Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bydžovské školy opět bojují proti slučování, hejtmanovi pošlou petici

  17:47aktualizováno  17:47
Střední školy v Novém Bydžově na Královéhradecku po pěti letech znovu bojují o samostatnou existenci. Kraj totiž navrhl sloučení tamního gymnázia se střední ekonomickou školou. Stejně jako v roce 2010 Bydžovští proti tomuto kroku sepsali petici, kterou chtějí poslat hejtmanovi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Když v roce 2010 přišel Královéhradecký kraj s tím, že sloučí tamní gymnázium se střední odbornou školou ekonomickou, podařilo se odpůrcům toho protesty a peticí, kterou tehdy podepsalo přes dva tisíce lidí, krajskou radu přesvědčit.

Nyní se Bydžovští pouštějí do boje znovu, krajský výbor pro výchovu a vzdělávání totiž doporučil krajské radě sloučit 16 škol v kraji do 8 nových subjektů a bydžovské střední školy jsou mezi nimi (více o slučování čtěte zde).

Podle jejich ředitelů spojení škol pod jedno vedení není dobrým nápadem. Postavilo se za ně i vedení města a také obyvatelé sedmitisícového města, kteří sepsali petici proti sloučení.

„S vedením druhé školy jsme při hledání kladů a záporů možného sloučení strávili desítky hodin, ke shodě jsme však nedošli. Analýzu jsme přednesli radní pro školství paní Šormové,“ říká ředitel bydžovského gymnázia Jaroslav Šedivý.

Kraj: Chybí peníze na mzdy

Problém vidí zejména v tom, že jedna škola je plátcem DPH a druhá nikoliv. Kraj se rozhodl sloučit školy, které mají 240 a méně žáků. „Praxe ukazuje, že střední školy, které se ocitnou pod touto hranicí, je velmi problematické financovat,“ vysvětluje mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Podle radní pro školství Táni Šormové (KSČM) se školy, které mají pod 240 studentů, neobejdou bez finanční pomoci kraje. „Už teď máme spočítáno, že na mzdy učitelům chybí 20 milionů korun,“ dodává radní.

Gymnázium má v současnosti kritických 240 studentů, střední odborná škola o něco méně. Podle ředitelů však problém se samostatným provozem po finanční stránce nemají. „Obě školy jsou soběstačné a v černých číslech,“ říká ředitel Šedivý.

Stejně to vidí i jeho kolegyně, která vede tamní SOŠ a VOŠ Blanka Macháčková. „Musím říci, že na střední škole jsme skutečně zaznamenali výrazný pokles žáků, ale na vyšší odborné škole se stavy zvyšují. Bohužel kraj rozhodl, že se studenti kombinované formy studia započítávat nebudou. Jinak bychom se dostali nad hranici 260 žáků. Toto číslo je pro nás důležité, protože i na studenty kombinované formy studia dostáváme finance, a proto jsme ekonomicky soběstační a kraj nás nemusí dotovat,“ vysvětluje ředitelka bydžovské ekonomky.

„Je to krátkozraký návrh“

Autoři petice adresované hejtmanovi Lubomíru Francovi nyní na několika místech ve městě sbírají podpisy, které chtějí na kraj poslat co nejdříve. Krajská rada a zastupitelstvo by měly slučování schvalovat už na přelomu března a dubna.

„Návrh krajského výboru nám přijde krátkozraký. Pokud by ke sloučení došlo, přineslo by to řadu problémů praktického rázu. Zářným příkladem toho, jaké problémy vznikají, ukazuje nepovedené sloučení středních škol v Hořicích,“ argumentuje spoluautor petice Jan Kohout.

Petenti argumentují také tradicí obou škol, které vznikly v letech 1873 a 1884. „Nedopusťte, aby v roce konání studentské merendy, slavnosti, jejíž kořeny sahají k roku 1750, a která je spjata s bydžovskými studenty, došlo k ukvapené likvidaci škol, která by měla negativní vliv nejen na dostupnost vzdělávání v regionu, ale vedla by i k výrazné kulturní a sociální proměně oblasti,“ apelují na hejtmana.

Bydžovské střední školy jsou spádové nejen pro studenty přímo z Nového Bydžova, ale také z Chlumce nad Cidlinou, Nechanic a dalších obcí. Řada studentů dojíždí i z nedalekého krajského Hradce Králové.

Podle vedení kraje je optimalizace středních škol, pod níž se fúze jednotlivých zařízení skrývají, hlavním doporučením, jak se vypořádat s neustále se snižujícím počtem žáků, které vydala Česká školní inspekce.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Horská služba se potýká s neplatiči, cizinci bez pojištění dluží miliony

Horští záchranáři vynášejí z nepřístupného terénu v Jeseníkách u Bílé Opavy...

Záchranáři z horské služby ročně ošetří stovky cizinců bez správného cestovního pojištění. Zahraniční turisté u nich...

Starostové větších měst v Hradeckém kraji chtějí obhájit svá křesla

Poslanec a starosta Trutnova Ivan Adamec

Radnicím ve všech pěti okresních městech Královéhradeckého kraje mohou i po říjnových volbách šéfovat stejní lidé....

Najdete na iDNES.cz