Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zisk si od společného skipasu areály neslibují. Chtějí dohnat Alpy

  9:18aktualizováno  9:18
Nápad na celorepublikový skipas pro 19 tuzemských středisek, který je v prodeji od začátku listopadu, se zrodil v Krkonoších. Celosezonní skipas mohou lyžaři využít ve Špindlerově Mlýně, skiresortu Černá hora-Pec, v Malé Úpě a Dolním Dvoře.

Skiareál v Janských Lázních na Černé hoře | foto: SkiResort Černá hora - Pec

S nápadem přišli provozovatelé dvou největších krkonošských areálů, Černé hory a Špindlerova Mlýna. Inspirovali se v Alpách, kde společné permanentky pro celé regiony úspěšně existují již několik let.

„Společný skipas je veden snahou lyžařům nabídnout podmínky, které se přibližují právě alpským střediskům,“ řekl ředitel skiresortu Černá hora-Pec Petr Hynek. 

„Společný skipas je vynikající myšlenka, kterou od začátku podporujeme. Je to způsob, jak dostat českého lyžaře zpátky na české hory. Do projektu jsme se zapojili, protože chceme ukázat, že náš areál je součástí českého lyžování,“ prohlásil Martin Buček, ředitel areálu Malá Úpa.

Czech Skipass

Platí od začátku listopadu v 19 střediscích v celé republice. Jeho držitelé budou mít k dispozici celkem 154 kilometrů sjezdových tratí, 26 lanovek a 118 vleků.

Permanentka stojí podle věkových kategorií od 8 do 11 tisíc korun. Je nepřenosná a lze ji využít také na večerní lyžování. Permanentka je vystavena na jméno, nutná je fotografie. Zájemci ji získají na pokladnách všech středisek, která se do projektu zapojila.

V Krkonoších platí ve skiareálech Špindlerův Mlýn, Janské Lázně, Pec pod Sněžkou, Černý Důl, Svoboda nad Úpou, Velká Úpa, Dolní Dvůr a Malá Úpa.

Dospělý lyžař za jednotnou jízdenku zaplatí 11 tisíc korun, mladí od dvanácti do sedmnácti let a senioři nad třiašedesát let 9 tisíc, děti od šesti do jedenácti let 8 tisíc korun.

To je srovnatelná cena, za kterou prodávají celosezonní skipasy největší krkonošská střediska. Resort Černá hora-Pec nabízí lokální permanentku pro dospělého o tisícikorunu levněji, ve Špindlerově Mlýně stojí 9 500 korun.

Provozovatelé skiareálů velký ekonomický dopad nečekají

Podle provozovatelé areálů není „velký“ skipas to, co by je živilo, ale další bonus do spektra služeb a také možná tahák pro fajnšmekry, kteří během roku vystřídají sjezdovky v několika českých střediscích.

„Rozhodně na tom nemůžeme stavět ekonomiku firmy. Ale třeba pro lyžaře ze středních Čech, kteří mají v dosahu několik středisek, to může být zajímavý produkt,“ uvedl Hynek.

Dalším okruhem zájemců jsou lyžařské oddíly, jež trénují na různých místech.

Otázkou je, zda společná jízdenka něco přinese také menším střediskům, jako jsou třeba Malá Úpa nebo Dolní Dvůr. Jejich sjezdovky ani zázemí nemohou konkurovat největším krkonošským skiareálům. Lokální celosezonní permanentky zde přitom stojí polovinu.

„Velký ekonomický dopad neočekávám, je to spíš vstřícný krok k návštěvníkům, kteří mají možnost na výběr, aniž by si museli v každém středisku speciálně kupovat skipas,“ soudí marketingový manažer Skiparku Dolní Dvůr Radek Etrych.

Ani Buček nepředpokládá výrazný finanční efekt, alespoň ne v prvním roce.

„Nemyslím si, že k nám díky tomu začnou najednou jezdit davy lyžařů. Dovedu si však představit, že návštěvník, který má celorepublikový skipas a bude lyžovat třeba v Peci pod Sněžkou, si bude chtít vyzkoušet také sjezdovky v Malé Úpě. Nemůžeme konkurovat delšími a prudšími sjezdovkami, ale nabízíme atmosféru, kterou lyžař ve velkém středisku nezažije. Takže v konečném důsledku to může mít i ekonomický dopad,“ řekl šéf střediska v Malé Úpě.

Projekt vnímá především jako dobrý propagační nástroj, který tuzemskému lyžování chyběl. Czech Skipass je v prodeji od začátku listopadu. Zájemci jej mohou získat na pokladnách všech 19 středisek. Největší zájem vlekaři o novinku očekávají, až začne hlavní lyžařská sezona. Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Megaskluzavka přilákala stovky návštěvníků, 300 metrů po zadku zkusila i redaktorka

Stovky návštěvníků se svezly na tři sta metrů dlouhé megaskluzavce v Hradci...

Tři sta metrů dlouhé svezení na vodní megaskluzavce si v neděli nenechalo ujít v Hradci Kálové několik stovek...

Sahal mi mezi nohy a hrozil uškrcením, řekla soudu dívka o svém dědovi

Krajský soud v Hradci Králové.

Krajský soud v Hradci Králové dál projednává případ seniora M. U., který je obžalovaný ze znásilnění a zneužívání tří...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Najdete na iDNES.cz