Momentka z turnaje v kubbu na Kampě.

Momentka z turnaje v kubbu na Kampě. | foto: Kubb Klub Česká republika

Čeští hráči vikingského kubbu se utkali na turnaji ve Vršovce

  • 0
Příznivci starodávné švédské hry kubb se v sobotu sešli ve Vršovce na Náchodsku na turnaji Kubb Open. Že nevíte, o čem je řeč? Ačkoli má kubb v Česku stále více hráčů, většina lidí ho zatím příliš nezná. Údajně pochází už z dob Vikingů, to jsou však jen dohady. Ověřená historie sahá do doby před 150 lety.

Ze Švédska se hra postupně rozšířila do řady dalších států. Velmi populární je třeba v Německu. Baštou kubbu by se však mohla stát i Česká republika. Parta nadšenců v čele s kubbovým mistrem republiky Petrem Poláčkem z Dobrušky u nás pořádá řadu turnajů, z nichž by už příští rok měl vzniknout 1. ročník oficiálního českého poháru.

Pravidla kubbu nejsou složitá. Hra vzdáleně připomíná známější pétanque, hraje se ale s dřevěným náčiním. Ve Švédsku bylo vždy za každým domem dřeva dost, a tak není divu, že surovinu Skandinávci využili i pro volné chvíle.

"Hraje se většinou v šestičlenných týmech. Dva týmy vždy nastupují proti sobě. Cílem je sestřelit dřevěnými kolíky všechny soupeřovy kubby (dřevěné kvádry) ze základní čáry. Komu se to podaří, musí ještě sestřelit krále, který rozděluje hřiště na dvě poloviny a má stejnou funkci jako černá koule v kulečníku. Pokud ho někdo shodí dřív, prohrává," vysvětluje Poláček, který se s kubbem poprvé setkal už před šesti lety na studiích v Brně.

Talent Češi zřejmě mají. Nedávno se vrátili ze Švédského ostrova Gotland, kde se od roku 1995 každoročně pořádá mistrovství světa. V konkurenci více než 190 týmů z 12 zemí se jen o vlásek nedostali mezi nejlepších 16 družstev.

"Letos jsme byli prvními českými účastníky, takže jsme dopadli docela dobře. Jednou chceme samozřejmě vyhrát," plánuje Poláček. Dodává, že hrával pétanque a kubb ho zaujal jako další alternativa: "Je akčnější a chytlavější, jsou tam možnosti útoku a obrany, hřiště se dá navíc postavit úplně kdekoliv."