Vítězný návrh nové lávky přes Labe v Hradci Králové architekta Libora Kábrta | foto: Archiv města

O lávku přes Labe se zajímá i ČSOB, chce mít svou centrálu u Aldisu

  • 1
Už celý rok trvají tahanice o hradeckou lávku přes Labe. Kauzu kolem architektonické soutěže sleduje i ČSOB, která si pro stavbu své centrály vybrala Hradec Králové.

Velmi důležitý a mocný hráč vstoupil do hry o hradeckou lávku přes Labe. Je veřejným tajemstvím, že do města míří centrála banky ČSOB a jednou ze dvou favorizovaných lokalit pro ni je prázdná louka u Aldisu.

Na hradecké poměry nesmírně významný zaměstnavatel, který by prý v městě mohl vytvořit až 800 pracovních míst, si klade dvě podmínky: chce nejen lávku, ale hlavně co nejrychlejší její výstavbu.

Jenže to může být problém. I kdyby nutné administrativní úkony nikdo nezdržoval, stavební povolení by město mohlo dostat na začátku roku 2017, o půl roku později by začala stavba a ta by trvala celý další rok. Ale ani termín léto 2018 nemusí být konečný.

Hrozí odvolání i soudy

(Ne)stavba lávky má bohatou historii sahající o 15 let zpátky, vyhrožování soudem, kapitulaci města i dlouhé období, kdy projekt spal. To nejzajímavější se ale začalo dít teprve v roce 2013, kdy Hradec vypsal soutěž, v ní vybral a následně z ní vyloučil návrh architekta Libora Kábrta. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) však vyškrtnutí označil za neopodstatněné, a tak zastupitelstvo nedávno rozhodlo, že s Kábrtem opět začne jednat.

„Pokud tento návrh projde, pravděpodobně se bude opakovat situace jako před deseti lety,“ naznačil zastupitel Adam Záruba (Změna pro Hradec) možnost, že skupina odpůrců bude stavbu oddalovat, v krajním případě i odvoláním k soudu jako v roce 2005. „Tomu se v trestním právu říká vydírání,“ odvětil mu Arnošt Urban (HDK).

„Časové podmínky jsou vázané k podání žádosti o územní rozhodnutí, nikoli k samotné realizaci, protože ČSOB si uvědomuje, že některé věci můžeme ovlivnit a jiné nikoli. Každopádně právě žádost o územní rozhodnutí chceme podat co nejdříve,“ řekl náměstek primátora Jindřich Vedlich.

Připustil však, že termín stavby se může posouvat: „Každý má právo se odvolávat. My budeme jednat v souladu s výsledky architektonické soutěže, s regulemi České komory architektů a se zákonem o veřejných zakázkách. Jiným způsobem ani postupovat nemůžeme.“

Město nyní opět osloví Kábrta, ale není vyloučeno, že architekt bude muset své dílo upravit. Návrh se totiž nezamlouvá ornitologům, kteří upozorňují, že lávka je příliš vysoká a pro ptáky hůř viditelná.

„Můžeme vymyslet způsoby, aby lávka vyhovovala. Nejdříve ale musím znát připomínky, aby mi vysvětlily, v čem je problém,“ upozornil Kábrt. Současně tvrdí, že město se mu stále ještě neozvalo: „Proto ani nedokážu odhadnout, kdy můžeme začít stavět. Samozřejmě jsem rád, že ÚOHS nám dal za pravdu, když náš návrh vrátil do hry, ale strašně mě mrzí, že jsme tím úplně zbytečně ztratili celý rok.“

I kdyby kauza lávky ČSOB odradila od stavby u Aldisu, v záloze je stále druhá lokalita. Poté, co padl záměr s centrálou této instituce v rozestavěném Auparku Koruna, začala společnost sondovat, zda by mohla zakotvit v komerčně-administrativním centru City Garden, jež se začne stavět možná ještě letos u křižovatky Mileta.

„Jednáme spolu a společnost už je pro Hradec Králové rozhodnutá,“ řekl o ČSOB již dříve primátor Zdeněk Fink.