Tak začíná podzim a s ním i škola, upozorňují hradecké instrumentářky.

Tak začíná podzim a s ním i škola, upozorňují hradecké instrumentářky. | foto: archiv OCSS FN Hradec Králové

Sestry ze špitálu v Hradci se vyfotily jen v rouškách. Kalendář pomůže

  • 21
Zdravotní sestřičky z Fakultní nemocnice v Hradci Králové nafotily charitativní kalendář na rok 2014 odvážně jen v rouškách. Vyzkoušely si práci modelek přímo na operačních sálech a zjistily, že je to docela náročné. Kalendář pomůže pacientkám s rakovinou prsu.

Na kalendáři se podílelo 28 sester z oddělení centrálních sálů a sterilizace. Stylista Pavel Křivánek jim stvořil šaty z jednorázových roušek, které se používají k přikrývání pacientů při operacích.

"Na centrálních sálech operují různé kliniky a my býváme zahalené v ústenkách, čepicích a halenách, takže nás lidé pak nepoznávají. Chtěly jsme ukázat pacientům i okolí, že jsme také ženy a že se tohoto moderního prostředí nemusí nikdo obávat," říká vrchní sestra z oddělení centrálních sálů a sterilizace ve fakultní nemocnici Zuzana Holečková.

Vítáme vás na oddělení centrálních sálů a sterilizace ve Fakultní nemocnici v...
Na hradecké traumatologii bude drsný listopad.

Mírný leden, drsný listopad. Takový bude rok 2014 podle hradeckých sester.

Sestry napřed uvažovaly, že napíší knihu, ale v jejich oboru už víc knih vyšlo, a proto se rozhodly pro kalendář. Na focení je líčila Lucie Jelínková a fotografie pořídil Pavel Hejný z Prahy.

"Byla to úžasná zkušenost, ale uvědomila jsem si, že to modelky mají náročné. Práce na každé fotce trvala dvě hodiny," směje se vrchní sestra Holečková.

Výtěžek získají pacientky s rakovinou prsu na šetrnější léčbu

Sestřičky přispěly na vznik kalendáře a také si ho kupují. Prodaly už dvě stě kusů a nechaly ho ještě dotisknout. Kalendář prodávají přes občanské sdružení a výtěžek poskytnou nadaci, která z něj ženám s rakovinou prsu zaplatí léčbu metodou brachyterapie.

Když se totiž pacientky po chirurgickém zákroku dostanou k této léčbě, místo obvyklého ozařování po šest týdnů se jim ozařování zkrátí na pět dnů.

Brachyterapie je metoda, kdy se zevní záření nahradí dočasným zavedením plastických trubiček s radioaktivním zdrojem přímo do oblasti, ze které byl odstraněn nádor. Snižuje se tím i dávka záření.

"Na operačních sálech vidíme, jak tato choroba postihuje stále mladší ročníky. S rakovinou prsu je stálý boj," říká sestra.

Podle lékařů je brachyterapie pro pacientky pohodlnější a snižuje riziko komplikací. "V našich podmínkách je limitujícím faktorem cena plastických trubiček, která se pohybuje kolem 20 tisíc korun pro jednu pacientku. Zatím jsme tuto léčbu byli schopni poskytnout 35 pacientkám a rádi bychom v ní pokračovali," vysvětluje přednosta kliniky onkologie a radioterapie Jiří Petera.

Charitativní kalendář stojí 300 korun a dá se objednat na adrese martina.petraskova@fnhk.cz. Sestry z operačních sálů už uvažují, že za rok připraví další.