Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černí pasažéři mohou místo 14 korun platit tisíckrát víc, Hradci dluží miliony

  15:31aktualizováno  15:31
Černí pasažéři dluží hradeckému dopravnímu podniku téměř sedm milionů korun. Neplatičů přitom stále přibývá. Neuvědomují si, že je může potkat i exekuce.
Revizorům prý stále chybí větší zákonná ochrana, tvrdí dopravní podniky. Ilustrační foto

Revizorům prý stále chybí větší zákonná ochrana, tvrdí dopravní podniky. Ilustrační foto | foto: Dan MaternaMF DNES

"Jen za minulý rok nám černí pasažéři dluží téměř čtyři miliony korun," uvedl podnikový vedoucí přepravy Josef Januš. Dodal, že neplatičů rok od roku přibývá.

V roce 2009 revizoři přistihli 8 300 a o rok později už téměř 9 tisíc lidí cestujících bez platné jízdenky. Vzestup Januš přičítá současné ekonomické situaci, ale také většímu nasazení revizorů.

Dluh se může vyšplhat na desetitisíce

fakta

Lístek na MHD v Hradci přijde na 14 a u řidiče na 15 korun. Pokuta na místě za jízdu na černo vyjde na 400 korun. Tu může černý pasažér spolu s přirážkou za lístek ve výši 14 korun zaplatit do tří dnů v sídle hradeckého dopravního podniku. Po třech dnech se ale vyšplhá až na 1 014 korun.

Pokud černý pasažér nezaplatí, předává podnik případy smluvní advokátní kanceláři, která neplatiče vyzve k vyrovnání upomínkou. Pokud nereagují, podává soudní žalobu, nepomůže-li ani to, přichází na řadu exekuce.

"Máme desítky případů, kdy nám lidé dluží řádově 10 až 100 tisíc korun," sdělil Januš a dodal, že se najdou i takoví, jejichž dluh se vyšplhal přes 150 tisíc korun.

Podle Januše zhruba třetina přistižených černých pasažérů zaplatí pokutu buď přímo revizorovi, nebo do tří dnů v dopravním podniku.

"Kdo zhruba do měsíce po této lhůtě nezaplatí, bude mít co do činění s naší advokátní kanceláři," řekl Januš.

Na výzvu od advokátní kanceláře podle Januše zareaguje zhruba třetina dlužníků, zbytek čeká na obsílku od soudu či na zaklepání exekutorů.

Dluhy mohou vymáhat soukromé firmy

Kromě obvyklých upomínek a soudních žalob kancelář může pohledávky dopravního podniku prodat agenturám zabývajícím se vymáháním dluhů. Podle Januše může provinilec odejít od soudu lehčí o 7 500 korun, v případě exekuce až o 20 tisíc korun za jeden případ.

Pokud se přistižený černý pasažér vymlouvá, že nemá u sebe doklad totožnosti, revizory hradeckého dopravního podniku tím nijak neobměkčí. "V takovém případě voláme policii, která má právo lidi legitimovat," uvedl Januš.

Pokud se proviní obyvatel krajského města, jeho totožnost zjistí policie městská, v ostatních případech Policie České republiky.

Napadení revizora není výjimkou

Podle Januše se ale poslední dobou množí případy, kdy kontrolovaný člověk revizora napadne: "V roce 2009 po útoku černého pasažéra jeden revizor skončil v pracovní neschopnosti, ale vloni jsme už zaznamenali tři naše pracovníky s neschopenkou po útoku neplatících pasažérů."

Revizorům prý stále chybí větší zákonná ochrana. "Při kontrole totiž vystupují jako běžní lidé, ale měli by mít větší pravomoci," míní Januš.

Autor:


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Další z rubriky

Slovenský šerpa napsal historický milník, na vrchol Sněžky vynesl 165,5 kila

Slovenský šerpa pokořil sedmdesát let starý rekord (18. srpna 2018).

Tři padesátiletí extrémní vynašeči dohromady na zádech odnesli čtyři metráky vody. Čekala je kamenitá cesta i dvě stě...

Ryby mají nádrž ve Vrchlabí zbavit motolic, nasadí je na podzim

Z dálky viditelnou dominantou rybníka je rybářský domek.

Do rybníku Kačák ve vrchlabské části Vejsplachy, který město nechalo odbahnit a vylovit, se vrátí ryby. Radnice tak...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Najdete na iDNES.cz