Pamětní deska Oldřichu Kašíkovi v Chlumci nad Cidlinou

Pamětní deska Oldřichu Kašíkovi v Chlumci nad Cidlinou - Pamětní deska jedné z obětí skupiny bratří Mašínů, kteří se v 50. letech minulého století prostříleli na západ. | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Čtenáři by upomínku na oběť Mašínů zachovali, i když je tendenční

  • 2
Čtenáři iDNES.cz promluvili do debaty o pamětní desce připomínající jednu z obětí skupiny bratří Mašínů v Chlumci nad Cidlinou. V anketě většina účastníků hlasovala pro její zachování. Názory na ni ale zdaleka nejsou černobílé.

Zatímco chlumecká deska mluví o mašínovcích jako o teroristech, kteří zákeřně zavraždili policistu Oldřicha Kašíka, v nedalekém Kolíně se uvažuje o čestném občanství. Měl by je dostat nedávno zesnulý Milan Paumer. Člen skupiny bratří Mašínů, která se v 50. letech minulého století prostřílela z komunistického Československa na západ.

V anketě iDNES.cz se objevilo přes tři a půl tisíce hlasů, většina pro zachování desky tak, jak je.

Jak by se mělo naložit s pamětní deskou, která o mašínovcích mluví jako o teroristech?

celkem hlasů: 3921

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 1. října 2010. Anketa je uzavřena.

Zachovat ji
Zachovat ji 2498
Odstranit ji
Odstranit ji 822
Nahradit ji novou s popisem širších souvislostí
Nahradit ji novou s popisem širších souvislostí 601

Jiný názor má však historik Jan Jakl, vedoucí historického oddělení Muzea východních Čech v Hradci Králové. Desku by odstranil nebo alespoň doplnil o objektivní informace.

"Ta deska pochází z doby totality a jsou na ní zkreslené údaje. Já jsem rozhodně pro odstraňování totalitních symbolů, ať už se jedná o vnucené sochy totalitních státníků, nebo o názvy ulic," říká Jakl.

Neničit, ale dát do muzea jako doklad doby

Jedním z těch, kdo nesouhlasí s textem na pamětní desce, je starosta Chlumce nad Cidlinou Miroslav Uchytil.

"Deska není v majetku města, takže jako veřejný činitel se od toho distancuji. Ale můj soukromý názor zůstává stejný, nápis na desce je poznamenán dobou, ve které vznikl. Stejně jako celá naše společnost, ať chceme nebo ne, je poznamenaná padesáti lety nadvlády komunistické ideologie a mnozí ji dosud mají zarytou pod kůží," říká starosta města.

"Zničení desky by nebylo správné, měla by se umístit například do muzea jako doklad tehdejší doby. Ale z domu bych ji odstranil nebo alespoň doplnil o novou, stejně velkou desku, která by ideologicky poznamenaný a lživý text uváděla na pravou míru," navrhuje řešení historik Jakl.

Nesundáme ji, je pravdivá

Faktem je, že pamětní deska na domě v Chlumci nad Cidlinou zůstane. Současní majitelé domu, na kterém je deska umístěna, ji nemají v úmyslu odstranit. "My ji rozhodně sundávat nebudeme, ta deska tam zůstane, vždyť je pravdivá," tvrdí spolumajitel domu Stanislav Maček.

V nedalekém Kolíně se mezitím starosta města Jiří Buřič rozhodl, že návrh na udělení čestného občanství Milanu Paumerovi zastupitelstvu zatím nepředloží. "Obávám se, že by se z toho stalo předvolební téma, a to by památku Milana Paumera dehonestovalo," uvedl Buřič.

Diskuse o ocenění rodáka Paumera se tak v Kolíně otevře nejdříve po podzimních komunálních volbách.

Kontroverzní téma hrdinství versus zločinnost odbojové skupiny bratří Mašínů rozděluje společnost na názorově nesmiřitelné skupiny, což dokázala i rozsáhlá diskuse čtenářů iDNES.cz, která zaznamenala přes 800 příspěvků.

Že takových Mašínů nebylo víc! míní čtenáři

"Mašínové a Paumer pro mne nejsou hrdinové. Dokáži ocenit jejich boj proti komunistům, ale stejnou měrou to vyvažuje styl zabití jejich obětí. Nejsou pro mne ani teroristé, ale hrdinové také ne," napsal například diskutující s přezdívkou kolda 501.

Většina reakcí se však nesla v duchu mnohem vyhraněnějších názorů. Zastánci odbojové skupiny, kteří považují bratry Mašíny a Milana Paumera za hrdiny, vášnivě diskutovali s výrazně početnější skupinou odpůrců jejich činů.

"Stejně jako vražda na tyranovi není vražda, tak člen odboje nemůže být vrah," napsal do diskuse na iDNES.cz uživatel Utan.

"Aspoň Mašíni bojovali s režimem jeho zbraněmi. Já pořád říkám: Škoda, že takových Mašínů nebylo víc," reagoval diskutér nazvaný gargam 31.

"Rod Mašínů udělal pro tuto republiku dost. A když se mladí Mašíni po vzoru svého otce rozhodli postavit zločinnému režimu, tak jim nezbylo než se řídit hesly Dobrý svědek, mrtvý svědek a Zabij, nebo tě zabijí! Pokud nechtěli skončit na popravišti jako jejich otec," myslí si pisatel s přezdívkou pivovar janacek.

"Každý slušný člověk a demokrat musí odsoudit Mašíny jako podlé vrahy za podříznutého pokladníka. V každém režimu by to byla loupežná vražda, měli dostat trest smrti," míní naopak čtenář iDNES.cz Kolotuk.