Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradečtí hokejisté stále nemají led a těsně před sezonou řeší krizové scénáře

  13:34aktualizováno  13:34
Ani tři týdny před začátkem první ligy není kvůli válce mezi nájemcem zimního stadionu a radnicí na hradeckém stadionu led. Možná se to změní už v pondělí, Lvi by však začali sezonu jen v malé hale. K soudnímu sporu mezi městem a společností ABD možná přibude ještě žaloba na hradeckého primátora.

Hokejisté v Hradci se stali rukojmími ve válce města a firmy ABD o zimní stadion. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Válka mezi hradeckou radnicí a nájemcem zimního stadionu se stále přiostřuje a znervózňuje i fanoušky hokejistů. Jako pravděpodobná se jeví možnost, že při prvním zápase sezony bude hlediště zaplněno do posledního místa. Královští lvi totiž možná rozehrají první ligu v malé hale, kam se vejde maximálně 500 lidí.

Soud o stadion

První řízení o platnosti nájemní smlouvy, která měla původně trvat až do roku 2022, začíná u hradeckého okresního soudu 5. října.

Hradecká radnice o možnosti vypovědět firmě ABD Invest smlouvu poprvé informovala na jaře 2011 a v únoru 2012 prohlásila, že veškeré smlouvy z roku 2006 jsou neplatné.

Od té doby je mezi oběma stranami "válečný stav", jehož rukojmím je hokejový klub. Město trvá na odchodu společnosti, ABD však za ukončení smluv žádá přibližně 200 milionů korun.

Jenomže ve hře je i další krizová varianta, krajně nevýhodná nejen pro hokejisty, ale i pro sponzory a fanoušky: Hradečtí jsou připraveni v nejhorším požádat o přelosování ligy, aby zatím neznámý počet domácích zápasů sehráli venku.

Kdyby se záležitost protáhla "jen" do 5. října, kdy začíná ostře sledovaný soudní proces ABD Invest versus město o platnost nájemní smlouvy, fandové Lvů by mohli přijít o první čtyři domácí duely.

Naděje na led ožívá

Do začátku dalšího ročníku první ligy zbývají pouhé tři týdny a led stále není ani v jedné ze dvou hradeckých hal.

"Žádost o přelosování je sice jednou z možností, avšak netváříme se na ni příliš dobře. Je to pro nás až ta úplně poslední možnost," říká generální manažer klubu Aleš Kmoníček. Ten by preferoval spíš nouzovou variantu s domácími zápasy v malé hale: "To je docela dobře možné."

Hradecké hokejové týmy už tři týdny jezdí trénovat do Pardubic a pro žákovské kategorie je led v Jaroměři a Náchodě. Hradecké mrazicí přístroje sice kvůli celému sporu nespotřebovaly ani jeden kilowatt, ale možná již od pondělí bude led alespoň v malé hale.

ABD chce podat žalobu i na primátora, ten se nebojí

Stránky soudního sporu, který začíná 5. října, se možná rozrostou o obvinění hradeckého primátora, jež zvažuje ABD.

"Město se nemíní prostřednictvím ledu, nebo spíše neledu, vydírat od skupiny podnikatelů pohybujících se minimálně na hranici našich zákonů," píše Fink o firmě sídlící v Rosicích u Brna, jež měla být podle smlouvy nájemcem zimního stadionu až do roku 2022.

"Vyjádření pana primátora považujeme za dezinformační tak, aby odůvodnil svůj protiprávní postup ve sporu s naší společností. Vedení města dále stupňuje tlak na naši společnost a nebrání se použít jakékoliv prostředky s cílem oslabit pozici naší společnosti, očernit ji před veřejností a ovlivnit tak i rozhodování soudů ve vedených sporech," myslí si jednatelka ABD a zvažuje trestní oznámení na primátora, "jeho poslední prohlášení obsahuje známky trestní kvalifikace jako křivé obvinění, pomluva nebo poškozování cizích práv."

Primátor se však případného obvinění neobává: "To je jen volba paní Zralé. Já jsem v naprostém klidu a za svým prohlášením si pochopitelně stále stojím."

Společnost jedná s klubem

"Naše společnost se snaží dohodnout s vedením klubu na provizorním řešení tak, aby do doby rozhodnutí sporu o neplatnosti či platnosti nájemní smlouvy mohl stadion naplno užívat," odepsala na otázky MF DNES jednatelka ABD Invest Hana Zralá.

Kmoníček přiznává, že se společností, jež se nedávno ocitla v insolvenčním řízení, o ledové ploše vyjednává. ABD tedy z obvyklého diskusního kolotoče vyřadila radnici coby vlastníka klubu.

"Není to ale žádné obcházení města nebo má partyzánská akce, všechny kroky konfrontuji s právníkem. My prostě už nutně potřebujeme ledovou plochu a pochopitelně nejlépe v Hradci," pokračuje manažer a dodává, že válka ABD s městem se nepohnula ani o milimetr.

"Asi to bude trvat delší dobu. Bohužel nemáme žádnou odezvu ani od okresního soudu (o předběžném opatření začít ledovat, pozn. red.), které město podalo. Doufám ale, že i když je vše na mrtvém bodě, aspoň bude ledová plocha," neztrácí ještě naději.

"I kdyby Hradec kvůli sporu musel první zápasy odehrát venku nebo třeba v Pardubicích, naši podporu určitě neztratí. Atmosféru by to ale určitě poznamenalo," přemýšlí Beatrice Motalová z fanklubu.

Firma požaduje 200 milionů

O tom, zda skutečně už v pondělí bude v malé hradecké hale led, rozhodne licitace ABD s klubem o ceně. "Zatím je ale větší, než jsem předpokládal. Firmě už jsem poslal svou představu, tak uvidíme," nevylučuje Kmoníček další zamotání případu.

I když klub nyní za přípravné zápasy a tréninky v Pardubicích utratí kolem 80 tisíc korun týdně, je to jen zlomek částky, o kterou se hodlá soudit ABD.

"Současná hodnota celkových pohledávek v případě ukončení nájemní smlouvy bude činit asi 200 milionů korun," píše Zralá a zlehčuje insolvenční řízení z 23. července. "Bylo vyhlášeno na základě smyšleného a nepravdivého podání. Podali jsme trestní oznámení na neznámého pachatele s podezřením, že vykonstruovaný insolvenční návrh má spojitost se sporem, který vedeme s městem," uzavírá jednatelka ABD Invest.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Další z rubriky

Stalinova ruka trčela z bahna. Sochu diktátora pohřbili pod nádražím

Monumentální socha Josifa Vissarionoviče Stalina v Jičíně byla odhalena 21. 9....

Pod autobusovým nádražím v Lomnici nad Popelkou je pohřbený Josef Vissarionovič Stalin. Jeho tělo se tam ale nerozpadá,...

VIDEO: Na přehledné křižovatce s dobrou viditelností se srazila dvě auta

Auta se srazila na přehledné křižovatce

Ve Vrchlabí se ve středu před polednem srazila dvě auta. Na poměrně přehledné křižovatce nedala řidička přednost a oba...

Hajnišův mlýn je kulturní památkou, radnice v Třebechovicích nesouhlasí

Lidé v Třebechovicích pod Orebem sepsali petici proti demolici Hajnišova mlýna.

Hajnišův mlýn v Třebechovicích pod Orebem je kulturní památkou. Už podruhé o tom nepravomocně rozhodlo ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz