Benefice pro Jirku vynesla sto tisíc. Potlesk vestoje nebral konce

  20:02aktualizováno  20:02
Ovace vestoje a slzy v očích. Benefice pro vozíčkáře Jirku Šimůnka v Rychnově nad Kněžnou vrcholila opravdu dojemně. Celý sál tleskal dlouhé minuty vozíčkářům i zdravým na přehlídkovém mole. Aplaus měly i čtyři mladé pořadatelky, které pro chlapce vybraly skoro 100 tisíc korun.

Charitativní akce pro vozíčkáře Jirku z Rychnova nad Kněžnou | foto: Michal Fanta

Mladý muž s rozčepýřenými vlasy zabere rukama do kol vozíku, v další chvíli už jimi mává nad hlavou, jako by tančil. Jiný vozíčkář ukáže své tetování, sportovkyně zas předvádí brilantní otočky na konci mola. Těm s těžším postižením trvá delší chvíli, než molo zvládnou projet.

Je to opravdu netradiční módní přehlídka. Střídají se tu profesionální modelové s vozíčkáři, dohromady defilují v pestrých španělských kreacích i společenských róbách. Všichni zadarmo, aby pomohli šestnáctiletému Jirkovi Šimůnkovi z Rychnova.

Fotogalerie

"Jsme rádi, že je naším studentem, a jsme rádi, že se od něj můžeme něco naučit a on snad také od nás," říká ředitel Gymnázia F. M. Pelcla v Rychnově Petr Kačírek.

Vozíčkář navštěvuje školu prvním rokem. Její učitelé pro Jirku nedávno uspořádali sportovní bazar a žáci studentského parlamentu zase sběr starého papíru.

Skoro sedmnáctiletý Jirka trpí svalovou dystrofií, což je neléčitelná nemoc, která se projevuje postupným ochabováním svalstva. Lékaři mu ji zjistili, když mu bylo asi pět. Teď už je šestým rokem na vozíku.

Za vybrané peníze koupí závěsný systém pro Jirku

Módní přehlídku i muziku na pódiu sledoval Jirka trošku znaveně, i když nakonec říkal, že ho to bavilo. Pro něj i jeho nemocnou maminku, která mu pomáhá coby asistentka ve škole, to byl obzvlášť těžký den.

"Žijeme hodně uzavřeně a nikdy jsme nebyli ani v kině. Museli jsme sebrat odvahu a překonat naši stydlivost. Ale taková pomoc, kterou nám nabídli, se nedá odmítnout. Večer se mi moc líbil, ale jsem zničená," usmívá se z posledních sil Jirkova máma Martina Šimůnková po posledním focení na mole.

Před půldruhým rokem jí lékaři objevili roztroušenou sklerózu a v nejbližší době ji čeká léčba. Maminka s dvěma syny využije peníze na rekonstrukci bytu. Chtějí pořídit závěsný systém, který pomůže mamince manipulovat s Jirkou. Taky jeho pokoj chtějí upravit.

Během večera se na mole objevily modely španělské značky Desigual, kterou přivezl hradecký butik z Havlíčkovy ulice. Kdo si koupil něco pěkného z přehlídky, přímo taky přispěl Jirkovi. Vozíčkáři i zdraví oblékli ještě modely z hradeckého Boutique Paradis fashion a slavnostní oblečení od návrhářky Jitky Šedové.

Na akci přijeli i Ready Kirken a Livie Kuchařová

Mladší sestra Miss World z Opočna Livie Kuchařová předvedla krásný hlas v slavné písničce Marilyn Monroe "Diamonds Are a Girl´s Best Friend" i v pomalém songu z muzikálu Elixír života.

Čtyři písničky vystřihla pardubická kapela Ready Kirken. Uvedli se svou prý "nejneznámější" písničkou 1+1, dali i Černý brejle, hymnu Zejtra mám a novou Komedii.

"Je to pro nás zvláštní večírek, pro vozíčkáře jsme ještě nehráli," smál se baskytarista a zpěvák Ready Kirken Ondřej Herold a pozval desetiletého Matouše Kašpara z Třebechovic pod Orebem, aby si zabubnoval s kapelou.

Nápad na módní přehlídku vozíčkářů se zrodil v hlavách mladých dívek. Učitelka gymnázia Veronika Vavrečková a Michaela Rázková, která píše o vozíčkářích diplomovou práci, shromáždily kolem sebe tým a od podzimu na benefici tvrdě pracovaly.

Někteří sponzoři jim slíbili peníze, ale pak se neozvali. Pořadatelky musely prosit takřka o každou korunu. "Přesně měsíc před akcí jsme měly na účtu tři tisíce korun a nevěděly ani, jestli ji uskutečníme. Je za tím opravdu šílená práce," popisuje Michaela Rázková. Podle ní už teď tým uvažuje, že přehlídku za rok zopakují.

Publikum bavil herec Braňo Polák

Na mole se vystřídalo jedenáct modelek a modelů na vozíku. Vystoupila také
I. vícemiss České republiky 2009 Lucie Smatanová, modelka Gabriela Dvořáková a lehce nemravně se předvedl muzikálový herec Braňo Polák, když obletoval vozíčkářky.

Velký potlesk sklízel Muž roku 2009 vozíčkář Martin Zach. V předsálí se stále musel fotit s fanynkami. "Některé modelky i Braňo Poláka znám delší dobu a vím, že to jsou profíci a je s nimi legrace, umějí to rozproudit na mole. Bariéra mezi ´vozejky´ a ´choďáky´ je, myslím, čím dál menší," pochvaloval si přehlídku Martin Zach. Ocenil, že peníze dostane jeden člověk, taková přímá pomoc je podle něj nejlepší.

Autor:


Nejčtenější

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...

Rozkoš už nemá ani třetinu zásob. Tak málo vody místní nepamatují

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Letošní sucho citelně zasáhlo přehrady v Hradeckém kraji. Nádrž Rozkoš na Náchodsku, která využívá vodu z Úpy, je pod...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Slon plný příběhů se vrátí, poutač u silnice bude mít vztyčený chobot

Slon v barvách mistrovské Slávie.

Příznivci oblíbeného poutače, který minulý týden po 48 letech zmizel od silnice mezi Trutnovem a Dvorem Králové, chtějí...

Když vnoučata spala, osahával je a svlékal. Za lítost dostal podmínku

Krajský soud v Hradci Králové.

S mimořádně nízký trestem odešel od Krajského soudu v Hradci Králové Volodymyr O., kterého obžaloba vinila ze...

Další z rubriky

Dvojice kradla prázdné sudy od piva a kasírovala v obchodě zálohy

Muži kradli prázdné pivní sudy a vraceli je do obchodu.

Dva muži v Hradci Králové si přilepšovali krádežemi prázdných pivních sudů. Ze dvora obchodního domu je přehodili přes...

Za vraždu a loupeže dostal muž 18 let vězení a musí zaplatit milion

Pavel Kohút, obviněný z pěti loupežných přepadení a vraždy přítelkyně ve Dvoře...

Krajský soud v Hradci Králové vyměřil Pavlu Kohútovi dva tresty úhrnem na 18 let za loupežná přepadení a vraždu...

Kříženec pitbula ohrožoval ženu v jejím bytě. Uspali ho foukačkou

Kříženec pitbulteriéra odchycený strážníky v Hradci Králové (18. 10. 2018)

Agresivní kříženec pitbulteriéra vběhl večer až do bytu jedné majitelky v Hradci Králové. Přivolala ve strachu...

Najdete na iDNES.cz