak, aby do doby rozhodnutí sporu o neplatnosti či platnosti nájemní smlouvy mohl stadion naplno užívat," odepsala na otázky MF DNES jednatelka ABD Invest Hana Zralá.

Kmoníček přiznává, že se společností, jež se nedávno ocitla v insolvenčním řízení, o ledové ploše vyjednává. ABD tedy z obvyklého diskusního kolotoče vyřadila radnici coby vlastníka klubu.

"Není to ale žádné obcházení města nebo má partyzánská akce, všechny kroky konfrontuji s právníkem. My prostě už nutně potřebujeme ledovou plochu a pochopitelně nejlépe v Hradci," pokračuje manažer a dodává, že válka ABD s městem se nepohnula ani o milimetr.

"Asi to bude trvat delší dobu. Bohužel nemáme žádnou odezvu ani od okresního soudu (o předběžném opatření začít ledovat, pozn. red.), které město podalo. Doufám ale, že i když je vše na mrtvém bodě, aspoň bude ledová plocha," neztrácí ještě naději.

"I kdyby Hradec kvůli sporu musel první zápasy odehrát venku nebo třeba v Pardubicích, naši podporu určitě neztratí. Atmosféru by to ale určitě poznamenalo," přemýšlí Beatrice Motalová z fanklubu.

Firma požaduje 200 milionů

O tom, zda skutečně už v pondělí bude v malé hradecké hale led, rozhodne licitace ABD s klubem o ceně. "Zatím je ale větší, než jsem předpokládal. Firmě už jsem poslal svou představu, tak uvidíme," nevylučuje Kmoníček další zamotání případu.

I když klub nyní za přípravné zápasy a tréninky v Pardubicích utratí kolem 80 tisíc korun týdně, je to jen zlomek částky, o kterou se hodlá soudit ABD.

"Současná hodnota celkových pohledávek v případě ukončení nájemní smlouvy bude činit asi 200 milionů korun," píše Zralá a zlehčuje insolvenční řízení z 23. července. "Bylo vyhlášeno na základě smyšleného a nepravdivého podání. Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením, že vykonstruovaný insolvenční návrh má spojitost se sporem, který vedeme s městem," uzavírá jednatelka ABD Invest.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz