Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cítím se vinen, ale já to neudělal, tvrdí obžalovaný z loupežné vraždy

  14:13aktualizováno  14:13
Dva muži obžalovaní z loňské vraždy seniora z Chrasti u Chrudimi u soudu předvedli, jak rychle lze zapřít to, co předtím říkali. Svou výpověď měnili už v průběhu vyšetřování a podobně se zachovali i u královéhradeckého soudu. Julius Žiga překvapil prohlášením, že se cítí vinen, ale on staršího pána určitě nezabil.
Když senior přistihl zloděje, bodli ho nožem do krku, tvrdí obžaloba. Ilustrační foto

Když senior přistihl zloděje, bodli ho nožem do krku, tvrdí obžaloba. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Obžaloba viní čtyřicetiletého Žigu a devatenáctiletého Tomáše Peštu, že loni začátkem srpna vnikli uprostřed noci do domku svého známého. Začali hledat cennosti a peníze, ale jednasedmdesátiletý muž je přistihl.

Z obžaloby

Co se údajně stalo, když senior vyrušil dva zloděje, popsala u soudu státní zástupkyně Lenka Faltusová: "Žiga ho srazil na zem a Pešta mu držel nohy. Pak jej oba dva fyzicky napadli údery pěstmi a kopy do těla a hlavy."
Napadený upadl do krátkého bezvědomí. Když se probral, oba zloději ještě v domě hledali peníze a jiné cennosti. "Proto Pešta podal Žigovi nůž s čepelí o délce 12,5 centimetrů, kterým ho Žiga několikrát bodl," uvedla žalobkyně.
Starší pachatel pak podle obžaloby důchodce několikrát bodl, ale většinou povrchově. Smrtelná byla rána na krku, která přerušila životně důležité žíly. Oba muži poté z domu odešli. S sebou si vzali mobilní telefon, šperky a přibližně 10 tisíc korun.

Po první potyčce se zloději upadl do bezvědomí. Když přišel k sobě, Žiga ho podle spisu bodl do krku nožem, který mu Pešta podal. Utekli s mobilem, šperky a asi deseti tisíci korunami. Senior bez pomoci vykrvácel. (více o obžalobě v rámečku)

Která výpověď je správná? Teď už přesně nevím

Před soudem se rozhodl vypovídat jen nedoslýchavý Žiga. Po přečtení obžaloby prohlásil: "Sice se cítím vinen, ale vůbec ničemu nerozumím."

Dvakrát soudně trestaný muž připustil, že si od oběti v minulosti kupoval dům. "Znal jsem ho, ale nevím, kdo mu to mohl udělat. Já to rozhodně nebyl. Nevím, proč na mě Pešta ukázal prstem a udal mě," uvedl starší z obžalovaných.

Soudí, že za tím mohou být nevyřešené spory s Peštou. Oba se večer před osudnou půlnocí pohádali. Ve středu před soudem ale Žiga tvrdil, že po sporu šel domů, ne krást a vraždit. Prý na to má svědky.

Před několika týdny přitom na policii mluvil jinak: "Slavil jsem u svého švagra narozeniny a hodně jsem chlastal. Když jsem se k ránu vrátil domů byla již u domu zavražděného policie."

Na dotaz soudu, která výpověď je správná, nedokázal věrohodně odpovědět. "Přiznávám, že teď přesně nevím, kde jsem byl. Ale asi doma," konstatoval Žiga.

Pešta: K výpovědi mě donutila policie

Ani druhý obžalovaný si s verzemi tragického příběhu velkou hlavu nedělal. Vypovídal jen na policii, ale u soudu musel vysvětlovat, proč pokaždé odlišně.

"Na ten den si moc dobře pamatuju. Žigu napadlo, že můžeme jít k tomu důchodci do kůlny pro nějaké železo. Neměl jsem v té době peníze, a tak jsem souhlasil," řekl Pešta kriminalistům napoprvé.

U domu prý starší kumpán změnil plán a šli dovnitř. Když je vyrušil majitel, Žiga na něj prý skočil. "Řval na mě, ať nekecám a podržím mu nohy. Přitom jsem toho muže nechtěně kopl do hlavy a on upadl do bezvědomí," líčil policistům mladík.

Dále také připustil to, co říká obžaloba. Že staršímu parťákovi podal vražedný nůž a on seniora bodl. "Pak jsme utekli a Julek mi z těch ukradených peněz dal dva tisíce," uvedl na policii Pešta.

Jenže po čase před vyšetřovateli prohlásil, že se nic takového nestalo a policisté ho k přiznání donutili. Ve středu u soudu znovu otočil a druhou výpověď odvolal.

"Strašně moc se omlouvám, ale při té druhé výpovědi jsem nemluvil pravdu. Všeho lituji, nemělo se to stát," řekl Pešta soudci.

Líčení má pokračovat ještě příští týden. Oběma mužům hrozí až výjimečný trest.

Autoři: ,


Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Další z rubriky

V Krkonoších se po startu zřítil paraglide, jeden z letců je zraněný

Nehoda paraglidu nad Janskými Lázněmi v Krkonoších (13.8.2018).

Dvoumístný paraglide se v pondělí večer zřítil krátce po startu z Černé hory v Krkonoších. Jeden z letců se při pádu...

Třebechovice hledají peníze na podchod do Krňovic, dotace nevyšla

Nebezpečná křižovatka na silnici I/11 mezi Třebechovicemi a Krňovicemi.

Třebechovice pod Orebem na Hradecku dál shání peníze na cyklostezku a podchod u křižovatky na Krňovice. Radnice...

Znalci nedoporučili nový výslech zneužité dcery, soud tak muži snížil trest

Vazební věznice Hradec Králové

O dva roky nižší trest si napodruhé vyslechl u Krajského soudu v Hradci Králové M.O., který zneužil vlastní sedmiletou...

Najdete na iDNES.cz