Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bydžov se vrací ke kontrole heren, Romové si stěžují na tvrdý zásah

  13:39aktualizováno  13:39
Život v Novém Bydžově se po sobotních demonstracích vrací do starých kolejí. Romové ale zkritizovali starostu, který podle nich toleroval pravicové extremisty. Vadí jim také policejní zásah proti blokádě pochodu. Starosta ohlásil, že budou pokračovat razie proti příjemcům sociálních dávek v hernách.

Starosta Pavel Louda kritizuje šéfa Strany zelených, který přemlouval Romy, aby vytrvali v blokádě pochodu radikálů Bydžovem. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Když před mnoha týdny oznámila Dělnická strana sociální spravedlnosti, že přijede pochodovat do Bydžova, starosta Pavel Louda byl proti. Důrazně ale marně žádal, aby pravicoví extremisté pochod odvolali. Problémy městečka s nepřizpůsobivými občany jim posloužily ke zviditelnění.

Louda nakonec konstatoval, že příznivci DSSS se chovali korektně. Na rozdíl od odpůrců - Romů, antifašistů, anarchistů a aktivistů za lidská práva z Pirátské strany a ze Strany zelených, kteří změnili pod záminkou církevního procesí trasu svého pochodu a zablokovali trasu vyhrazenou radikálům.

Úklid v Novém Bydžově

Bednění z výloh bydžovských obchodů zmizelo, stejně jako odpadky v ulicích. V neděli a pondělí je uklízeli pracovníci technických služeb a namontovali zpět odpadkové koše. "Dnes už nikdo nepozná, že tu v sobotu byla tak velká akce. Nepořádek nebyl zas tak hrozný, měli jsme z toho větší strach," uvedl ředitel bydžovských technických služeb Josef Kožíšek. V neděli pomáhalo jeho zaměstnancům s úklidem dalších 17 lidí zaměstnaných na veřejně prospěšných pracích.

Když ji pak policie po marných výzvách "vyčistila" s pomocí jezdců na koních, dělbuchů a obušků, nastaly protesty.

"Žádáme inspekci ministra vnitra, aby prošetřila adekvátnost policejního zásahu proti nenásilnému shromáždění v Novém Bydžově," napsalo do tiskové zprávy sdružení Romea. Přidalo žádost o vyšetřování následného útoku extremistů na tři Romy jako činu s rasovým podtextem a také stížnost, že policie a město nezasáhly proti porušování zákonů na shromáždění DSSS.

Policie i starosta to ale odmítají. "Zásah jsme vyhodnotili jako zákonný, oprávněný a přiměřený," konstatovala krajská mluvčí Ivana Ježková. Podle ní mohlo při kontaktu mezi radikály a odpůrci dojít k větším škodám na majetku a zdraví, než při rozehnání blokády.

Mluvčí ale nevyloučila, že by mohl být útok, po němž jeden Rom skončil v nemocnici, vyšetřován jako rasově motivovaný. Musí se ale najít důkazy. Stejně tak se zkoumají i záznamy z obou demonstrací a obviněných může přibýt.

Starosta: Předseda zelených Liška je spekulant

Starosta hned po demonstraci konstatoval, že větší problémy dělali Romové a odpůrci DSSS, nikoli partaj samotná. Zvlášť kritizoval šéfa Strany zelených Ondřeje Lišku, který se v sobotu zasazoval o rozpuštění demonstrace "dělníků" a odpůrce vyzýval k pokračování v blokádě.

"Pan Liška je vyložený spekulant, který se veze na vlně rádoby diskriminace romské populace," prohlásil Pavel Louda.

Hodlá prý dál pokračovat v tom, co započal: "To znamená, že budu striktně dbát na dodržování zákona."

Sociální odbor na tamní radnici společně s policií budou třeba dál kontrolovat herny a přistiženým hráčům pobírajícím sociální dávky město neposkytne práci.

"Uvidíme, jak se bude vyvíjet legislativa," dodal Louda s odkazem na žádost 61 starostů o uzákonění větších pravomocí odebírat dávky problémovým obyvatelům.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Barokní zámek už nehoří. Hasiči budou v noci na spáleniště dohlížet

V Horním Mašově hoří barokní zámek

V Horním Maršově na Trutnovsku v neděli ráno kolem páté hodiny začal hořet barokní zámek. Požár zničil střechy na celém...

Až ve třetí desítce. Hradec Králové v žebříčku kvality života klesl

Při dobré viditelnosti jsou z Nového Hradce Králové vidět Krkonoše.

Už řadu let se královéhradecká radnice ráda chlubí tím, že pravidelně zaujímá nejvyšší příčky v žebříčcích, které...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Najdete na iDNES.cz