Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krkonoše lákají turisty. Jen ti ale rodáky neuživí a hory se vylidňují

  12:07aktualizováno  12:07
Cestovní ruch v Krkonoších není spásou, která by řešila všechny problémy regionu. Pro velkou většinu místních tu není dlouhodobá práce, mladí odcházejí do velkých měst a už se nevracejí. Na problém upozornila rozsáhlá analýza.

Na Sněžku míří ročně tisíce turistů. Jenže nejvyšší hora Česka místním práci nedá. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Podnikatelé i obce v Krkonoších dělají vše pro to, aby do regionu přilákali co nejvíce turistů. Stavějí nové hotely, propojují střediska, budují lanovky.

Jak ale napovídá dokument Strategie pro rozvoj Krkonoš, která si klade za cíl pojmenovat a navrhnout řešení problémů a hrozeb nejvyšších českých hor v následujících letech, cestovní ruch má i svou stinnou stránku.

Kvůli převaze turismu ztrácejí Krkonoše atraktivitu pro mnohé starousedlíky, kteří hlavně proto, že v regionu neseženou práci, odcházejí do velkých měst nebo hledají možnost výdělku v cizině.

V oblasti cestovního ruchu se přitom uživí jen malá část obyvatel, třeba v horském Vrchlabí, které leží v blízkosti několika středisek, je to jen zhruba desetina.

"Největší problém je, že v Krkonoších není dostatek dobře placené dlouhodobé práce. Velkou část nabídek tvoří sezonní brigády, které jsou však většinou vhodné spíše pro nekvalifikované pracovníky. Sice se často říká, že lidé na horách nemají problém, protože mohou pracovat v cestovním ruchu, ale ono je to ve výsledku jen pár měsíců v roce. Samotný zisk z turismu je neuživí," říká starosta Vrchlabí a jeden z autorů dokumentu Jan Sobotka.

Hory se pomalu vylidňují

Jak v průmyslu, tak v cestovním ruchu pracoval nějaký čas i dvaatřicetiletý Jan Hladík z Trutnovska.

"Je nepoměrně snazší chytit se v hotelu nebo v lyžařském areálu, ale živit se tím dá většinou jen přes zimu. Najít si stálé zaměstnání jinde, je složité," říká muž, který v zimě pracoval v půjčovně lyží a přes léto musel odjet za prací do zahraničí.

Jiní to zase řeší třeba tak, že v zimě dělají vlekaře a v létě dělníky na stavbách. "Klasickým zaměstnáním je také učitel lyžování, což je ale vyloženě nárazová práce, kterou dělají většinou jen mladí, kteří se přijedou podívat na hory a něco si užít," připomíná starosta Sobotka.

Zmíněná studie upozorňuje na to, že hlavně mladé rodiny kvůli malým pracovním příležitostem odcházejí do velkých měst. Hory se tak pomalu vylidňují.

"Ani města jako Trutnov nebo Jičín nemají žádnou pořádnou vysokou školu, takže velká část mladých odchází, a protože tu po studiu sotva seženou práci, jen velmi málo z nich se pak vrátí," vysvětluje Sobotka.

Že obyvatelé horských obcí uživí jen cestovní ruch, je podle starosty jen jedna z mnoha rozšířených iluzí. "A to je právě věc, kterou jsme si chtěli v oné strategii ujasnit a nahlas pojmenovat. Obecně si totiž laikové i politici myslí, že tu nemáme problémy, protože máme hory a turisty. Jenže to není pravda," říká starosta.

Zlepšení by mohla přinést lepší infrastruktura

Situaci mohou pomoci řešit i sami podnikatelé, třeba tím, že nabídnou více celoročních pracovních míst. Jeden z největších zaměstnavatelů v Krkonoších, firma Mega Plus, která provozuje SkiResort Černá hora - Pec, zaměstnává přes zimu 250 lidí, v létě ale jen 40 až 50.

"Domnívám se, že veřejné i evropské peníze by měly směřovat do projektů, které zvýší atraktivitu regionu celoročně. My do rozvoje pěti areálů investujeme ročně desítky milionů korun," říká jednatel Mega Plus Petr Hynek.

Na obcích na Trutnovsku zase je, aby vytvářely vhodné podmínky pro rozvoj průmyslu. "Máme tu novou průmyslovou zónu, do níž se snažíme nalákat výrobní podniky, které by mohly nabídnout lidem práci," říká trutnovský starosta Ivan Adamec.

Podle manažera Svazku měst a obcí Krkonoše Josefa Noska je také nutné vybudovat lepší infrastrukturu. "Pokud tu chce někdo investovat, dává si většinou jako podmínku, že chce mít do 30 kilometrů rychlostní komunikaci. A to my samozřejmě na Trutnovsku nemáme, dálnice končí někde u Hradce," podotýká Nosek.

O to víc bojují za stavbu D11 a spojku na polské straně do Legnice. "Problém je také v nekvalitním napojení silnic na hranicích s Polskem. Snažíme se, aby úředníci z českého i polského ředitelství silnic a dálnic našli společnou cestu," dodává Nosek. Trutnovsko má největší nezaměstnanost v kraji, je okolo deseti procent.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji proběhnou volby do Senátu PČR v obvodu Náchod. Kandidují: Pavel Bělobrádek, Miroslav Brát, Martin Červíček, Petr Koleta, Soňa Marková, Andrea Pajgerová. Druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Okno zaplněné plyšáky, nohy na přístrojové desce, i tak jezdí kamioňáci

Policejní kontroly nejen kamionů na dálnici D11 u Hradce Králové (19.9.2018).

Dálniční policisté se čím dál častěji setkávají s řidiči kamionů, kteří čelní skla zkrášlují plyšáky, cedulemi nebo...

V Krkonoších spadl první sníh, poprašek se držel na Sněžce i Luční boudě

Snímek od stanice lanovky na Sněžce kolem půl desáté dopoledne (24. září 2018)

Příchod studené fronty spojené s tlakovou níží Fabienne přinesl do Krkonoš první sněhové vločky. Na Sněžce se kolem...Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Lezci umyli protestní vzkaz na Milencích, nestojí o spor s ochranáři

Horolezci smyli nápis na skále Milenci v Adršpachu (17.9.2018).

Trojice horolezců smyla protestní nápis ze skalního útvaru Milenci v Adršpachu na Náchodsku. Nakonec stačila jen voda,...

Vrtulník tahá na Sněžku kameny na opravu cesty, turisté musí oklikou

Vrtulník dopravuje na Sněžku materiál na opravu turistického chodníku z Růžové...

Vrtulník v Krkonoších skládá metráky žuly na chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. Kvůli křížení s leteckým koridorem...

Další z rubriky

Hradec není naší baštou, chci přispět ke změně, říká mladá lídryně ČSSD

Monika Fröhlichová (ČSSD).

V obtížné situaci jsou před komunálními volbami hradečtí sociální demokraté. Přiznali, že na kampaň mají nejméně peněz...

Příběh s medvídkem Wrr jde do světa, odehrává se ve staré hradecké sýpce

Dva kamarádi z Hradce Králové, kteří stvořili nového dětského hrdinu – medvídka...

Dva kamarádi z Hradce Králové stvořili nového dětského hrdinu – medvídka Wrr. Na začátku byl nepovedený komiks. Loni na...

Za najetí stovkou na policistu dostal mladík deset let, auto bylo zbraní

Dvacetiletý Vitalijus Červonikovas z Litvy u Krajského soudu v Hradci Králové...

Královéhradecký krajský soud poslal na deset let za mříže Vitalijuse Červonikovase, který při snaze ujet policii...

Najdete na iDNES.cz