Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pošta zavírá pobočky v menších obcích. Starostové se bojí, že nastálo

  18:12aktualizováno  18:12
Lidé na venkově se zřejmě rozloučí s dalšími malými poštami. Několik jich Česká pošta zavřela na Trutnovsku a tvrdí, že jen dočasně. Starostové se však bojí, že natrvalo. Jde o nátlak, aby obce přešly na jinou podobu služeb?
Přepážky jsou v některých menších obcích uzavřené, pošta tvrdí, že dočasně (ilustrační foto).

Přepážky jsou v některých menších obcích uzavřené, pošta tvrdí, že dočasně (ilustrační foto). | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Po České poště zbyly v Havlovicích, Jívce a Batňovicích na Trutnovsku jen zavřené pobočky a strohá oznámení na dveřích. Lidé jsou naštvaní, protože když je doma nezastihnou motorizované doručovatelky, musí si pro poštu jinam. A ani jejich starostové s tím nepohnou.

Poštovní pobočky v kraji

* uzavřena pošta: Královec (září)

dočasně jsou uzavřeny pošty: Havlovice (červen), Jívka (červenec), Batňovice (září)

* obce, kde pošta navrhla jinou službu: Dolní Kalná, Vlčkovice v Podkrkonoší, Kuks, Kocbeře

* od ledna 2013 se zavře: Choustníkovo Hradiště

Pošta tlačí na uzavírání poboček už asi tři roky. Vloni zanikly úřady v Malé Úpě, Trutnově 6, Mezilesí a Slatině nad Úpou. Dvě posledně jmenované vesnice nyní mají výdejní místo.

Začátkem roku skončila pošta v Božanově, kde ji nahradil partner, a v Bílých Poličanech, kde vzniklo výdejní místo. Další zaniklé jsou v Šonově a Žacléři 3.

V Borovnici u Staré Paky si obec dohodla místo zavřené pobočky partnera. Od října se otevřou výdejní místa v Orlickém Záhoří a Dolanech u Jaroměře, od listopadu v Žirči.

Česká pošta tvrdí, že zavřela pobočky pouze dočasně, než najde nového pracovníka. Zároveň však obce tlačí, aby přešly na jiný způsob služeb, které jsou však oproti kamenné pobočce omezené. Pošta takto už třetím rokem "optimalizuje" svou zastaralou síť.

"Rozhodně nám zavřená pošta nevyhovuje, protože najezdíme o pár kilometrů víc, když teď musíme až do Radvanic. Nevypadá to, že by nám poštu obnovili," stěžuje si Michaela Kerestešiová z Jívky, kde se pošta zavřela z provozních důvodů v červenci.

Tamní zastupitelé navíc odmítli přejít na typ služeb Partner či Výdejní místo, takže to vypadá, že vesnice zůstane bez pošty od ledna definitivně.

Podobně se nyní od září dočasně zavřela pošta v Batňovicích, protože pracovnice přešla na motorizované doručování. "Rozhodně se mi to nelíbí a ani nevím, jak to bude fungovat. Když mě nezastihne doma motorizovaná pošťačka, budu muset do Úpice," řekla Jana Rudolfová z Batňovic.

Starostové si stěžují, pošta se brání

Zastupitelé v Batňovicích sice kývli na dohodu s Českou poštou, že jim od ledna zřídí výdejní místo v obchodě, ale starostka se proti tomu chce ještě dodatečně bránit.

"Nastolili nám to tak, že jsme jinou volbu nedostali. Teď jsem zjistila, že by tak Česká pošta jednat neměla. Lidem se zrušení pošty nelíbí," uvedla starostka Batňovic Vladimíra Pátková.

Starostové z Trutnovska shodně tvrdí, že je manažeři České pošty postavili před hotovou věc. Pošta se však brání.

"Někde jsou pobočky zavřené z personálních důvodů, to je pravda. Nikdo však netvrdí, že je znovu neotevřeme. Pošta vždy postupuje stejně, hledá nového zaměstnance a zároveň nabídne obci možnost zřídit výdejní místo či partnera," uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Pokud to obce odmítají, pošta dál hledá pracovníka, ale snadné to prý není kvůli požadavkům na vzdělání i proto, že jde jen o půl úvazku. Pošta nabízí podnikatelům či obcím, ať si zřídí službu Partner nebo jednodušší Výdejní místo.

Zaváže je smlouvou, že budou službu vykonávat a za to dostanou nevelký měsíční paušál a částku za transakce. Obce si na to mohou najmout zaměstnance. Výdejní místo si musí každá zřídit a vybavit sama, bude sloužit třeba jen hodinu denně. Lidé si vyřídí pouze dopisy, nanejvýš balíky a poštovní poukázky.

Službu Partner mohou využít jen větší obce

Další servis včetně důchodů jim umožní motorizované doručovatelky, to je však výhoda jen pro ty, kteří jsou doma. Partnera nabízí pošta jen větším obcím, ten slouží třeba čtyři hodiny denně a lidé si v něm vyřídí i některé služby Poštovní spořitelny.

Partnera si už chválí v Božanově. Česká pošta i Svaz měst a obcí vyhodnotily pilotní projekt v padesáti obcích jako úspěšný. Menší vesnice však na něj nemají nárok.

"Nabídli nám výdejní místo na hodinu denně, ale chceme partnera, aby tu poštovní služby byly na šest hodin denně. Hlavně starší lidi nemají možnost jezdit všechno zařizovat do Úpice," řekl místostarosta Havlovic Martin Kult. Kvůli zavřené poště podepsali místní petici a obec chce ještě vyjednávat.

Pošta už řadu dalších obcí oslovila, že v nich uvažuje o jiných službách, než je kamenná pobočka. To se týká Dolní Kalné, Vlčkovic v Podkrkonoší, Kuksu, Kocbeří a Choustníkova Hradiště.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...

Boudařka nabídla samoživitelkám pobyt zdarma, strhla se o něj mela

Alena Dušková provozuje Rýchorskou boudu v Krkonoších.

Virální video na podporu samoživitelek inspirovalo provozovatelku Rýchorské boudy v Krkonoších Alenu Duškovou ke...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Manželé hlásili střelbu do pergoly, tu ale zřejmě poškodil meteorit

Kamínky, které 21. srpna 2018 proletěly pergolou na Hradecku, zřejmě jde o...

Pád malého předmětu do pergoly u rodinného domu v Čistěvsi na Královéhradecku vystrašil manžele, kteří právě pod...

Přes 500 kubíků betonu nalili do mostu na jeden zátah, musí být beze spár

Stavbaři betonovali mostovku na novém přemostění Orlice ve Svinarech...

Stavba nového mostu ve Svinarech na okraji Hradce Králové má za sebou klíčovou část. Na začátku týdne stavbaři...

Další z rubriky

Podvodník lidem slíbil zhodnocení peněz, 90 milionů prohrál v automatech

Ilustrační snímek

Policie obvinila jednačtyřicetiletého muže z Jaroměře z podvodu se škodou téměř 90 milionů korun. Peníze podle...

Horolezec se těžce zranil po pádu ze stěny v Prachovských skalách

Vrtulník letěl do Prachovských skal pro zraněného horolezce (16.9.2018).

Osmatřicetiletý muž se v neděli zřítil ze skalní věže v Prachovských skalách. Horolezec spadl z výšky osmi až deseti...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Najdete na iDNES.cz