Pořádek v Broumově by mělo hlídat víc strážníků, podle opozice to ale není řešení. Ilustrační foto

Pořádek v Broumově by mělo hlídat víc strážníků, podle opozice to ale není řešení. Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Broumov chce víc strážníků, v Rychnově řešili stížnosti na Romy prací

  • 2
Zvýšíme počet uniforem v ulicích, rozhodli se vyřešit problémy s některými nepřizpůsobivými Romy radní v Broumově. Šest nových strážníků, o nichž radnice uvažuje, by mělo denně kontrolovat situaci v městských domech. Mají hlídat i čerpání sociálních dávek nebo záškoláctví. V Rychnově to zkusili po dobrém a s prací.

Radní v Rychnově nad Kněžnou dali Romům úkol: vyčistěte městský náhon a my vám za to dáme peníze. Stalo se. Ruku k dílu přiložilo několik rychnovských Romů.

Vydělaných 70 tisíc korun putovalo do sdružení Kali Růža, jež vychovává mladé Romy. Nakoupili za ně kroje a hudební nástroje pro taneční a hudební soubor, který udržuje romské tradice.

Město si spolupráci pochvaluje. "Je to cesta, jak mohou Romové přijít legálně k penězům, které potřebují. A navíc, když si to odpracují, stejně jako každý jiný si toho i víc váží," říká rychnovský starosta Jan Skořepa.

Protože se tento přístup osvědčil, bude přes zimu přemýšlet, co dalšího by Romové mohli na jaře pro město udělat.

Také předseda romského sdružení Ernest Gyuracs je pro: "Rozhodně to uvítáme. Jsme nezisková organizace, takže prostředky bychom potřebovali. Příští rok navíc uvažujeme, že bychom pomáhali sociálně slabým."

Přístup rychnovské radnice oceňuje ředitel vládní Agentury pro sociální začleňování v romských lokalitách Martin Šimáček: "Jakmile se část obyvatel takovým způsobem zapojí, může vytvářet podmínky pro rozvojovou činnost a to je správné. Když se k tomu přidá systematická sociální práce a vzdělávací činnost, je to ten nejzodpovědnější přístup radnice."

Je víc strážníků řešením?

V Broumově je situace podstatně složitější i proto, že v něm žije mnohem více Romů, podle odhadů 600 až 800. Místní lidé si na soužití a kriminalitu stěžují dlouho, ale počet přestupků a trestných činů zůstává stejný.

V létě rozladilo hlavně obyvatele z centra Broumova, když se na Malé náměstí přistěhovaly dvě rodiny. Další tři přibyly do Olivětína, vždy šlo o soukromé domy. Na malou bezpečnost si v nedávné anketě stěžovaly tři čtvrtiny lidí.

"Člověk se bojí jít v noci kolem kláštera, přes den tam zase děti žebrají a když jim nic nedáte, aspoň vás kopnou. Ženu jednou přepadli tři menší kluci za radnicí v parku, ale ubránila se," říká Jaroslav Jaroš z Broumova.

Šest nových strážníků v ulicích by prý mohlo takovým problémům zabránit. Zastupitelé je zatím neschválili. Podle broumovské opozice i bývalého radního a člena komise prevence kriminality Pavla Košňara nejsou strážníci řešení.

"Nezbude než zaměstnat Romy na stavbách dotovaných státem," myslí si. Nabírání strážníků kritizuje i broumovský advokát Drahomír Růčka: "Nesuplujme tím stát, je třeba řešit příčiny. Romů se nezbavíme, s nimi se musí pracovat. Přijímat strážníky není umění."

Podle Šimáčka z vládní agentury by uniformy v ulicích mohly pomoci. "Ale jen pokud budou radní dbát i na prevenci," upozorňuje.

Broumov s agenturou v posledních letech spolupracoval. Připravila pro město projekt komunitního centra za 17 milionů korun, které se nyní chystá ve Velké Vsi. Nabídne tam sociální služby rodinám s dětmi a odborné poradny. Radnice v Broumově také zaměstnává osmdesát lidí ve veřejné službě, tím dosáhnou na vyšší dávku. Z dotace kraje působí ve městě taky dva terénní pracovníci sdružení Romodrom.

,