Vizualizace bytového domu Pilot 3 na Moravském Předměstí v Hradci Králové...

Vizualizace bytového domu Pilot 3 na Moravském Předměstí v Hradci Králové (4.2.2014). | foto: Vizualizace Miroslava Gebase

Hlad po bytech v Hradci Králové roste, stoupá i jejich cena

  • 0
Poptávka po bytech v Hradci Králové několikanásobně převyšuje nabídku. V kurzu jsou především novostavby, jejichž ceny stoupají. Realitnímu byznysu se v novém roce nebývale daří, v krajské metropoli se proto buduje jako o závod. Rozhoduje hlavně lokalita.

Dvaačtyřicetiletý Petr nedávno koupil 80metrový byt v Malšovicích. Čekal na něj několik měsíců, oproti preferované novostavbě si nakonec pořídil starší bydlení. Za lokalitu si připlatil odhadem čtvrt milionu korun, ale přes všechny zápory by neměnil.

Právě o byty v Malšovicích, v Rybově ulici a o téměř všechny projekty ve výstavbě je v Hradci Králové obrovský zájem. Realitní byznys s novým rokem v Hradci zažívá zlaté časy a je velmi pravděpodobné, že už tak dost vysoké ceny ještě porostou.

„Kromě projektu Labská louka se ve městě v minulých letech nové byty nestavěly. Jestliže se nějakou výstavbou dožene, co se tady vinou recese zanedbalo, může se stát, že ceny se opět překlopí dolů. Jenže nikdo neví, kdy to bude, já ještě očekávám mírný růst cen bytů,“ říká Michal Šubrt, společník kanceláře Vaše Reality.

„Bylo mi jasné, že za Malšovice si pořádně připlatím, ale zároveň se mi nechtělo dávat nejméně 3,5 milionu za stejně velký, ale zato nový byt. Počkal jsem si skoro půl roku, ale myslím, že ta lokalita mi za to stála,“ líčí Petr, jenž dal za starší zrekonstruovanou jednotku 3+1 skoro 2,4 milionu.

I velký prodejní úspěch dosud rozestavených bytových projektů je dokladem toho, že na nedávnou realitní recesi si už nikdo ani nevzpomene.

Když se rozjížděla papírová dokumentace ke stavbě na místě bývalého skladiště dřeva firmy Petrof, ani investor se netajil tím, že byty v první etapě jen otestují případný zájem kupujících. Jenže po necelém roce Rezidence Na Plachtě chystá už třetí etapu, byty z prvních dvou jsou až na posledních devět vyprodané, a to včetně nejdražších stometrových bytů, jejichž cena začíná na částce 4,5 milionu korun (více o projektu zde).

„Tak úžasně rychlý prodej jsme skutečně nečekali, největší roli asi sehrála lokalita. První etapa bude připravena k nastěhování letos o prázdninách. Předprodej třetí etapy plánujeme už na letošní rok a samotná výstavba nejspíš začne zkraje příštího roku. S prodejem jsme spokojeni, ale přitom domy nelze pouštět příliš rychle po sobě, protože realitní byznys má své mantinely,“ upozorňuje vedoucí prodeje Rezidence Na Plachtě Petr Kaplan.

V Podzámčí jako u Petrofu

Vloni v květnu začala i přes výhrady některých obyvatel ulice Jana Masaryka stavba čtyřpodlažního bytového domu Taraby v Kejzlarově ulici. Navzdory tomu, že slibovaný park bude mít nejspíš skluz, prodej si vede skvěle a zarezervovaná je nadpoloviční většina z 36 bytů (proti projektu vznikla petice, více zde).

Dokonce už ani jeden volný byt z téměř 60 není v lokalitě Podzámčí, kde stojí nebo v nejbližší budoucnosti budou dokončeny domy pojmenované Ivan, Hynek a Gabriel.

„Když jsme začali stavět první dům, krize developerského trhu ještě nebyla u konce a když jsme rozjížděli druhý, přišla konkurence v podobě Rezidence Na Plachtě. Měli jsme obavu, zda zájem nepoleví, ale nic takového se nestalo,“ říká předseda představenstva společnosti Fato Josef Buchta.

Právě v Podzámčí začnou podobně jako u Petrofu už brzo růst další bytové domy.

„Máme připravenu dokumentaci pro dva menší domy asi po 15 bytech. Výstavbu bychom rádi zahájili na jaře a hotovo by mělo být v druhé polovině příštího roku. Na stejném místě máme v plánu i dalších šest menších viladomů,“ dodává Buchta.

Také tato čísla dokládají, že recese je definitivně pryč. „Trh se pomalu začal zvedat už v roce 2014, trend pokračuje a v některých lokalitách téměř s jistotou ceny bytů porostou,“ tvrdí Jaroslav Nekola, člen dozorčí rady Asociace realitních kanceláří a spolumajitel kanceláře Ideal Reality.

Hlavním důvodem rekordních prodejů jsou historicky nízké úrokové sazby hypotečních smluv.

„Přes 80 procent lidí kupuje byt na hypotéku, které jsou nyní dostupné i pro rodiny s průměrnými výdělky. Problém kolikrát je, že lidé nemají co koupit, a tak si klidně pořídí i byty předražené v řádu několika stovek tisíc korun, což se děje právě v novém roce,“ uvádí Šubrt.

Ve městě rostou i další projekty

Stavební boom se však v Hradci Králové netýká jen bytových projektů. Už letos na podzim se má otevřít obchodní centrum Aupark za 1,8 miliardy korun. S tímto komerčním palácem souvisí stavba okružní křižovatky Koruna, jež začala vloni 1. července, má trvat celý rok a město za ni utratí kolem 128 milionů korun (o křižovatce jsme psali tady).

Bezmála 350 milionů korun má stát kampus přírodovědecké fakulty, který vyrůstá u soutoku a pojme více než tisíc studentů a přibližně 170 zaměstnanců. Otevřít by se měl v září 2017.

Město předpokládá, že přibližně ve stejnou dobu se začne stavět fotbalový stadion za více než 300 milionů (více zde). Několikaměsíční skluz však bude mít administrativně komerční areál City Garden, který má vyrůst u křižovatky Mileta (podrobnosti zde), naopak s předstihem vznikne ve fakultní nemocnici první klinika tradiční čínské medicíny v Česku (o klinice jsme psali tady). Ve městě začne stavět rovněž banka ČSOB, která u kongresového centra Aldis postaví budovu až pro tisíc zaměstnanců (o projektu čtěte zde).

Zhruba miliardu korun míní do stavby komplexu budov v čele se čtyřhvězdičkovým hotelem nalít realitní skupina CPI Radovana Vítka. Kvůli tomu bude muset možná už letos padnout hotel Černigov (více zde).