Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černí pasažéři mohou místo 14 korun platit tisíckrát víc, Hradci dluží miliony

  15:31aktualizováno  15:31
Černí pasažéři dluží hradeckému dopravnímu podniku téměř sedm milionů korun. Neplatičů přitom stále přibývá. Neuvědomují si, že je může potkat i exekuce.
Revizorům prý stále chybí větší zákonná ochrana, tvrdí dopravní podniky. Ilustrační foto

Revizorům prý stále chybí větší zákonná ochrana, tvrdí dopravní podniky. Ilustrační foto | foto: Dan MaternaMF DNES

"Jen za minulý rok nám černí pasažéři dluží téměř čtyři miliony korun," uvedl podnikový vedoucí přepravy Josef Januš. Dodal, že neplatičů rok od roku přibývá.

V roce 2009 revizoři přistihli 8 300 a o rok později už téměř 9 tisíc lidí cestujících bez platné jízdenky. Vzestup Januš přičítá současné ekonomické situaci, ale také většímu nasazení revizorů.

Dluh se může vyšplhat na desetitisíce

fakta

Lístek na MHD v Hradci přijde na 14 a u řidiče na 15 korun. Pokuta na místě za jízdu na černo vyjde na 400 korun. Tu může černý pasažér spolu s přirážkou za lístek ve výši 14 korun zaplatit do tří dnů v sídle hradeckého dopravního podniku. Po třech dnech se ale vyšplhá až na 1 014 korun.

Pokud černý pasažér nezaplatí, předává podnik případy smluvní advokátní kanceláři, která neplatiče vyzve k vyrovnání upomínkou. Pokud nereagují, podává soudní žalobu, nepomůže-li ani to, přichází na řadu exekuce.

"Máme desítky případů, kdy nám lidé dluží řádově 10 až 100 tisíc korun," sdělil Januš a dodal, že se najdou i takoví, jejichž dluh se vyšplhal přes 150 tisíc korun.

Podle Januše zhruba třetina přistižených černých pasažérů zaplatí pokutu buď přímo revizorovi, nebo do tří dnů v dopravním podniku.

"Kdo zhruba do měsíce po této lhůtě nezaplatí, bude mít co do činění s naší advokátní kanceláři," řekl Januš.

Na výzvu od advokátní kanceláře podle Januše zareaguje zhruba třetina dlužníků, zbytek čeká na obsílku od soudu či na zaklepání exekutorů.

Dluhy mohou vymáhat soukromé firmy

Kromě obvyklých upomínek a soudních žalob kancelář může pohledávky dopravního podniku prodat agenturám zabývajícím se vymáháním dluhů. Podle Januše může provinilec odejít od soudu lehčí o 7 500 korun, v případě exekuce až o 20 tisíc korun za jeden případ.

Pokud se přistižený černý pasažér vymlouvá, že nemá u sebe doklad totožnosti, revizory hradeckého dopravního podniku tím nijak neobměkčí. "V takovém případě voláme policii, která má právo lidi legitimovat," uvedl Januš.

Pokud se proviní obyvatel krajského města, jeho totožnost zjistí policie městská, v ostatních případech Policie České republiky.

Napadení revizora není výjimkou

Podle Januše se ale poslední dobou množí případy, kdy kontrolovaný člověk revizora napadne: "V roce 2009 po útoku černého pasažéra jeden revizor skončil v pracovní neschopnosti, ale vloni jsme už zaznamenali tři naše pracovníky s neschopenkou po útoku neplatících pasažérů."

Revizorům prý stále chybí větší zákonná ochrana. "Při kontrole totiž vystupují jako běžní lidé, ale měli by mít větší pravomoci," míní Januš.

Autor:Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Přestala jsem brečet, začala žít a napsala knihu, říká autorka z Jičína

Zuzana Vávrová s knihou Jak se plní sny

Šestadvacetiletá autorka z Jičína Zuzana Vávrová vydala knihu Jak se plní sny, která motivuje k důležitým životním...

Jedenáct rozhleden začne v pohraničí růst už letos, přijdou na 95 milionů

Vizualizace rozhledny na Velké Deštné v Orlických horách. Architekti se...

Po dvou neúspěšných pokusech získal projekt Česko-polské hřebenovky dotaci téměř 80 milionů korun na stavbu jedenácti...

Vítr ve Vrchlabí zavál žhavý popel ke kůlně, ta vzápětí zcela shořela

Požár kůlny ve Vrchlabí (19.3.2018).

Požár dřevěné kůlny napáchal ve Vrchlabí na Trutnovsku škodu asi 150 tisíc korun. Vznikl od žhavého popela, který stál...

Najdete na iDNES.cz