Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bruslařský ráj u Hradce - Hradečnice je delší, vyroste i in-line okruh

  10:49aktualizováno  10:49
V novohradeckých lesích se začne ještě letos stavět unikátní šestnáctikilometrový okruh. Bude sloužit hlavně in-line bruslařům a cyklistům a nejspíš předčí i vyhlášenou stezku u Lipna. Takový projekt nemá v Česku konkurenci. K tomu se dostavuje i populární Hradečnice, je teď delší skoro o tři kilometry.

Bruslařská trať Hradečnice u Hradce Králové. | foto: MAFRA

Asfalt ještě voní novotou, krajnice se teprve válcuje, kolem prudkého kopce u Černé stráně stále není slibované zábradlí a téměř tříkilometrový úsek z obou stran jistí cedule se zákazem vstupu.

Přestože na prodlouženou Hradečnici, jejíž nažehlený povrch zavede in-line nadšence skoro až do Bělečka, oficiálně nikdo nesmí, bruslaři ani cyklisté si z toho nic nedělají a nový příspěvek ke svému stále většímu ráji v novohradeckých lesích vyrážejí testovat.

Navíc už letos tady začne růst ještě mnohem luxusnější dílo, které po dokončení může předčit patrně nejvyhlášenější českou in-line stezku na Lipně. Unikátní šestnáctikilometrový lesní okruh, který nemá v České republice konkurenci, by mohl být hotový už příští rok.

Ještě letos poporoste Písečnice, jež vede z Nového Hradce a končí za hájovnou, až ke Stříbrnému rybníku, příští rok přijde na řadu hráz zvaná Smiřická ve směru na Malšovice i poslední část okruhu kolem střelnice k lesnímu hřbitovu.

Šestnáctikilometrový okruh bude pro bruslaře něco extra

"Okruh by měl měřit zhruba 16 kilometrů, počítáme s náklady kolem 10 milionů korun," řekl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Společný projekt radnice a společnosti Městské lesy Hradec Králové vyslyší volání bruslařů, kterým se už nechce jen pendlovat tam a zpátky po Hradečnici a Písečnici. "S bruslemi trávím každou dovolenou, znám mnoho krásných stezek, ale tak dlouhý okruh by byl skutečně něco extra. Podobný skutečně neznám," přemýšlí zkušený hradecký bruslař Milan Tomajko.

Ale zpět k úseku, který je oficiálně stále zavřený a na němž stavařům nezbývá nic jiného než natěšené sportovce tolerovat. Na Hradečnici od hřbitova se už sice objevilo několik nebezpečných boulí a prasklin, ale není to nic, co by zkazilo dojem.

Po necelých dvou kilometrech láká kiosek U Vlka a o kousek dál se na zahradě hájovny vyhřívá daňčí stádo s malými kolouchy. Je to sice in-line romantika, ale až sem nic nového.

I přes zákaz bruslaři na stezku vyráží

Dvě stovky metrů za myslivnou byli bruslaři zvyklí na otočku a návrat. Začínala tam totiž děravá silnice ideální pro treková kola. Teď tam stojí cedule se zákazem vstupu na staveniště, tu však většina ignoruje.

"Přece se nezastavím a nepojedu zpátky, když můžu vyzkoušet tak nádherný povrch. Že se cesta protáhne o další tři kilometry, je super překvapení, já o tom vůbec nevěděla," směje se Monika Prajslerová, která na Hradečnici vyrazila v úterý ráno.

O tom, že hradečtí bruslaři vyhledávají i adrenalin, svědčí hned začátek a mnoho brzdných stop na bezchybném asfaltovém koberci, který je položen na strmé bývalé panelové cestě. Nejdříve však musíme nahoru, těžké monotónní stoupání zpestřují vyřezávané postavičky draka, hejkala či dušiček na Pohádkové stezce od Mazurových chalup k rybníku Výskyt.

I když se ještě upravují krajnice, nová cesta je hotová a končí přesně s hranicí pozemků města těsně nad Bělečkem.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Vrchní soud potvrdil trest otrokářům, kteří v Británii obchodovali s lidmi

Obžalovaní Roman Feko a Ladislav Fedák u Krajského soudu v Hradci Králové.

Vrchní soud v Praze potvrdil trest 8,5 let Romanu Fekovi a 6,5 roku vězení Ladislavu Fedákovi za obchodování s lidmi....

Najdete na iDNES.cz