Jedno z nejrozsáhlejších cvičení NATO kombinuje na hradeckém letišti různé radarové systémy pro účely protivzdušné obrany. (3. 9. 2014) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Experti NATO testují na letištích radary, které odhalí i teroristy

  • 0
Jak co nejrychleji a nejefektivněji zaměřit například malé civilní letadlo s vypnutou rádiovou komunikací, plně naložené trhavinou a se sebevražedným atentátníkem za kniplem? Právě to trénují odborníci výzkumného panelu NATO na letištích v Hradci Králové, Jaroměři a Chotči u Lázní Bělohrad.

Severoatlantická aliance si trojici letišť v Královéhradeckém kraji vybrala z konkurence několika států jako nejvhodnější pro výzkum zaměřování nekomunikujících letadel, která by mohla ohrozit strategické cíle i civilní obyvatelstvo.

Neviditelný radar

Radar od pardubické firmy Era je unikátní zejména tím, že "parazituje" na rozhlasovém nebo digitálním vysílání v okolí, která mu poskytují vlny pro odraz. Díky této technologii je pro protivníka neviditelný, neboť narozdíl od klasického radaru nepracuje s odrazem vlastního vyslaného signálu.

Výzkumné týmy tam s pomocí pilotů najatých civilních i vojenských letadel testovaly možnosti kombinace různých radarových systémů pro účely protivzdušné obrany.

Českou republiku reprezentovala pardubická firma Era se svým "tichým strážcem", který je sám pro letadla vybavená zaměřovací technikou neviditelný, ale zároveň "vidí" i malá letadla či takzvané neviditelné letouny (více najdete v boxu).

"Toto cvičení je hodně speciální, protože je zde koncentrace více podobných zařízení na jednom místě. Jeho účelem je vyzkoušet možnosti spolupráce s klasickými radary," vysvětlil ředitel Ery Viktor Sotona.

Češi proto svůj mobilní radiolokátor vybalili na okraji hradeckého letiště, nad nímž postupně prolétávaly malé cessny, ale i proudová letadla Delphin či Robinson 44. Spolu se zhruba půl kilometru vzdáleným aktivním polským radarem Bomar se pak snažili zachytit jejich přílety.

„Obávám se, že náš výzkum bude čím dál potřebnější“

"Spolupráce funguje výborně, sdílíme společně data. Obávám se, že se současným politickým vývojem bude náš výzkum asi čím dál potřebnější," povzdechl si Piotr Samczyński z varšavské technologické univerzity, která na cvičení přivezla svůj radar, jenž vyvíjejí její odborníci a testuje ho polská armáda.

Jedno z nejrozsáhlejších cvičení NATO kombinuje na hradeckém letišti různé...
Jedno z nejrozsáhlejších cvičení NATO kombinuje na hradeckém letišti různé...

Kromě Čechů a Poláků vědci testovali i německý či norský radar. Výsledky cvičení by mohly do budoucna pomoci i české armádě.

"Do budoucna směřujeme k tomu, že chceme sfúzovat možnosti těchto pasivních a aktivních systémů dohromady. Nové systémy by měly při menších finančních nákladech přinést lepší výsledky. Když je spojíme, mají větší dosahovou vzdálenost a i do více směrů," popsal výhody Vlastimil Vašíček z Odboru vojskového průzkumu a elektronického boje Armády České republiky.

Do budoucna by se podle něj díky těmto spojeným systémům mohlo na jedné výstupní informaci podílet více států.

Ze cvičení by tak měl vyjít nový druh radaru, který využije veškeré výhody pasivních i aktivních radarů. NATO na něm pracuje již v programu nazvaném DMPAR (Deployable Multi-band Passive and Active Radar).

Akce na východočeských letištích skončí v pátek.