Elektrárna Opatovice nad Labem

Elektrárna Opatovice nad Labem | foto: Michal Klíma, MAFRA

Hradečáci platí za teplo z Opatovic víc než lidé v Pardubicích a Chrudimi

  • 12
Elektrárna Opatovice zásobuje teplem Pardubice, Chrudim i Hradec Králové. Obyvatelé Hradce přitom oproti ostatním platí o 30 korun více za každý gigajoule. O rozvody se totiž stará městská firma, která ale zároveň přispívá na rozvoj krajského města.

Tři velká města na východě Čech – Hradec Králové, Pardubice a Chrudim – odebírají teplo z jedné elektrárny. Kdo by čekal, že jejich obyvatelé budou za teplo platit stejnou cenu, mýlil by se. Hradečáci si totiž připlácejí za "exkluzivitu", že se jim o rozvody tepla stará městská firma Tepelné hospodářství a nikoliv sama teplárna.

Kolik stojí teplo

Tepelné hospodářství v Hradci Králové nakupovalo v roce 2012 od EOP jeden GJ za 280 korun včetně DPH a konečným odběratelům ho prodávalo za 405 korun.

Obyvatelé bytů v Pardubicích a Chrudimi za jeden GJ tepla platili elektrárně 375 korun včetně DPH.

Pardubice a Chrudim před lety prodaly své takzvané sekundární rozvody, které vedou teplo po městě až k lidem domů, firmě EOP, které patří opatovická elektrárna. Cenový rozdíl mezi jejich cenou a cenou pro lidi z Hradce? Skoro 30 korun za jeden gigajoule (GJ).

"Tento rozdíl historicky prakticky neexistoval. Před šesti lety ale anglický vlastník International Power Opatovice zcela nepochopitelně začal rychleji zvedat svoji primární nákupní cenu, za kterou prodává nám, oproti té sekundární prodejní, za niž dostávají teplo lidé v Pardubicích, a začal nás dost významně znevýhodňovat," říká ředitel hradeckého Tepelného hospodářství Jiří Seidler.

Evropská unie takový postup doporučuje

Sekundární rozvody v městských rukou ale podle Seidlera mají několik nesporných výhod. Argumentuje především tím, že stejný postup doporučuje i Evropská unie.

"Před rokem vzkázala členským státům, aby si v maximální míře chránily vlastnictví takovýchto distribučních soustav a neprodávaly je do soukromých rukou. V rámci projednávání energetické koncepce státu se podobně vyjádřil i premiér Nečas a řekl, aby města prodeje zvážila," tvrdí Seidler.

Hradec má na rozdíl od obou druhých měst podle Seidlera možnost ovlivňovat další obnovu infastruktury teplovodní sítě.

"V uplynulých šesti letech jsme do ní investovali 100 milionů korun. Výsledkem je to, že jsme v posledních dvou letech v dodávce tepla neměli jediný velký výpadek," říká ředitel.

EOP si všechny investice, které provedla, eviduje dohromady. "Péče o rozvody tepla v celé soustavě Hradec Králové, Pardubice, Chrudim stála v minulém roce 69,9 milionů korun. V letošním roce vynaložíme stejnou částku," říká mluvčí opatovické elektrárny Partik Zadák.

Za vynaložené peníze společnost obnovila nebo pořídila nová připojení v primárních rozvodech mezi elektrárnou a třemi městy a zároveň sekundární rozvody v Pardubicích a Chrudimi.

Z každého gigajoulu, který lidé v Hradci Králové zaplatí, přispívají i na sport, kulturu nebo neziskové organizace ve městě, které Tepelné hospodářství ročně podporuje dvěma a půl miliony korun.

"Nejsme zaměřeni na maximalizaci zisku jako privátní firmy. Tím jsme schopni udržet solidní cenu a zároveň dost vydatnou měrou podporovat rozpočet města. Na červnové valné hromadě jsme do něj převedli dividendy ve výši deset milionů korun," říká Seidl.