Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bydžov ochrání před povodní až třímetrová hráz, obežene většinu města

  16:50aktualizováno  16:50
Projektanti představili obyvatelům Nového Bydžova plány protipovodňových hrází, které mají kolem města vyrůst do roku 2020. Budou vysoké až tři metry. Radnice co nejdříve požádá o územní rozhodnutí a začne vykupovat pozemky.

Rozvodněná Cidlina v Novém Bydžově. (3. 6. 2013) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Skoro dva kilometry bezpečnostních zdí a hrází obežene východní část Nového Bydžova. Budou bránit rozlití řeky Cidliny, která před necelými třemi lety ve městě zaplavila 70 domů, mateřskou školu a knihovnu. Podle návrhu by mělo opatření stát 70 až 105 milionů korun (o povodni jsme psali zde).

„Celá věc se vyvinula velice rychle, proto doufám, že co nejdříve budeme moct vykupovat pozemky,“ uvedl novobydžovský starosta Pavel Louda (ODS).

Povodeň v Bydžově (2013)

Radnice chce celou stavbu stihnout v dotačním období 2014 až 2020, kdy na budování protipovodňových opatření může získat dotaci ve výši 85 procent nákladů.

„Zdejší záplavové území jsme zanesli do mapy rizik celého povodí, v ní je vyčísleno, kolik objektů je ohroženo zátopou. Nový Bydžov je na této mapě na předních místech,“ odůvodnil zařazení Bydžova do dotačního programu Jiří Kladivo z Povodí Labe. Právě tento státní podnik projekt převezme a zajistí nejen stavební povolení, ale i stavbu, kterou pak po deseti letech převede na město (podrobnosti o projektu čtěte zde).

Projektanti ve svém návrhu spočítali, jaké hodnoty jejich dílo v případě povodní ochrání. Pokud by do města přišla stoletá voda, bez protipovodňových opatření by se škody podle odhadů pohybovaly mezi 167 a 275 miliony korun. Ochranné hráze a zdi by podle propočtů dokázaly škody snížit na 7 až 14 milionů.

„Protipovodňová opatření se tak ‚zaplatí‘ již při dvacetileté vodě,“ uvedl Zdeněk Pilař, který je spoluautorem předkládaného projektu.

Návrh čítá dvě hráze a dvě železobetonové zdi, které budou dohromady měřit 1 776 metrů. Vysoké budou od tří čtvrtí metru až po tři metry a povedou od zimního stadionu po levém břehu řeky Cidliny. Ta město naposledy překvapila v červnu 2013, kdy se její hladina zvedla z obvyklých 32 až na 285 centimetrů.

Hráz neochrání všechny, upozorňují lidé

Někteří obyvatelé z Pivovarské ulice, která bude na druhé straně od protipovodňových hrází, vyjádřili obavy, že jejich nemovitosti zeď neochrání. Starosta jim proto dohodl další schůzku s projektantem, na které budou moci vznést své dotazy či návrhy.

S těmi ostatně mohli přicházet i lidé, kteří se účastnili projednávání minulou středu v Jiráskově divadle. Obávali se zejména toho, že ani tři metry vysoká hráz neochrání jejich zahrady a sklepy od prosakování spodních vod, což se již v minulosti stalo.

Cidlina v Novém Bydžově zatopila sklad městské knihovny. (3. 6. 2013)

Cidlina v Novém Bydžově zatopila sklad městské knihovny. (3. 6. 2013)

„Můžeme prosakování spodní vody namodelovat a zjistit, jak dlouho bude trvat, než se dostane do sklepů. Pak je možné udělat změny v projektu, například zasadit zeď více do hloubky,“ navrhl Kladivo. Železobetonová zeď totiž bude kvůli statice založena na mikropilotech.

Součástí projektu jsou i kanalizační klapky, které v případě velké vody mají zabránit tomu, aby se voda začala do města valit kanalizací.

„Již také máme technicky připraveny hlásiče napojené na rozhlas, které budou před povodní varovat,“ sdělil Louda.

Radnice by zároveň chtěla dotlačit Povodí Labe k vyčištění koryta Cidliny, které se zejména při deštích stále víc zanáší. „Letos v létě, když v řece nebyla kvůli suchům voda, jsem si to prošel a klackem zkusil píchnout do dna. Bylo tam dobrých 90 centimetrů bahna,“ připomněl starostovi a projektantům jeden z obyvatel Bydžova.

Podle Loudy město o problémech zaneseného koryta již v minulosti s pobočkou Povodí Labe v Jičíně jednalo. „Jsou z toho i záznamy. Věřím, že když se tím začneme teď zabývat, mohlo by to být vykonáno souběžně se stavbou protipovodňových opatření,“ zmínil starosta.

Povodeň, která Nový Bydžov zasáhla 3. června 2013, byla podle pamětníků nejhorší za poslední desítky let. Cidlinou tehdy protékalo 90 kubíků vody za vteřinu. Řeka kromě domů, sklepů a zahrad vytopila i knihovnu v kulturním středisku Mekka a spodní patro školky, ze které hasiči museli evakuovat na šedesát dětí.

Podívejte se, jak vypadal Bydžov při povodni v roce 2013:
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Muž na návštěvě zkopal hostitele a odešel, napadený zraněním podlehl

Ilustrační snímek

Třiatřicetiletý muž zkopal v Hradci Králové svého známého a nechal ho bez pomoci. Zraněný muž pak ve svém bytě zemřel....

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Najdete na iDNES.cz