Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v...

Čínský lékař Wang Bo začal ordinovat na ambulanci čínské medicíny v nemocnici v Hradci Králové (21.9.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Baňky, jehličky i masáže. Ambulance čínské medicíny v Hradci se otevírá

  • 5
V pondělí se v hradecké fakultní nemocnici otevírá první ambulance tradiční čínské medicíny. Léčbu nehradí pojišťovny, ale pacient. Centrum je zcela samostatným oddělením nemocnice a bude kombinovat česko–čínské metody.

Čtyřicítky horečky, úporné bolesti hlavy, křeče do nohou a zimnice. Dvaačtyřicetiletý Martin z Hradce si loni na dovolené v Číně prošel peklem. Byl si téměř jistý, že onemocněl malárií.

Z omylu jej však vyvedl čínský lékař, jehož po několikadenním trápení vyhledal a který mu z jazyka a pulzu „vyčetl“ zánět močového měchýře způsobený neléčenou depresí.

„Nevěřil jsem způsobu vyšetření ani diagnóze, ale zabrala už první akupunktura na ploskách nohou, úplně jsem cítil příval nové energie. Vím, že to zní divně, ale je to tak,“ dušuje se cestovatel.

O tom, zda je čínské lékařské umění skutečně tak zázračné, se už od pondělí mohou přesvědčit pacienti, kteří v hradecké fakultní nemocnici navštíví první českou ambulanci tradiční čínské medicíny.

„U každého nově příchozího pacienta bude nejprve českým lékařem stanovena vstupní diagnóza. Ve spolupráci s čínským lékařem je pak stanoven diagnostický a léčebný závěr z hlediska tradiční čínské medicíny,“ popisují postup internetové stránky centra.

Exotická bude už vstupní prohlídka

Ambulance nemá ambice léčit infekce, psychózy či onemocnění vyžadující neodkladnou péči, přesto její záběr bude velmi široký. Obezita, nežádoucí účinky chemoterapie, bolestivé stavy, poruchy imunity - to je pouze malý zlomek z nabídky. Pacienti zvyklí na klasickou „západní“ léčbu nejspíš nevyjdou z údivu.

V centru se setkají s akupunkturními jehličkami, stovkami bylin, cvičením qigong pracujícím s vitální energií, s naukou o stravování či masáží tuina. Exotická bude už vstupní prohlídka, která se opírá o vzhled jazyka pacienta a vyšetření pulzu.

Dohoda zní, že když český lékař zjistí u pacienta akutní onemocnění, které vyžaduje naléhavý lékařský zásah, přesměruje jej na oddělení urgentní medicíny.

Navzdory průzkumu agentury STEM/MARK, ze kterého vyplynulo, že 85 procent Čechů si přeje, aby některé metody alternativní medicíny hradily pojišťovny, zatím čínské vyšetření i léčbu bude v Hradci platit pacient.

„Zvažujeme však, že některé zákroky budou hrazené pojišťovnou,“ řekl na dopoledním otevření ambulance ředitel nemocnice Roman Prymula.

A placení má být poměrně citelné. Nejlevnější bude kontrolní vyšetření za tisícovku, vstupní vyšetření s akupunkturou je za 1 800 korun a zhruba pětitýdenní balíček vyšetření a deseti akupunkturami přijde už na 6 200 korun.

Již v červnu hradecká nemocnice otevřela výzkumné centrum čínské medicíny, v pondělí bude následovat ambulance čínských lékařů, ale plány jsou ještě podstatně větší. Do tří let má vzniknout klinika zhruba za čtvrt miliardy korun (více čtěte zde).