Na Sněžku je možné vyrazit i z Velké Úpy. Z Růžové hory se turisté musí připravit na náročné stoupání.

Na Sněžku je možné vyrazit i z Velké Úpy. Z Růžové hory se turisté musí připravit na náročné stoupání. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Cestu na Sněžku usnadní polská lanovka, česká trasa nabízí panorama

  • 10
Lanovka na nejvyšší českou horu je stále v rekonstrukci, avšak existují alternativní trasy, které cestu na Sněžku zjednoduší nebo zkrátí. Turisty opomíjená je třeba cesta lanovkou na polskou Kopu, odkud je to na Sněžku už jen necelé tři kilometry.

Byť lanovka na Sněžku teprve roste a rozjet by se měla na konci roku nebo na jaře 2014, na českou nejvyšší horu stále proudí davy turistů. Ke Sněžce se mohou přiblížit i jinými lanovkami, jedna z nich je doveze dokonce přímo k úpatí Sněžky.

Potkat na vrcholu polské turisty, kteří ve svých vycházkových mokasínech vypadají, jako kdyby tam zabloudili z lázeňské promenády, není nic neobvyklého.

Většina z nich totiž volí cestu lanovkou spojující polské zimní středisko Karpacz s 1 340 metrů vysokou horou Kopa.

Odtud je čeká už jen jeden a půl kilometru dlouhá dlážděná cesta ke Slezskému domu (stojí blízko bývalé Obří boudy) a poté kilometrové stoupání Jubilejní stezkou po červené, která vede mírným stoupáním dokola kolem Sněžky.

Turisté překonají převýšení 530 metrů

Do polské Karpacze se dá jednoduše dostat přes hraniční přechod v Horní Malé Úpě. Zhruba patnáctikilometrovou cestu je nejlepší absolvovat autem, které je možné pohodlně odstavit na parkovišti nedaleko dolní stanice lanovky.

Pěšky: 2,5 kilometrů Převýšení: 262 metrů Zpáteční jízdenka: 29 zlotých / cca 230 Kč

Jednosedačková lanovka, jež cestující jistí postaru jen kovovou tyčí, kterou si přehodí přes nohy, stojí na polské straně Krkonoš už od roku 1959. Turisté na trase dlouhé 2,2 kilometru překonají převýšení 530 metrů.

Na vrcholu stejně jako za starých časů musí ti fyzicky méně zdatní skákat do náruče lanovkáři, který je zkušeně odhodí na stranu - lanovou dráhu totiž nejde zpomalit, jako tomu bývá u těch modernějších.

Lanovka mezi Karpaczí a Kopou jezdí denně od 8:30 do 17 hodin a zpáteční jízdenka stojí 29 zlotých. Možné je zaplatit i korunami, lístek pak podle aktuálního kurzu stojí zhruba 230 korun.

Turisté by si při cestě zpět neměli nechat ujít ani samotnou Karpacz, na jejímž území se nachází třeba vikinský kostelík Wang převezený z Norska nebo místo s gravitační anomálií, kde se auto samo rozjede do kopce.

Trasa pro milovníky výhledů

Cesta přes Liščí hřeben, chatu Výrovku, Luční boudu a Úpské rašeliniště čeká na ty, kteří se na Sněžku vydají lanovkou z Pece pod Sněžkou na Hnědý vrch. Čtyřsedačková lanová dráha pomůže překonat převýšení 317 metrů, jezdí od 9:30 do 17 hodin.

První z výhledů na dvanáctikilometrové trase si turisté užijí hned na Hnědém vrchu, kde od roku 2009 stojí třicet metrů vysoká rozhledna.

Pěšky: 12 kilometrů Převýšení: 394 metrů Zpáteční jízdenka: 120 korun

Od ní se dostanou lesem na Liščí louku, odkud je červená turistická značka povede přes Liščí horu a Liščí hřeben na chatu Výrovka.

Pár metrů od ní je možné se z vyhlídky pokochat pohledem na Svatý Petr a Kozí hřbety. Cesta pak pokračuje do kopce až k památníku obětem hor, odkud jsou skvělé výhledy nejen na Sněžku, ale i na Luční a Studniční horu.

Od Luční boudy, která turisty od loňského roku hostí pivem z vlastního pivovaru, vede modrá stezka po dřevěných chodníčcích přes Úpské rašeliniště až ke Slezskému domu pod Sněžkou. Téměř celá trasa vede po zpevněné stezce, je tedy vhodná i pro rodiny s malými dětmi.

Trasa pro zdatné turisty

Pěšky: 5 kilometrů Převýšení: 541 metrů Zpáteční jízdenka: 120 korun

Na Sněžku je možné vyrazit i z Velké Úpy, odkud vede lanovka na Portášovy boudy. Třísedačková dráha pomůže překonat převýšení 354 metrů. Lanovka jezdí od 8 do 18 hodin.

Z Portášek se už jen stačí držet žluté trasy vedoucí přes Růžohorky. Z Růžové hory se turisté musí připravit na náročné stoupání. Od vrcholu Sněžky je dělí zhruba 340 umělých schodů, po nichž se dostanou až k nově budované horní stanici lanové dráhy.