Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bývalý druhý muž jaroměřských strážníků si po kontrole sáhl na život

  9:55aktualizováno  11:46
U městské policie v Jaroměři to vře. Zastupitelé v úterý projednávali zprávu auditorů, podle níž si bývalý zástupce velitele Roman Dvořák ze služby udělal výhodnou živnost. Poté, co starosta navrhl Dvořákův služební poměr ukončit, si strážník sáhl na život.
Podle kontrolorů bývalý zástupce velitele jaroměřské policie bral peníze i za práci, kterou neodvedl. Ilustrační foto

Podle kontrolorů bývalý zástupce velitele jaroměřské policie bral peníze i za práci, kterou neodvedl. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Spory mezi strážníky, kterých je od letoška dvacet místo deseti a slouží 24 hodin denně, se vystupňovaly koncem léta. Zástupce velitele Dvořák přišel o funkci a o čtrnáct dní nato se rozjely anonymní diskuse na městském webu. Terčem anonymů se stal i kontrolní výbor.

"Ty poslední dva měsíce byly hrozné, kdo to neprožil, nepochopí. Propíralo se moje soukromí, ty lži a výmysly bych nikomu nepřál," řekl v úterý zastupitelům velitel strážníků Ondřej Mundl.

Město poslalo na městskou policii kontrolu. Odhalila nedostatky ve výkazech služeb, na čemž podle závěrů auditu vydělal právě Dvořák. Podle kontrolorů do některých služeb chodil jen naoko, bral nadbytečné příplatky za mytí aut a rozděloval služby, jak se to hodilo jemu a jeho příznivcům.

Dnes už bývalý zástupce velitele však s výsledkem kontroly nesouhlasil. "Do kontrolního výboru si přizvali kamaráda, je tam taky policista. Dokázali přesvědčit ostatní členy," tvrdil v úterý Dvořák. Sám naopak už dříve kvůli praktikám v městské policii podal trestní oznámení.

Změny u strážníků

Zastupitelé rozhodli, že omezí přesčasovou práci strážníků, jízdy autem se budou vykazovat elektronicky. Velitele a jeho bývalého zástupce čekají kázeňská opatření. Starosta má zajistit lepší kontrolu městské policie, město ukončí smlouvu o údržbě aut strážníků.

Když pak ve středu starosta Jaroměře Jiří Klepsa navrhl okamžitě ukončit Dvořákovi služební poměr, strážník se z uzavřeného jednání se zastupiteli a auditory vytratil. Před půlnocí ho pak našli kolegové na louce v autě, kde se pokusil o sebevraždu.

Sháněli ho, ale telefon nezvonil

Podle informací MF DNES opustil Dvořák jednání kolem 18. hodiny. Kolegové ho pak sháněli, ale neměl dostupný telefon. Do pátrání se zapojila i Policie ČR.

"Policie organizovala pátrací akce, která dopadla úspěšně, hledaný člověk se našel. Tam role policie skončila," řekla iDNES.cz mluvčí Eva Prachařová.

Svého kolegu našli dva strážníci a velitel, kteří neměli zrovna službu. Záchranka ho odvezla do nemocnice.

Starosta Jiří Klepsa sebevražedný pokus potvrdil, víc ale nechtěl komentovat. "Řešili jsme to do pozdní noci, lidi tady celou noc nespali. Další informace poskytnu, až bude trochu klid, teď je toho moc," řekl ve čtvrtek dopoledne starosta.

Strážníkům začala vojna

Rozepře ve sboru strážníků zřejmě vyvolalo, že velitel začal být přísnější. Vyžadoval třeba, aby při nočních službách nespali.

Auditoři vyslaní městem porovnávali, zda souhlasí služby strážníků s vyplacenými mzdami. U velitele a jeho přítelkyně, které Dvořák obviňoval z absencí, se ukázalo, že za některé služby nebo přesčasy naopak nedostali zaplaceno vůbec.

Naproti tomu u Dvořáka našli kontroloři podle dokumentů šest a možná až třináct pochybných směn, které vykázal, ale neodpracoval.

"V práci po něm nezbyla stopa," řekl místopředseda jaroměřského výboru pro bezpečnost a pořádek Josef Horáček, který se kontroly zúčastnil. Protože se však Dvořákovy absence nedaly spolehlivě doložit, kontroloři museli konstatovat, že je vlastně všechno v pořádku.

Zástupce měl mýt auta za tisíce

Audit taky upozornil, že bývalý zástupce velitele měl v minulých jedenácti letech s městem zvláštní smlouvu týkající se údržby policejních aut, o níž jeho nadřízení nevěděli. Za vyčištění tří vozů inkasoval čtvrtletně 4,5 tisíce korun.

Auta měl podle smlouvy čistit mimo pracovní dobu, to však kontrolorům nijak nedoložil. Přitom si na stejnou práci vykazoval jednu dvanáctihodinovou směnu v měsíci, ač podle vnitřních předpisů měl tutéž práci v běžné pracovní náplni. Odměnu tak prý dostával neoprávněně. "Našli jsme dlouhou řadu systémově neřešených záležitostí," hodnotil kontrolu člen výboru Vladimír Houf.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz