V koželužně v Hradci Králové se chystá demolice dalších částí (30.dubna 2015)

V koželužně v Hradci Králové se chystá demolice dalších částí (30.dubna 2015) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Stará koželužna v Hradci se rozpadá. Město zachová věž a možná i víc

  • 0
Ruinu bývalé koželužny v Kuklenách v Hradci Králové čeká další bourání. Kromě věžičky se možná podaří zachránit alespoň komín či jednu budovu.

Šestimetrová věžička s hodinovým ciferníkem, která byla roky poznávacím znamením staré koželužny v Kuklenách v Hradci Králové, už téměř rok leží v bedně ve skladu na hradeckém letišti.

Původně měla být jediným artefaktem průmyslové budovy z 19. století, který se zachová v areálu, v němž mají vzniknout parky, malé náměstí a domy pro seniory.

Magistrát však nyní zvažuje, že věžička by nemusela být jedinou připomínkou koželužny. Dům pro seniory by totiž mohl vzniknout z jedné z budov, které jsou v současnosti téměř na spadnutí a zachován by dokonce mohl být i komín.

Posloužit by mohly staré cihly

„Objekt by měl být společenskokulturním centrem nejen pro seniory, ale i pro obyvatele Kuklen, z demolice je tedy vyloučen,“ říká Michaela Matoušová z odboru hlavního architekta hradeckého magistrátu.

„Předpokládá se, že až by došlo k výstavbě domu pro seniory, byl by rozebrán a znovu postaven. Rovněž chceme vyšetřit část cihel z demolice, aby mohly být případně využity při rekonstrukci objektu. Vše je trochu složitější, než to vypadá, ale musíme se pokusit,“ míní Michaela Matoušová.

Její šéf - hlavní městský architekt Petr Brůna - je ale raději opatrný. „Rádi bychom, aby to tam zůstalo jako připomínka, avšak nevím, nakolik je to reálné vzhledem ke stavu budovy. Rekonstrukce je nemožná,“ říká Brůna a dodává, že rozebrat dům cihlu po cihle a poté ho znovu postavit by bylo nejspíš mimo finanční možnosti města.

Odbor hlavního architekta momentálně zpracovává studii domu, která by měla být hotová do léta a měla by být součástí takzvaného Malého labského náhona, za jehož studii loni na podzim Hradec získal ocenění za urbanistický projekt roku 2014.

Jeho součástí by měly být dva parky a náměstí, obojí totiž obyvatelům Kuklen citelně chybí.

„Oba parky by měly vzniknout v blízkosti školy. Jeden u tamní knihovny a druhý u novostaveb v Machovcově ulici,“ říká náměstek hradeckého primátora pro rozvoj Jindřich Vedlich.

Oba parky již mají územní rozhodnutí a město dál pokračuje v získávání dalších stupňů potřebné dokumentace.

Další demoliční práce brzy začnou

Nejdříve ale bude nutné zbourat rozpadající se budovy staré koželužny. Část jich šla k zemi už loni, kdy bylo nutné je rozebrat, neboť již ohrožovaly kolemjdoucí.

Do demoličních prací se radnice pustila se zpožděním, neboť pozemky blokovala zkrachovalá firma Eube, která před téměř deseti lety chtěla bývalou fabriku přestavět na luxusní loftové byty. Jenže se ocitla v konkurzu a projekt převzala firma KCK, která se však do něj nepustila okamžitě a až do roku 2013 tak městu kvůli uzavřeným smlouvám pozemky zablokovala.

Další demoliční vlna by měla následovat už v nadcházejících měsících, demolice je již povolená od stavebního úřadu a radnice nyní vybírá zhotovitele bouracích prací. Záchrana celé koželužny už kvůli jejímu stavu, za který mohou i průtahy s firmou Eube, není možná.

Ostatně už to v minulosti uznali i památkáři. „Prohlašovat památkou budovy, které jsou v takovém stavu, nemá cenu,“ uvedl již dříve šéf hradeckého památkového odboru Jan Falta.

Starý areál bude více zelený

Oba nové parky by měly těsně přiléhat k labskému náhonu a součástí jednoho z nich by díky tomu měly být i vodní prvky.

„Půjde o interaktivní vodní kolo, na němž by si návštěvníci parku mohli zašlapat,“ vysvětluje Vedlich. Obě zelené lokality také budou nabízet posezení nejen mezi stromy, ale i přímo u vody.

Zeleň by měla v Kuklenách přibýt i v okolí bývalé koželužny, kterou město nechá z většiny zbourat a na jejím místě vyroste domov pro seniory, nové náměstí a komunitní centrum.

Hned za bydlením pro důchodce vznikne i malý park Koželužna. Kolem náměstí pak architekti plánují nechat vysázet další stromy.

„Do náměstí bude vtažena zeleň, pod kterou bude možné parkovat. Tato varianta respektuje vlastnické poměry města a umožňuje výstavbu v etapách,“ vysvětluje architekt Petr Sladký, který studii Kuklen zpracoval.