Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Radnice ve Dvoře vyzvala majitele čistírny, aby vyhodil provozovatele

  18:26aktualizováno  18:26
Radnice ve Dvoře Králové obviňuje provozovatele tamní čističky, že dlouhodobě tají kalkulaci nákladů na provoz a navíc nabádá jejího majitele, aby s firmou Litave ukončil smlouvu o provozování. Spory o cenu čištění vody ve Dvoře nemají konce a hrozba splašků v Labi trvá dál.

Čistírna odpadních vod ve Dvoře Králové nad Labem | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Radnice ve Dvoře Králové nad Labem se nechce vzdát milionů, které od ní požaduje bývalý i současný provozovatel místní čističky. Poté, co exekutor dočasně odblokoval majetek města, se kterým nemohla radnice víc než týden nakládat, přechází vedení města do protiútoku.

"Vyzýváme majitele, firmu Evorado Import, aby okamžitě vypověděla pro porušení povinností smlouvu současnému provozovateli firmě Litave a společně s námi vybrali nového provozovatele," píše starostka Dvora Edita Vaňková v otevřeném pětistránkovém dopise.

Výzvy v otevřeném dopise

Město vyzývá vlastníka čističky firmu Evorado Import, aby zajistil její chod i v případě, že ho bude chtít provozovatel firma Litave přerušit. Té by měl navíc vlastník pro porušení smlouvy vypovědět smlouvu a společně s městem najít nového provozovatele.
Současný provozovatel (Litave) nemá podle města právo čističku odstavit, měl by si vybrat peníze z úschovny, pokračovat v provozu a poskytnout auditorovi požadované podklady, díky kterým zjistí skutečnou cenu provozu čistírny. Bývalý provozovatel (WWTP DKNL) by měl vzít zpět návrhy na exekuci městského majetku a vzdát se veškerých dalších nároků.

Firmu Litave v něm viní, že nemá právo jakkoliv přerušit nebo omezit provoz čističky, to by totiž mohlo mít za následek opětovné vylití splašků do Labe.

V dopise radnice dále požaduje, aby bývalý provozovatel, firma WWTP DKNL, ihned stáhla návrh na exekuci na město kvůli údajnému dluhu ve výši pěti milionů, vzdala se veškerých nároků na další peníze a hlavně umožnila technickému auditorovi přístup k veškerým kalkulacím provozu čističky.

"To je totiž velký problém. Nehodláme bývalému ani současnému provozovateli platit jednostranně stanovenou cenu, za kterou jsou čističku ochotni provozovat," uvedla starostka.

Ve Dvoře tak pokračuje dlouhodobý spor o cenu. Zatímco město je ochotno platit pouze zálohu 1,673 milionů korun, Litave chce na provoz čističky dvojnásobek.

Město však oponuje tvrzením, že technickému auditorovi, který by skutečně určil, kolik bude město přispívat, minulý i současný provozovatel brání v činnosti. "Nepředložili auditorovi dostatečně všechny požadované podklady, a brání mu tak stanovit přesné náklady na čištění," uvedla starostka Vaňková.

Litave ale s nařčením nesouhlasí. "Bez těchto peněz nejsme schopni provoz zajistit. O tom, jestli je cena relevantní, se vedou dlouho spory a rozhodne až technický audit. Nejsem si ale vědom, že by nás auditor přímo kontaktoval, zatím není jasno, jak to bude," řekl MF DNES jednatel firmy Litave David Horák.

Podle radnice firmy spolupracují a obě chtějí zaplatit

Radnice obviňuje vlastníka čističky, že na jaře vyměnil provozovatele jen proto, aby se vyhnuli předběžnému opatření vydanému soudem v Trutnově. Ten po únorovém incidentu, kdy bývalý provozovatel WWTP nechal téct odpad do řeky Labe (více najdete zde), zakázal napříště vypínat čističku, aby se podobná situace ohrožující životní prostředí napříště neopakovala.

Radnice si navíc stěžuje, že ji o výměně provozovatele nikdo neinformoval. "Je to všechno jeden holding, spolupracují spolu. Současný provozovatel dokonce stále platí tomu bývalému za to, že čističku obsluhuje. Jediným východiskem je, postavit si čističku vlastní. Už na tom pracujeme," prozradil místostarosta Jan Bém.

Poté, co minulý pátek město uvolnilo exekutorovi 5 milionů, aby mohlo nakládat se svým majetkem, nyní čeká, jestli si současný provozovatel vybere peníze, které město od května posílalo do soudní úschovny (více o sporech čtěte zde).

"O peníze jsme zažádali, nebudou však stačit, problém pouze krátkodobě odvrátí," řekl Horák a dodává, že mu město dluží víc než 10 milionů. O dalších krocích bude Litave s městem jednat ve čtvrtek, hrozba odstavení čističky tak trvá i nadále.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Otázky pro volební lídry v Rychnově: Chybějící byty, bezpečí a doprava

Rychnovský dopravní terminál po opravě Nádražní ulice (12.12.2017).

Redakce iDNES.cz oslovila s totožnými dotazy lídry tří nejsilnějších stran z posledních komunálních voleb v Rychnově...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz