Cestující v kraji od října ušetří. Čipová karta urychlí přepravu

  13:00aktualizováno  13:00
Lidé ve východních Čechách se ve vlacích a autobusech už měsíc sžívají s čipovou kartou Iredo. Ta od 1. října poskytne pět procent slevy z jízdného, důchodci s ní zaplatí jen polovic. Nový systém bude rychlejší.
Nový systém odbavování cestujících urychlí přepravu a poskytne kraji přesnější údaje o využití spojů.

Nový systém odbavování cestujících urychlí přepravu a poskytne kraji přesnější údaje o využití spojů. | foto: Martin Veselý, MAFRA

S novou kartou jezdí ve východních Čechách už 17 tisíc lidí. Krajský organizátor dopravy firma Oredo se snaží přimět ke koupi karty i další cestující a slibuje jim konečně i výhody, které začátkem září ještě nebyly jasné.

Nový systém odbavování cestujících urychlí přepravu a poskytne kraji přesnější údaje o využití spojů. Projekt sjednotil desítky dopravců včetně Českých drah a čtyři výrobce odbavovacích zařízení  v Královéhradeckém a Pardubickém kraji. Bezkontaktní karta platí už od 1. září, kdy nahradila třicetidenní a devadesátidenní jízdenky.

"Karta nahradí od 1. října i sedmidenní jízdenky. Zároveň na ni od tohoto data bude platit padesátiprocentní sleva pro cestující starší 70 let a pětiprocentní sleva na jízdném pro všechny její držitele," sdělil náměstek královéhradeckého hejtmana Karel Janeček.

Oredo tvrdí, že odbavení cestujícího nově potrvá jen tři sekundy, kdy přiloží kartu k terminálu. Lidé však s kartou zatím nemají příliš zkušeností.

Čipová karta stojí 150 korun a platí šest let

"Jedna dcera používá jinou kartu v Pardubicích, pro druhou jsme požádali o kartu Iredo, ale ještě ji nedostala. Jsem zvědavá, jak to bude fungovat. Přemýšlím, jestli si mám kartu zařídit i pro sebe, když někam jedu jen občas," přemítala Kateřina Kociánová z Policka.

Školáci nebo lidé, kteří dojíždějí často, si mohou vyřídit osobní kartu na čtyřiadvaceti kontaktních místech v obou krajích, přes internet nebo podat žádost na některých stanicích Českých drah. Vyřízení trvá do dvou týdnů.

"Čipová karta stojí 150 korun a platí šest let. Děti, žáci a studenti platí za pořízení čipové karty 80 korun. Stejnou částku bude stát seniory nad sedmdesát let od letošního 1. října do 31. ledna 2014," uvedl Václav Brůžek, jednatel Oreda, které společný systém odbavování spustilo.

Kdo necestuje pravidelně, může si zažádat o anonymní kartu Iredo, ale ta slouží pouze jako elektronická peněženka pro jednorázové jízdenky. Zájemci ji dostanou od 1. října na kontaktních místech, aniž by museli vyplňovat formuláře nebo čekat na vydání.

Anonymní kartu si budou moci lidé předávat

Lidé si zakoupí kredit do anonymní karty v autobusech, na železničních stanicích nebo u průvodčích a pak s kartou mohou cestovat ve všech vlacích a autobusech zapojených do integrovaného dopravního systému Iredo.

Výhodou anonymní karty bude, že si ji lidé mohou třeba v rodině předávat. Když na ni pojedou, zaplatí levněji cestování s přestupem nebo si koupí jednodenní síťovou jízdenku. Někteří lidé však tvrdí, že karta část cestujících spíš odradí.

"Velká část seniorů nebude kartu používat, nemá internet ani bankovní účet, celý život prožívala v 'jiném světě' a používat elektronickou kartu do autobusu pro ni bude nepřekonatelný problém," míní v diskusi na iDNES.cz Petr Skála.

Novinky v placení jízdného

  • Od 1. září 2013 jde na kartu Iredo nahrát sedmidenní, třicetidenní a devadesátidenní jízdné.
  • Od 1. října 2013 na ni bude platit 50% sleva pro starší 70 let a 5% sleva pro všechny držitele. 
  • V papírové podobě budou platit jízdenky sedmidenní do 6. října, třicetidenní do 29. října a devadesátidenní do 28. prosince. 
  • Do konce roku 2013 budou v Královéhradeckém a Pardubickém kraji platit papírové přestupní jízdenky, poté už budou existovat jen v elektronické podobě.
  • Informace podá v pracovní dny od 8 do 16 hodin operátor na bezplatné lince 800 101 520.
  • V papírové formě zůstanou pouze jednorázové nepřestupní jízdenky všech typů a přestupní papírové jízdenky z vlaku na vlak.
  • Karty jiných dopravců platí jen do konce roku 2013, kromě Osnada.

"Čipovou kartu na vícedenní jízdné vítám, ale kvůli přestupům si ji nebude pořizovat nikdo ani z tohoto kraje, když jede autobusem jen občas. Jenže v systému Iredo to bez přestupů většinou ani nejde," namítl Jan Slovík.

Kvůli společnosti Oredo se v posledních měsících znesvářila vedení Pardubického a Královéhradeckého kraje tak, že Pardubický kraj se už rozhodl organizovat si dopravu po svém a svůj podíl prodá.

Pardubičtí politici kritizovali společnou firmu jako neschopnou, hradečtí zástupci si zase stěžovali na průtahy a začátkem září se postavili za ředitele Oreda.

Projekt je největší svého druhu v Česku

Kromě toho pardubický krajský radní Jaromír Dušek napadl zakladatele Oreda Luďka Bártu ze střetu zájmů. Je totiž spolumajitelem dopravní firmy Audis bus a současně poradcem Oreda. Firma i Bárta však střet odmítli.

Poradce už po deseti dnech hájil zavedení karty Iredo. "Výsledky jsou velmi povzbuzující. Chyb při odbavení je hlášeno velmi málo.

Oredo shromažďuje nedostatky a s dodavateli řeší připomínky dopravců. Je to obvyklý postup. Nejsou závady, které by bránily fungování systému jako celku," obhajuje nový odbavovací systém Bárta.

Projekt je největší svého druhu v Česku. V další fázi počítá s vylepšením informačních systémů na autobusových nádražích, aby se z nich cestující dozvěděli aktuální údaje.

Výsledky voleb 2018

Komunální volby

Přehledné výsledky voleb jednotlivých obcí v Královéhradeckém kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Královéhradeckém kraji vyhrál ve druhém kole voleb do Senátu v obvodu Náchod Martin Červíček.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Je čtvrt hodiny po dvanácté, říká hospodář o hrozící zkáze borových lesů

Lesní odborník Aleš Erber ze sdružení Pro Silva Bohemica prosazující šetrné...

Pás borových lesů se táhne od Hradce Králové až po Choceň. Vedle Železných hor a Králického Sněžníku je to největší...

Zvítězilo barbarství, napsal po Mnichovu voják na zeď bunkru Jeřáb

Součástí pevnosti Dobrošov je i srub Jeřáb, svobodník Eduard Zicháček tam...

Tito vojáci si říkali „jeřábi“ a chtěli bránit Československo před Hitlerem. Tvořili nouzovou posádku pěchotního srubu...

Další z rubriky

Dvůr Králové vypíše soutěž na využití bývalé tržnice v centru města

Bývalá Mayerova továrna ve Dvoře Králové nad Labem.

Architektonickou soutěž na využití areálu někdejší Mayerovy továrny a městské tržnice v centru města chce vypsat...

Skialpinisté zdolali nejvyšší vrchol jižního Pamíru, sjezd trval hodinu

Libor Dušek a Zdeněk Jirouš jsou jedněmi z mála, kteří na horu v posledních...

Horolezci z Krkonoš slaví další velký úspěch. Liboru Duškovi z Vrchlabí a Zdeňku Jiroušovi z Rokytnice nad Jizerou se...

Nová Paka pomůže zachránit klášter, firmy se však do opravy nehrnou

Bývalý klášter v Nové Pace čeká na opravu.

Už jen poslední šanci na získání desítek milionů z dotací má paulánský klášter v Nové Pace. Do tendru na jeho opravu se...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz