Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Z Jaroměře do Pardubic nasadí ČD modernější „pantery“ a „sysly“

  16:42aktualizováno  16:42
Cestující se na železniční trati mezi Jaroměří, Hradcem Králové a Pardubicemi přestanou cítit jako ve skanzenu socialismu. Všechny vlaky budou moderní i rychlé a navíc se snad konečně začne stavět druhá kolej mezi Opatovicemi a Stéblovou.

Zastaralé vlaky nahradí Regiopantery s klimatizací a připojením k internetu. | foto: iDNES.cz

Patrně největší revoluce za posledních skoro 50 let čeká v polovině příštího roku tisíce cestujících na železniční trati mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. Změny nejspíš překonají i rok 1965, kdy mezi oběma krajskými městy začaly jezdit elektrické lokomotivy.

Změny na krajských železnicích v roce 2013

* přímé spěšné vlaky na trati Trutnov – Hradec Králové – Pardubice se rozmnoží o dva páry v pracovních dnech a pět o víkendu

* na stejné trati východoněmecké soupravy budou nahrazeny vozy Regiopanter a řady 961 "sysel"

* další Regiopantery vyjedou na trať Choceň – Týniště – Hradec Králové

* nejspíš začne výstavba druhé koleje mezi Opatovicemi a Stéblovou za 250 milionů korun

* dokončuje se přestavba železniční stanice ve Staré Pace

* začínají sílit hlasy o nutnosti přestavby významného uzlu v Týništi nad Orlicí a současně o zmodernizování přetížené tratě Týniště – Solnice.

Vše by mohlo vystihovat heslo Stop made in NDR. Nepohodlné, pomalé, umouněné a opotřebované soupravy, pocházející z východního Německa, bez výjimky nahradí oblíbené Regiopantery nebo moderní vozy, které si vysloužily přezdívku "sysel".

Samozřejmostí v nich budou klimatizace, ergonomické sedačky, vakuové toalety, audiovizuální systém nebo připojení k internetu.

"Nasazení Regiopanterů na tuto trať pokládám snad za nejvýznamnější změnu. Zatím tady jezdí jen dvě takové jednotky a další pokrok nastane v polovině roku 2013, kdy nám výrobce dodá ještě tři. Pak se na trati Trutnov – Hradec Králové – Pardubice bude jezdit výhradně těmito vlaky," řekl Roman Moravčík, ředitel Krajského centra osobní dopravy ČD v Hradci Králové.

První dva "pantery" cestující testují už od října. "O prázdninách jsem vlakem procestovala Švýcarsko a Rakousko. Říkala jsem si, že se mi po nich bude stýskat, ale to jsem ještě nevěděla, že srovnatelnou soupravou budu brzo jezdit i do školy," říká studentka hradecké pedagogické fakulty Petra Friedrichová z Pardubic.

Vybudování druhé koleje bude stát 250 milionů

Nové soupravy zatím nemohou využít snad svou největší přednost, totiž rychlost až 160 kilometrů za hodinu. S tímto limitem však souvisí druhá revoluce, která se chystá na příští rok.

O dvoukolejce mezi Hradcem a Pardubicemi se uvažuje již deset let, ale tentokrát by stavba druhé koleje mezi Opatovicemi a Stéblovou za 250 milionů korun už doopravdy měla v roce 2013 začít.

"Částečná dvoukolejka se dostala do plánu investic na příští rok a právě běží výběrové řízení na zhotovitele. Jsem proto mírným optimistou," odmítá Moravčík úvahy o dalším oddalování.

"Každé rozšiřování je plusem, takže dvoukolejku samozřejmě podporuji. Uvidíme, jak to dopadne s prostředky na výstavbu," přemýšlí krajský radní zodpovědný za dopravu Karel Janeček, který se se svým resortem zatím seznamuje.

Železniční trať mezi Trutnovem a Pardubicemi však má letos namířeno do výkladní skříně Českých drah nejen díky připravované dvoukolejce.

Jen mezi Jaroměří a Trutnovem letos cestovalo o 12 procent více lidí než loni, a proto zde ve všední dny přibudou dva páry a o víkendu dokonce pět párů spěšných vlaků. Úspora času bude znatelná: rychlíky cestu z Trutnova do Pardubic proti osobním vlakům zkrátí o 35 minut.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Žena v autobusu kárala mladíka kvůli nadávkám, venku ji zbil obuškem

Policie zabavila na srazu neonacistů v Přerově boxer a teleskopický obušek. (1....

Devatenáctiletý mladík napadl na autobusové zastávce v Broumově na Náchodsku 42letou ženu, která ho chvíli předtím ve...Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Budějovice jasně vyhrály a vedou druhou ligu, Hradec ovládl šlágr

Fotbalisté Českých Budějovic slaví branku v utkání proti Vítkovicím.

Druhá fotbalová liga má nového lídra. Dosud vedoucí Ústí nad Labem podlehlo v Prostějově a přeskočili jej hráči Českých...

Další z rubriky

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

Do voleb v Hradci jde hejtman, herec, podiatr, teenageři i přeběhlíci

Velké náměstí v Hradci Králové.

Listiny pro komunální volby v Hradci Králové jsou plné zajímavých osobností. Kandiduje teprve osmnáctiletý student Jan...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Najdete na iDNES.cz