Bruslařský ráj u Hradce - Hradečnice je delší, vyroste i in-line okruh

  10:49aktualizováno  10:49
V novohradeckých lesích se začne ještě letos stavět unikátní šestnáctikilometrový okruh. Bude sloužit hlavně in-line bruslařům a cyklistům a nejspíš předčí i vyhlášenou stezku u Lipna. Takový projekt nemá v Česku konkurenci. K tomu se dostavuje i populární Hradečnice, je teď delší skoro o tři kilometry.

Bruslařská trať Hradečnice u Hradce Králové. | foto: MAFRA

Asfalt ještě voní novotou, krajnice se teprve válcuje, kolem prudkého kopce u Černé stráně stále není slibované zábradlí a téměř tříkilometrový úsek z obou stran jistí cedule se zákazem vstupu.

Přestože na prodlouženou Hradečnici, jejíž nažehlený povrch zavede in-line nadšence skoro až do Bělečka, oficiálně nikdo nesmí, bruslaři ani cyklisté si z toho nic nedělají a nový příspěvek ke svému stále většímu ráji v novohradeckých lesích vyrážejí testovat.

Navíc už letos tady začne růst ještě mnohem luxusnější dílo, které po dokončení může předčit patrně nejvyhlášenější českou in-line stezku na Lipně. Unikátní šestnáctikilometrový lesní okruh, který nemá v České republice konkurenci, by mohl být hotový už příští rok.

Ještě letos poporoste Písečnice, jež vede z Nového Hradce a končí za hájovnou, až ke Stříbrnému rybníku, příští rok přijde na řadu hráz zvaná Smiřická ve směru na Malšovice i poslední část okruhu kolem střelnice k lesnímu hřbitovu.

Šestnáctikilometrový okruh bude pro bruslaře něco extra

"Okruh by měl měřit zhruba 16 kilometrů, počítáme s náklady kolem 10 milionů korun," řekl náměstek hradeckého primátora Jindřich Vedlich.

Společný projekt radnice a společnosti Městské lesy Hradec Králové vyslyší volání bruslařů, kterým se už nechce jen pendlovat tam a zpátky po Hradečnici a Písečnici. "S bruslemi trávím každou dovolenou, znám mnoho krásných stezek, ale tak dlouhý okruh by byl skutečně něco extra. Podobný skutečně neznám," přemýšlí zkušený hradecký bruslař Milan Tomajko.

Ale zpět k úseku, který je oficiálně stále zavřený a na němž stavařům nezbývá nic jiného než natěšené sportovce tolerovat. Na Hradečnici od hřbitova se už sice objevilo několik nebezpečných boulí a prasklin, ale není to nic, co by zkazilo dojem.

Po necelých dvou kilometrech láká kiosek U Vlka a o kousek dál se na zahradě hájovny vyhřívá daňčí stádo s malými kolouchy. Je to sice in-line romantika, ale až sem nic nového.

I přes zákaz bruslaři na stezku vyráží

Dvě stovky metrů za myslivnou byli bruslaři zvyklí na otočku a návrat. Začínala tam totiž děravá silnice ideální pro treková kola. Teď tam stojí cedule se zákazem vstupu na staveniště, tu však většina ignoruje.

"Přece se nezastavím a nepojedu zpátky, když můžu vyzkoušet tak nádherný povrch. Že se cesta protáhne o další tři kilometry, je super překvapení, já o tom vůbec nevěděla," směje se Monika Prajslerová, která na Hradečnici vyrazila v úterý ráno.

O tom, že hradečtí bruslaři vyhledávají i adrenalin, svědčí hned začátek a mnoho brzdných stop na bezchybném asfaltovém koberci, který je položen na strmé bývalé panelové cestě. Nejdříve však musíme nahoru, těžké monotónní stoupání zpestřují vyřezávané postavičky draka, hejkala či dušiček na Pohádkové stezce od Mazurových chalup k rybníku Výskyt.

I když se ještě upravují krajnice, nová cesta je hotová a končí přesně s hranicí pozemků města těsně nad Bělečkem.

Nejčtenější

Alkohol i rvačky, stovky dělníků z ciziny vyvolávají v Libáni napětí

V Libáni už se nesmí pít před večerkou ani jinde na veřejnosti (6.11.2018).

Byla to poklidná obec, teď se však Libáň na Jičínsku podle místních úplně proměnila. Napětí vyvolává přísun stovek...

Na smartphony za dumpingové ceny čekaly v Hradci stovky lidí celou noc

Otevření obchodu Mi Store v královéhradeckém Auparku

Český distributor mobilů Xiaomi otevřel v Hradci Králové novou značkovou prodejnu Mi Store. Start prodeje a výrazné...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Tisíce vězňů jsou na drogách, pašují se v časopisu, salámu i při polibku

Zakázané tablety byly ukryté v podrážkách pantoflí v balíku pro vězně ve...

Dozorci z Valdic na Jičínsku, jednoho z nejstřeženějších vězení v Česku, kde sedí i doživotně odsouzení vrazi, musejí...

Ať turisté koloběžku zkusí v údolí, žádá náčelník. Úrazů v horách přibylo

Horská koloběžka

Téměř padesát koloběžkářů se letos v letní sezoně zranilo v Krkonoších tak, že jim musela pomáhat Horská služba. Loni...

Další z rubriky

Ať turisté koloběžku zkusí v údolí, žádá náčelník. Úrazů v horách přibylo

Horská koloběžka

Téměř padesát koloběžkářů se letos v letní sezoně zranilo v Krkonoších tak, že jim musela pomáhat Horská služba. Loni...

Zárybnická: Není nic hezčího, než vyběhnout a dívat se, jak Špindl svítí

Meteoroložka Alena Zárybnická našla nový domov v krkonošském Špindlerově Mlýně.

Nejznámější česká meteoroložka Alena Zárybnická je rodilá Pražanka. Láska k horám ji ale před deseti lety zavedla do...

Dcera se chtěla zabít, muže soudí za týrání rodiny po čtvrt století

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Krajský soud v Hradci Králové rozplétá 25 let starý případ. Podle obžaloby Zdeněk Š. od roku 1993 týral dvě nezletilé...

Najdete na iDNES.cz