Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradečáci platí za teplo z Opatovic víc než lidé v Pardubicích a Chrudimi

  11:05aktualizováno  11:05
Elektrárna Opatovice zásobuje teplem Pardubice, Chrudim i Hradec Králové. Obyvatelé Hradce přitom oproti ostatním platí o 30 korun více za každý gigajoule. O rozvody se totiž stará městská firma, která ale zároveň přispívá na rozvoj krajského města.

Elektrárna Opatovice nad Labem | foto: Michal Klíma, MAFRA

Tři velká města na východě Čech – Hradec Králové, Pardubice a Chrudim – odebírají teplo z jedné elektrárny. Kdo by čekal, že jejich obyvatelé budou za teplo platit stejnou cenu, mýlil by se. Hradečáci si totiž připlácejí za "exkluzivitu", že se jim o rozvody tepla stará městská firma Tepelné hospodářství a nikoliv sama teplárna.

Kolik stojí teplo

Tepelné hospodářství v Hradci Králové nakupovalo v roce 2012 od EOP jeden GJ za 280 korun včetně DPH a konečným odběratelům ho prodávalo za 405 korun.

Obyvatelé bytů v Pardubicích a Chrudimi za jeden GJ tepla platili elektrárně 375 korun včetně DPH.

Pardubice a Chrudim před lety prodaly své takzvané sekundární rozvody, které vedou teplo po městě až k lidem domů, firmě EOP, které patří opatovická elektrárna. Cenový rozdíl mezi jejich cenou a cenou pro lidi z Hradce? Skoro 30 korun za jeden gigajoule (GJ).

"Tento rozdíl historicky prakticky neexistoval. Před šesti lety ale anglický vlastník International Power Opatovice zcela nepochopitelně začal rychleji zvedat svoji primární nákupní cenu, za kterou prodává nám, oproti té sekundární prodejní, za niž dostávají teplo lidé v Pardubicích, a začal nás dost významně znevýhodňovat," říká ředitel hradeckého Tepelného hospodářství Jiří Seidler.

Evropská unie takový postup doporučuje

Sekundární rozvody v městských rukou ale podle Seidlera mají několik nesporných výhod. Argumentuje především tím, že stejný postup doporučuje i Evropská unie.

"Před rokem vzkázala členským státům, aby si v maximální míře chránily vlastnictví takovýchto distribučních soustav a neprodávaly je do soukromých rukou. V rámci projednávání energetické koncepce státu se podobně vyjádřil i premiér Nečas a řekl, aby města prodeje zvážila," tvrdí Seidler.

Hradec má na rozdíl od obou druhých měst podle Seidlera možnost ovlivňovat další obnovu infastruktury teplovodní sítě.

"V uplynulých šesti letech jsme do ní investovali 100 milionů korun. Výsledkem je to, že jsme v posledních dvou letech v dodávce tepla neměli jediný velký výpadek," říká ředitel.

EOP si všechny investice, které provedla, eviduje dohromady. "Péče o rozvody tepla v celé soustavě Hradec Králové, Pardubice, Chrudim stála v minulém roce 69,9 milionů korun. V letošním roce vynaložíme stejnou částku," říká mluvčí opatovické elektrárny Partik Zadák.

Za vynaložené peníze společnost obnovila nebo pořídila nová připojení v primárních rozvodech mezi elektrárnou a třemi městy a zároveň sekundární rozvody v Pardubicích a Chrudimi.

Z každého gigajoulu, který lidé v Hradci Králové zaplatí, přispívají i na sport, kulturu nebo neziskové organizace ve městě, které Tepelné hospodářství ročně podporuje dvěma a půl miliony korun.

"Nejsme zaměřeni na maximalizaci zisku jako privátní firmy. Tím jsme schopni udržet solidní cenu a zároveň dost vydatnou měrou podporovat rozpočet města. Na červnové valné hromadě jsme do něj převedli dividendy ve výši deset milionů korun," říká Seidl.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Za totality udělali prkno z bruslí, teď budou „skejťáci“ jezdit v kině

Přefocené snímky s úspěšným českým snowboardistou Martinem Černíkem, který byl...

Hradecký skateboarding, ze kterého vzešla řada osobností, má kořeny na začátku 80. let. Kluci si vyráběli vlastní...

Nemocnice v Rychnově neuzavře porodnici a dětské. Sehnala lékařku

Krajská nemocnice Liberec (ilustrační snímek)

Rychnovská nemocnice na poslední chvíli odvrátila uzavření dětského a porodnického oddělení. Vedení nemocnice v pátek...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROVOZNÍ ELEKTRIKÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz