Problematická stavba obchodního parku roste u Hradce Králové směrem na...

Problematická stavba obchodního parku roste u Hradce Králové směrem na Třebechovice pod Orebem (3.3.2015). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Firma chce po městě 220 milionů za zdržování legalizace černé stavby

  • 60
Osm milionů eur, tedy asi 220 milionů korun, chce po Hradci Králové firma CTP, která na okraji města na černo stavěla průmyslové haly. Podle firmy se jedná o náhradu škody, kterou jí způsobilo město svým odporem k legalizaci stavby. Radnice nároky společnosti odmítá.

Nizozemská firma, které hradecká radnice před více než rokem stopla šanci dostavět načerno budované skladovací haly na Slezském Předměstí, radním poslala čtyřstránkovou výzvu k jednání, jejíž součástí je i vyčíslení škody, která společnosti měla jednáním hradeckých zastupitelů vzniknout.

Firma vyčíslila škodu na 8 milionů eur, což je zhruba 220 milionů korun.

Podle CTP jí zastupitelé v loňském roce neprávem odebrali souhlas s užíváním komunikace (o postupu města čtěte zde), která je pro firmu nutná k získání dodatečného stavebního povolení. Zastupitelé tak rozhodli poté, co vyšlo najevo, že společnost začala haly stavět načerno. Podle právníků CTP město k odnětí souhlasu nemělo právo. Analýza, kterou si nechala letos zpracovat radnice, však tvrdí opak.

Vedení města proto na výzvu k zabránění další škody a k jednání o způsobu náhrady škody již vzniklé zatím nebude reagovat.

„Naše stanovisko je v této věci i nadále neměnné. Výzvu předložíme na řádném jednání radním i zastupitelům, kteří se tak opětovně budou moci k záležitosti vyjádřit,“ říká náměstek primátora Jindřich Vedlich (TOP 09), který způsob, jakým firma začala sklady stavět, dlouhodobě kritizuje.

Rozestavěné haly opustili dělníci už koncem roku 2014, kdy zasáhl stavební úřad (o rekordní pokutě jsme psali zde). Firma zaplatila pokuty a začala usilovat o dodatečné stavební povolení, které však může získat jen v případě, že bude mít souhlas s užíváním zmíněné přístupové komunikace.

CTP se nejdříve snažila jít na představitele města po dobrém, když nabízela sedmimilionový příspěvek do kasy města. To označili zastupitelé i některé neziskové organizace jako pokus o úplatek. Radnice proto na nabídku nereagovala (více o příspěvku za souhlas tady).

Firma se poté snažila zákaz obejít a projekt přepustit otrokovické PSG, která by na stavbě byla dodavatelem nizozemské CTP. Společnost si od toho slibovala, že by jiný subjekt mohl mít u zastupitelů větší šanci (více o pokusu zde). Ani to ale neprošlo. Firma proto nyní přitvrdila.