Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bydžovské školy opět bojují proti slučování, hejtmanovi pošlou petici

  17:47aktualizováno  17:47
Střední školy v Novém Bydžově na Královéhradecku po pěti letech znovu bojují o samostatnou existenci. Kraj totiž navrhl sloučení tamního gymnázia se střední ekonomickou školou. Stejně jako v roce 2010 Bydžovští proti tomuto kroku sepsali petici, kterou chtějí poslat hejtmanovi.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Když v roce 2010 přišel Královéhradecký kraj s tím, že sloučí tamní gymnázium se střední odbornou školou ekonomickou, podařilo se odpůrcům toho protesty a peticí, kterou tehdy podepsalo přes dva tisíce lidí, krajskou radu přesvědčit.

Nyní se Bydžovští pouštějí do boje znovu, krajský výbor pro výchovu a vzdělávání totiž doporučil krajské radě sloučit 16 škol v kraji do 8 nových subjektů a bydžovské střední školy jsou mezi nimi (více o slučování čtěte zde).

Podle jejich ředitelů spojení škol pod jedno vedení není dobrým nápadem. Postavilo se za ně i vedení města a také obyvatelé sedmitisícového města, kteří sepsali petici proti sloučení.

„S vedením druhé školy jsme při hledání kladů a záporů možného sloučení strávili desítky hodin, ke shodě jsme však nedošli. Analýzu jsme přednesli radní pro školství paní Šormové,“ říká ředitel bydžovského gymnázia Jaroslav Šedivý.

Kraj: Chybí peníze na mzdy

Problém vidí zejména v tom, že jedna škola je plátcem DPH a druhá nikoliv. Kraj se rozhodl sloučit školy, které mají 240 a méně žáků. „Praxe ukazuje, že střední školy, které se ocitnou pod touto hranicí, je velmi problematické financovat,“ vysvětluje mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Podle radní pro školství Táni Šormové (KSČM) se školy, které mají pod 240 studentů, neobejdou bez finanční pomoci kraje. „Už teď máme spočítáno, že na mzdy učitelům chybí 20 milionů korun,“ dodává radní.

Gymnázium má v současnosti kritických 240 studentů, střední odborná škola o něco méně. Podle ředitelů však problém se samostatným provozem po finanční stránce nemají. „Obě školy jsou soběstačné a v černých číslech,“ říká ředitel Šedivý.

Stejně to vidí i jeho kolegyně, která vede tamní SOŠ a VOŠ Blanka Macháčková. „Musím říci, že na střední škole jsme skutečně zaznamenali výrazný pokles žáků, ale na vyšší odborné škole se stavy zvyšují. Bohužel kraj rozhodl, že se studenti kombinované formy studia započítávat nebudou. Jinak bychom se dostali nad hranici 260 žáků. Toto číslo je pro nás důležité, protože i na studenty kombinované formy studia dostáváme finance, a proto jsme ekonomicky soběstační a kraj nás nemusí dotovat,“ vysvětluje ředitelka bydžovské ekonomky.

„Je to krátkozraký návrh“

Autoři petice adresované hejtmanovi Lubomíru Francovi nyní na několika místech ve městě sbírají podpisy, které chtějí na kraj poslat co nejdříve. Krajská rada a zastupitelstvo by měly slučování schvalovat už na přelomu března a dubna.

„Návrh krajského výboru nám přijde krátkozraký. Pokud by ke sloučení došlo, přineslo by to řadu problémů praktického rázu. Zářným příkladem toho, jaké problémy vznikají, ukazuje nepovedené sloučení středních škol v Hořicích,“ argumentuje spoluautor petice Jan Kohout.

Petenti argumentují také tradicí obou škol, které vznikly v letech 1873 a 1884. „Nedopusťte, aby v roce konání studentské merendy, slavnosti, jejíž kořeny sahají k roku 1750, a která je spjata s bydžovskými studenty, došlo k ukvapené likvidaci škol, která by měla negativní vliv nejen na dostupnost vzdělávání v regionu, ale vedla by i k výrazné kulturní a sociální proměně oblasti,“ apelují na hejtmana.

Bydžovské střední školy jsou spádové nejen pro studenty přímo z Nového Bydžova, ale také z Chlumce nad Cidlinou, Nechanic a dalších obcí. Řada studentů dojíždí i z nedalekého krajského Hradce Králové.

Podle vedení kraje je optimalizace středních škol, pod níž se fúze jednotlivých zařízení skrývají, hlavním doporučením, jak se vypořádat s neustále se snižujícím počtem žáků, které vydala Česká školní inspekce.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Mladík stáhl intimní fotky školačky. Pak ji vydíral, aby poslala další

(ilustrační snímek)

Královéhradecká policie obvinila mladíka z Jihlavy, který vylákal od čtrnáctileté dívky z východních Čech přihlašovací...

Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Advantage Consulting, s.r.o.
DELPHI DEVELOPER

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz