Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Náchodský exstarosta u soudu hájí prodej pivovaru, detaily už zapomněl

  16:24aktualizováno  16:24
Nevzpomínám si, nevím. Těmito slovy se bývalý náchodský starosta Oldřich Čtvrtečka často hájil před Okresním soudem v Náchodě, že nechybil při prodeji městského pivovaru. Vypovídal vůbec poprvé, i když obvinění čelí už od března 2010.

Bývalý náchodský starosta Oldřich Čtvrtečka u Okresního soudu v Náchodě. (2. 10. 2012) | foto: ČTK

Obžaloba ho viní, že porušil povinnosti při správě cizího majetku a zneužil pravomoci veřejného činitele, za což mu hrozí až deset let vězení. Město Náchod po něm navíc žádá doplatit škodu vyčíslenou na 35 milionů korun.

Město prodalo pivovar ve veřejné soutěži v roce 2009. Dalo přednost nabídce 150 milionů korun od společnosti LIF, i když Pivovar Holba chtěl zaplatit 185 milionů. Tím měl Náchod přijít o 35 milionů korun. Žalobce tvrdí, že město s druhým zájemcem ani nejednalo a starosta zasahoval do smlouvy.

Kauza pivovar

O prodeji pivovaru se dohadovali náchodští zastupitelé asi rok. Starosta podepsal smlouvu s LIF ještě v noci poté, co zastupitelé v únoru 2009 prodej schválili, ale tři týdny se o tom nevědělo, než to řekl radním.

V červnu 2009 podnikla protikorupční policie razii na radnici, starosta čelí obvinění od března 2010. Případ se už jednou dostal před náchodský soud, ale soudce jej loni vrátil k došetření státnímu zástupci. Podle Nejvyššího soudu to však nebylo vůbec potřeba (více čtěte zde).

Oldřich Čtvrtečka se od počátku brání, že při prodeji pivovaru šlo o rozhodnutí všech zastupitelů, navíc nejvyšší nabídka pivovaru Holba podle něj nebyla ve výsledku tak výhodná, protože Náchod by dostal peníze teprve po pěti letech.

"Jsem přesvědčen, že Holba nikdy nechtěla koupit pivovar," řekl Čtvrtečka. Podle něj šlo městu nejen o peníze.

"Tady se prezentuje, že nejvhodnější nabídka měla přinést městu co nejvíce peněz, ale není to pravda. Jako nejvhodnější byla myšlena ta, která by nejen přinesla do rozpočtu co nejvyšší částku, ale zajistila pivovar dál, jeho výrobu, značku Primátor a zaměstnanost," řekl bývalý starosta Čtvrtečka, který stál v čele Náchoda osm let.

Bývalý starosta působil u soudu unaveně

Pětašedesátiletý Čtvrtečka před soudem vypovídal asi čtyři hodiny. Seděl na židli, působil unaveně, ale odpovídal celkem rozhodně. Nemohl si však vybavit data ani vyjmenovat tehdejší koaliční partnery, kteří vládli s ODS na náchodské radnici.

Soudce přečetl také dokument, který naznačoval, že prodej pivovaru už se plánoval na červen 2008. Na listině se vypočítává, kdo prodej podpoří v zastupitelstvu, vypočítávají se tam odměny pro představenstvo, dozorčí radu pivovaru i životní pojistky.

"Není to nějaký scénář vývoje? Bitevní plán?" tázal se soudce Pavel Ruml. Bývalý starosta to však odmítl: "Mně to naprosto nic neříká, není to můj dokument. Skutečnost pak byla jiná, všichni členové ODS pro LIF nebo prodej pivovaru nehlasovali." 

Okresní soud v Náchodě se bude případem zabývat až do čtvrtka, vyslechne asi dvacet svědků a budou se číst listinné důkazy.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy,...

Tomáš Klus hrál poprvé za mřížemi, vězeňské turné zahájil v Plzni

Tomáš Klus s kapelou odehráli koncert ve věznici Plzeň-Bory. (23. dubna 2018)

V centrále borské věznice v Plzni, pověstné hvězdě, odehrál v pondělí koncert muzikant Tomáš Klus se svojí kapelou....

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz