Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice ve Dvoře vyzvala majitele čistírny, aby vyhodil provozovatele

  18:26aktualizováno  18:26
Radnice ve Dvoře Králové obviňuje provozovatele tamní čističky, že dlouhodobě tají kalkulaci nákladů na provoz a navíc nabádá jejího majitele, aby s firmou Litave ukončil smlouvu o provozování. Spory o cenu čištění vody ve Dvoře nemají konce a hrozba splašků v Labi trvá dál.

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Radnice ve Dvoře Králové nad Labem se nechce vzdát milionů, které od ní požaduje bývalý i současný provozovatel místní čističky. Poté, co exekutor dočasně odblokoval majetek města, se kterým nemohla radnice víc než týden nakládat, přechází vedení města do protiútoku.

"Vyzýváme majitele, firmu Evorado Import, aby okamžitě vypověděla pro porušení povinností smlouvu současnému provozovateli firmě Litave a společně s námi vybrali nového provozovatele," píše starostka Dvora Edita Vaňková v otevřeném pětistránkovém dopise.

Výzvy v otevřeném dopise

Město vyzývá vlastníka čističky firmu Evorado Import, aby zajistil její chod i v případě, že ho bude chtít provozovatel firma Litave přerušit. Té by měl navíc vlastník pro porušení smlouvy vypovědět smlouvu a společně s městem najít nového provozovatele.
Současný provozovatel (Litave) nemá podle města právo čističku odstavit, měl by si vybrat peníze z úschovny, pokračovat v provozu a poskytnout auditorovi požadované podklady, díky kterým zjistí skutečnou cenu provozu čistírny. Bývalý provozovatel (WWTP DKNL) by měl vzít zpět návrhy na exekuci městského majetku a vzdát se veškerých dalších nároků.

Firmu Litave v něm viní, že nemá právo jakkoliv přerušit nebo omezit provoz čističky, to by totiž mohlo mít za následek opětovné vylití splašků do Labe.

V dopise radnice dále požaduje, aby bývalý provozovatel, firma WWTP DKNL, ihned stáhla návrh na exekuci na město kvůli údajnému dluhu ve výši pěti milionů, vzdala se veškerých nároků na další peníze a hlavně umožnila technickému auditorovi přístup k veškerým kalkulacím provozu čističky.

"To je totiž velký problém. Nehodláme bývalému ani současnému provozovateli platit jednostranně stanovenou cenu, za kterou jsou čističku ochotni provozovat," uvedla starostka.

Ve Dvoře tak pokračuje dlouhodobý spor o cenu. Zatímco město je ochotno platit pouze zálohu 1,673 milionů korun, Litave chce na provoz čističky dvojnásobek.

Město však oponuje tvrzením, že technickému auditorovi, který by skutečně určil, kolik bude město přispívat, minulý i současný provozovatel brání v činnosti. "Nepředložili auditorovi dostatečně všechny požadované podklady, a brání mu tak stanovit přesné náklady na čištění," uvedla starostka Vaňková.

Litave ale s nařčením nesouhlasí. "Bez těchto peněz nejsme schopni provoz zajistit. O tom, jestli je cena relevantní, se vedou dlouho spory a rozhodne až technický audit. Nejsem si ale vědom, že by nás auditor přímo kontaktoval, zatím není jasno, jak to bude," řekl MF DNES jednatel firmy Litave David Horák.

Podle radnice firmy spolupracují a obě chtějí zaplatit

Radnice obviňuje vlastníka čističky, že na jaře vyměnil provozovatele jen proto, aby se vyhnuli předběžnému opatření vydanému soudem v Trutnově. Ten po únorovém incidentu, kdy bývalý provozovatel WWTP nechal téct odpad do řeky Labe (více najdete zde), zakázal napříště vypínat čističku, aby se podobná situace ohrožující životní prostředí napříště neopakovala.

Radnice si navíc stěžuje, že ji o výměně provozovatele nikdo neinformoval. "Je to všechno jeden holding, spolupracují spolu. Současný provozovatel dokonce stále platí tomu bývalému za to, že čističku obsluhuje. Jediným východiskem je, postavit si čističku vlastní. Už na tom pracujeme," prozradil místostarosta Jan Bém.

Poté, co minulý pátek město uvolnilo exekutorovi 5 milionů, aby mohlo nakládat se svým majetkem, nyní čeká, jestli si současný provozovatel vybere peníze, které město od května posílalo do soudní úschovny (více o sporech čtěte zde).

"O peníze jsme zažádali, nebudou však stačit, problém pouze krátkodobě odvrátí," řekl Horák a dodává, že mu město dluží víc než 10 milionů. O dalších krocích bude Litave s městem jednat ve čtvrtek, hrozba odstavení čističky tak trvá i nadále.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Hlavní tah kolem Nového Města se opravuje, silnice se však nerozšíří

Kvůli opravě silnice u Nového Města a objížďkám se tvoří kolony v centru města.

Stavaři v dubnu začali opravovat důležitý tříkilometrový úsek silnice v Novém Městě nad Metují na Náchodsku. Byť je to...

Kvůli krvavým protestům univerzita evakuovala z Nikaraguy českého studenta

Student hradecké univerzity zachytil před svým odjezdem z nikaragujského Leónu...

Univerzita Hradec Králové evakuovala kvůli protivládním protestům a následným represím z Nikaraguy jednoho českého...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Grafton Recruitment Praha
Operator produkcje - Hradec Králové

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 18 000 - 23 000 Kč

Najdete na iDNES.cz