Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme lidi spojovat, říká nový nájemce trutnovského Bojiště

  7:48aktualizováno  7:48
Nový provozovatel trutnovského Bojiště má velké plány. V areálu, který proslavily hudební přehlídky, chce pořádat akce s celorepublikovým významem. Přemýšlí o koncertech zahraničních kapel, o různých formátech festivalů i o sportovních událostech.

Roman Dorňák je novým nájemcem Bojiště. | foto: Tomáš Plecháč

Zchátralý areál Bojiště na okraji Trutnova, který je v posledních letech známý hlavně díky festivalům, vstupuje do nové éry. Bývalé letní kino s amfiteátrem od dubna získala do desetiletého nájmu od města společnost Bojiště s.r.o. a její zakladatel Roman Dorňák má velké ambice. 

Fotogalerie

„Chceme využít věhlasu Bojiště a přilákat lidi z celé země,“ říká šestatřicetiletý Roman Dorňák, který strávil téměř 10 let v cizině. Po návratu v Trutnově založil a čtyři roky úspěšně provozoval kulturní klub Kabinet.

První akcí na Bojišti bude červencový festival tvrdé muziky Obscene Extreme, poslední prázdninový víkend se uskuteční premiérové trutnovské pivní slavnosti. Už teď ale nový nájemce připravuje happeningy na příští rok.

Nebýt Kabinetu, asi byste se k Bojišti nikdy nedostal...
Bylo pro mě těžké začít žít na maloměstě, ale díky Kabinetu jsem zjistil, že se v Trutnově dají dělat zajímavé akce. Ukázalo se, že si lze vybudovat určité jméno. Byla to jedna velká zkušenost a také hodně práce. Trutnov je kulturní město a také to je důvod, proč jsem se zajímal o Bojiště. Trutnováci jsou zvědaví, co se tam bude dít. Moment překvapení je na naší straně a my se na to musíme připravit. Byl to trochu horký brambor, Bojiště dlouho chátrá a nebyl nikdo, kdo by se toho chopil. Pro mě je to velká výzva, mám k tomu místu citový vztah. Areálů s takovou pověstí a potenciálem u nás mnoho není. Jednak chceme dělat vlastní akce, jednak budeme areál pronajímat. Je ale potřeba zvednout bonitu Bojiště investicemi, které máme přislíbené od města, a také penězi, které dokážeme přivést sami.

Do čeho je potřeba hlavně investovat?
Už jsme městu předložili seznam základních věcí, na které by bylo dobré se zaměřit. Letos by se měly udělat nové lavičky a dokončit oplocení. Dále je potřeba dokončit 200 metrů kanalizace vedoucí k původním sociálním zařízením, zrekonstruovat sociálky a vybudovat sprchy. Vylepšení by si zasloužil objekt pro zvukaře. Ale je toho mnohem víc.

Bojiště je spojené se dvěma velkými festivaly – Obscene Extreme a Trutnoff Open Air. Budou pokračovat?
Oba dva festivaly chceme. Obscene Extreme bude na Bojišti za úplně stejných podmínek dál a jsme za to opravdu rádi, na tom jsme se už s Čurbym (pořadatel festivalu, pozn. red.) dohodli. Martinu Věchetovi (zakladatel festivalu Trutnoff, pozn. red.) jsem to nabídl a chtěli bychom, aby festival na Bojišti pokračoval. Ale řekl mi, že z pro něj objektivních důvodů se letos Trutnoff opět neuskuteční, tedy alespoň ne na Bojišti.

Jaké akce ve vlastní produkci na letošní rok plánujete?
Protože jsme areál převzali až v dubnu, uděláme letos jen jednu. V sobotu 1. září uspořádáme pivní slavnosti. Už v pátek 31. srpna bude slavnostní otevření areálu s volným vstupem a budeme promítat tematicky „pivní“ Postřižiny. Různých pivofestů je v celé republice spousta, ale všechny jsou víceméně stejné. Chceme to dělat jinak. Zaměříme se na minipivovary a pivovary střední velikosti v kombinaci se zástupci tradičních lokálních pivovarů. Měl by tu být přednáškový stan, kde poběží dokumenty a přednášky o historii piva, a také originální dětské městečko. Chceme to pojmout jako oslavu fenoménu piva. Hlavními hvězdami budou kapely Slza, Poletíme?, Terne Čhave, The Atavists, James Harries a další. Mnohem víc akcí plánujeme na příští rok.

Jaké například?
Chceme udělat víkend jazzu a kávy ve spolupráci s českými pražírnami. Hrát budou jazzové kapely, vyvrcholením by mohl být koncert většího big bandu v amfiteátru. Naší snahou je pořádat akce s celorepublikovým významem, využít věhlasu Bojiště a přilákat sem lidi z celé země. Na příští rok plánujeme bikové závody, výtvarný festival s tvůrčími dílnami, projekcemi a videomappingem, přemýšlíme o outdoorovém festivalu spojeném se závody v boulderingu nebo o festivalu esoteriky. Těch je u nás minimum, přitom je to moderní záležitost, která oslovuje spoustu lidí. Ve hře je také mezigenerační festival s prarodiči nebo Česko-polské dny. Naší filozofií je lidi v areálu během akcí udržet. Máme zkušenosti s produkcí velkých festivalů, ale také s výtvarným festivalem a workshopy. Myslím si, že doba skákacích hradů v dětských městečkách je pryč, je potřeba to dělat trochu jinak.

Pořádat v Trutnově akce s celorepublikovým přesahem není zrovna skromný cíl...
Určitě to nebude jednoduché, konkurence je veliká. Jsme však na hranicích s Polskem, takže tam chceme také cílit. Máme dobré kontakty ve Svídnici, která s Trutnovem dlouho spolupracuje v různých oblastech.

Kolik akcí ročně byste chtěli ve vlastní produkci pořádat?
První ročníky ukážou, jak úspěšné to bude. Příští rok to vychází na pět akcí, od května do září. Když se to na tomto počtu ustálí, budeme spokojení. Areál bude otevřený veřejnosti jako lesopark. Můžou tu být třeba skauti, v zimě běžkaři a další zájmové skupiny. Akcí na papíře, které by se daly dělat, máme třeba dvacet, ale to je nereálné. Uvidíme, co má smysl a co je rentabilní. Možná se nám v budoucnu podaří scénu utvářet tak, jak jsme se o to snažili s Kabinetem. Vím, že když do něčeho člověk investuje energii a práci, podaří se to. A já navíc mám fantastickou ženu, s níž nás společná práce baví.

Je v areálu místo pro další hudební festival?
Určitě to je téma. Úspěch dneska mají žánrové festivaly a tímto směrem bychom se chtěli ubírat. Vždycky jsem měl blíž k alternativě. Zatím to je ale hudba budoucnosti, musíme být realisty. Potenciál vidím i v tom, dělat na Bojišti jednorázové koncerty zahraničních kapel. Nejdřív ale musíme udělat zázemí.

Lidé bydlící v okolí areálu byli zvyklí na dva festivaly ročně. Nemáte obavu z toho, jak budou reagovat na větší „provoz“ Bojiště?
Šlo o dva velké festivaly, které již dávno nebyly pouze víkendovou akcí. V každém případě na ně budeme brát ohled. Není potřeba, aby se tady hrálo do tří do rána. Naše akce mohou končit v půl dvanácté.

Bojiště se v minulosti stalo předmětem sporu mezi organizátorem trutnovského festivalu Martinem Věchetem a radnicí. Stalo se z toho politické téma. Neuškodilo to pověsti tohoto místa?
Z mediálního hlediska to možná dokonce pomohlo, ale vážně. Obecně v celé republice se lidé vůči sobě hodně vyhraňují. My chceme lidi spojovat, být apolitičtí, naší ambicí je, aby se na Bojišti scházeli návštěvníci napříč generacemi. Určitě se nehodlám zaplétat do nějakých lokálních žabomyších válek. Od začátku se mě někdo ptá, na čí straně jsem. Jsem na své a snažím se vytvářet prostor kolem sebe.

Areál v minulosti sloužil jako letní kino. Počítáte s tím, že tradici obnovíte?
Je tady sice krásné staré promítací zařízení, ale je ještě na filmové pásy. Proto je velký problém v tomto formátu sehnat filmy. Letní kino navíc není moc rentabilní vzhledem k velikosti areálu a finanční náročnosti spojené s pořízením nebo pronájmem digitalizovaného promítacího zařízení. Na projekční či filmová představení však nezapomínáme, budou součástí akcí.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Grafton Recruitment Praha
STROJNÍ INŽENÝR | I ABSOLVENT VŠ

Grafton Recruitment Praha
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 38 000 Kč

Najdete na iDNES.cz