Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bydžov ochrání před povodní až třímetrová hráz, obežene většinu města

  16:50aktualizováno  16:50
Projektanti představili obyvatelům Nového Bydžova plány protipovodňových hrází, které mají kolem města vyrůst do roku 2020. Budou vysoké až tři metry. Radnice co nejdříve požádá o územní rozhodnutí a začne vykupovat pozemky.

Rozvodněná Cidlina v Novém Bydžově. (3. 6. 2013) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Skoro dva kilometry bezpečnostních zdí a hrází obežene východní část Nového Bydžova. Budou bránit rozlití řeky Cidliny, která před necelými třemi lety ve městě zaplavila 70 domů, mateřskou školu a knihovnu. Podle návrhu by mělo opatření stát 70 až 105 milionů korun (o povodni jsme psali zde).

„Celá věc se vyvinula velice rychle, proto doufám, že co nejdříve budeme moct vykupovat pozemky,“ uvedl novobydžovský starosta Pavel Louda (ODS).

Povodeň v Bydžově (2013)

Radnice chce celou stavbu stihnout v dotačním období 2014 až 2020, kdy na budování protipovodňových opatření může získat dotaci ve výši 85 procent nákladů.

„Zdejší záplavové území jsme zanesli do mapy rizik celého povodí, v ní je vyčísleno, kolik objektů je ohroženo zátopou. Nový Bydžov je na této mapě na předních místech,“ odůvodnil zařazení Bydžova do dotačního programu Jiří Kladivo z Povodí Labe. Právě tento státní podnik projekt převezme a zajistí nejen stavební povolení, ale i stavbu, kterou pak po deseti letech převede na město (podrobnosti o projektu čtěte zde).

Projektanti ve svém návrhu spočítali, jaké hodnoty jejich dílo v případě povodní ochrání. Pokud by do města přišla stoletá voda, bez protipovodňových opatření by se škody podle odhadů pohybovaly mezi 167 a 275 miliony korun. Ochranné hráze a zdi by podle propočtů dokázaly škody snížit na 7 až 14 milionů.

„Protipovodňová opatření se tak ‚zaplatí‘ již při dvacetileté vodě,“ uvedl Zdeněk Pilař, který je spoluautorem předkládaného projektu.

Návrh čítá dvě hráze a dvě železobetonové zdi, které budou dohromady měřit 1 776 metrů. Vysoké budou od tří čtvrtí metru až po tři metry a povedou od zimního stadionu po levém břehu řeky Cidliny. Ta město naposledy překvapila v červnu 2013, kdy se její hladina zvedla z obvyklých 32 až na 285 centimetrů.

Hráz neochrání všechny, upozorňují lidé

Někteří obyvatelé z Pivovarské ulice, která bude na druhé straně od protipovodňových hrází, vyjádřili obavy, že jejich nemovitosti zeď neochrání. Starosta jim proto dohodl další schůzku s projektantem, na které budou moci vznést své dotazy či návrhy.

S těmi ostatně mohli přicházet i lidé, kteří se účastnili projednávání minulou středu v Jiráskově divadle. Obávali se zejména toho, že ani tři metry vysoká hráz neochrání jejich zahrady a sklepy od prosakování spodních vod, což se již v minulosti stalo.

Cidlina v Novém Bydžově zatopila sklad městské knihovny. (3. 6. 2013)

Cidlina v Novém Bydžově zatopila sklad městské knihovny. (3. 6. 2013)

„Můžeme prosakování spodní vody namodelovat a zjistit, jak dlouho bude trvat, než se dostane do sklepů. Pak je možné udělat změny v projektu, například zasadit zeď více do hloubky,“ navrhl Kladivo. Železobetonová zeď totiž bude kvůli statice založena na mikropilotech.

Součástí projektu jsou i kanalizační klapky, které v případě velké vody mají zabránit tomu, aby se voda začala do města valit kanalizací.

„Již také máme technicky připraveny hlásiče napojené na rozhlas, které budou před povodní varovat,“ sdělil Louda.

Radnice by zároveň chtěla dotlačit Povodí Labe k vyčištění koryta Cidliny, které se zejména při deštích stále víc zanáší. „Letos v létě, když v řece nebyla kvůli suchům voda, jsem si to prošel a klackem zkusil píchnout do dna. Bylo tam dobrých 90 centimetrů bahna,“ připomněl starostovi a projektantům jeden z obyvatel Bydžova.

Podle Loudy město o problémech zaneseného koryta již v minulosti s pobočkou Povodí Labe v Jičíně jednalo. „Jsou z toho i záznamy. Věřím, že když se tím začneme teď zabývat, mohlo by to být vykonáno souběžně se stavbou protipovodňových opatření,“ zmínil starosta.

Povodeň, která Nový Bydžov zasáhla 3. června 2013, byla podle pamětníků nejhorší za poslední desítky let. Cidlinou tehdy protékalo 90 kubíků vody za vteřinu. Řeka kromě domů, sklepů a zahrad vytopila i knihovnu v kulturním středisku Mekka a spodní patro školky, ze které hasiči museli evakuovat na šedesát dětí.

Podívejte se, jak vypadal Bydžov při povodni v roce 2013:Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Najdete na iDNES.cz