Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Broumov získal stříbro mezi evropskými kvetoucími sídly

  15:48aktualizováno  15:48
Broumov se letos jako první město z Královéhradeckého kraje zapojil do soutěže Evropská kvetoucí sídla a hned uspěl. Získal stříbrnou plaketu za to, jak na přelomu jara a léta rozkvetl a ulice zářily barvami. Tehdy město u hranic navštívili členové přísné komise evropské soutěže.

Květinová výzdoba v Broumově | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Vyhlášení a předání ocenění se uskutečnilo v pátek ve slovinské Rogašce Slatině. Broumov byl desátým českým městem v historii této evropské soutěže.

Prezident Asociace evropských kvetoucích sídel Herbert Titz řekl, že toto klání dnes odborníci považují za nejuznávanější evropskou soutěž v oblasti životního prostředí a kvality života ve městech a obcích.

Broumov se letos účastnil soutěže s moravskou obcí Smržice a také ty získaly stříbrnou plaketu. Celkem se letos rozdalo 11 stříbrných a 7 zlatých ocenění.

Květinová výzdoba v Broumově
Květinová výzdoba v Broumově
Květinová výzdoba v Broumově

 

"Letošní ročník patřil vůbec k nejkvalitněji obsazeným ročníkům v celé historii soutěže, která existuje od roku 1975," řekl Herbert Titz.

Město na Náchodsku se mohlo zapojit díky loňskému vítězství v soutěži Město stromů pro rok 2010 a 2011, kterou v Česku pořádá nadace Partnerství.

Lahůdky z Broumovského stánku hned zmizely

Téměř pětikilogramová stříbrná plaketa dorazila do Broumova v sobotu navečer. Starosta Milan Kotrnec k tomu poznamenal, že její "tíha" bude v následujících měsících a letech ležet na všech obyvatelích města.

"Do Broumova totiž přijedou jako turisté lidé, kteří vědí, jak velké ocenění stříbrná plaketa znamená. A město bude v následujících letech muset dokazovat, že mu toto ocenění náleží právem," uvedl starosta.

Lidé na prezentaci Broumova ve Slovinsku měli zájem o propagační předměty a výrobky, například Horalské trubičky firmy Stenava z Teplic nad Metují, salám Poličan firmy Pejskar, preclíky z Kvíčerovské pekárny z Police nad Metují, medové perníčky Libuše Fulcové z Křinic či medovinu Jiřího Vlka z Vernéřovic.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Hradec chce radary u škol a na výpadovkách, systém pohlídá i křižovatky

Frézování vozovky v Koutníkově ulici v Hradci Králové (9.7.2018).

Inteligentní dopravní systém který připravují v Hradci Králové, získává konkrétní podobu. Vedení města zveřejnilo, kde...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Stromy kvůli suchu shazují listí, ve městě je zalévají už i hasiči

Dobrovolní hasiči pomáhají pracovníkům technických služeb v Hradci Králové...

Do boje se suchem se v Hradci Králové zapojili už i hasiči. Dobrovolné jednotky spolu s pracovníky technických služeb...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz