Za porušení zákazu vjezdu hrozí cyklistům pokuta, v případě jízdy mimo trasu i správní řízení. Ilustrační foto

Za porušení zákazu vjezdu hrozí cyklistům pokuta, v případě jízdy mimo trasu i správní řízení. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Cyklisté v Krkonoších porušují zákaz vjezdu, když vidí strážce, slezou

  • 55
Strážci Krkonoš se po celou letní sezonu potýkají s neukázněnými cyklisty a malým respektem. Asi desetina lidí na kolech podle zkušeností hlídačů ignoruje zákazy vjezdu na některé trasy, často jezdí i mimo cesty. Když pak vidí strážce, slezou a předstírají, že kolo jen vedli.

"Většina lidí je ukázněných, ale pak je tu asi 10 procent cykloturistů, kteří mají problémy s dodržováním všech pravidel," řekl mluvčí správy Radek Drahný.

Největší potíže s cyklisty mají strážci parku na Liščí hoře u Chalupy na Rozcestí, kde začíná první zóna národního parku a pro cyklisty je vjezd zakázán. Poslední incident ohlásil tamní dobrovolný strážce zhruba před měsícem.

V Krkonošském národním parku ve spolupráci správy parku a svazku měst a obcí Krkonoše přitom téměř každý rok vznikají nové trasy pro cyklisty. Z poslední doby jsou to:

Okolo Kraví hory
Malá Úpa, odbočka na Žacléřské Boudy – Niklův vrch – Lví důl – Spálený Mlýn – Emmina cesta – Pod Starou horou (Horní Malá Úpa, Horní Lysečiny, Temný Důl)
Okruh Haida
Horní Malá Úpa, Rýchorský kříž – Černomostecká cesta – U Černého mostu – rozcestí pod Ozonem – Zámecká spojka – Žacléř, nad zámkem (Rýchory, Žacléř)
Žlutá cesta
Pomezní Boudy – Žlutá cesta – Jelenka

"V zákazu viděl cyklisty, kteří před ním seskočili z kola. Řekl jim, že je viděl. Oni ale opáčili, že kola celou dobu jen tlačí před sebou a pokud se mu to nezdá, ať jim provinění zkusí nějak dokázat. To je pak těžké, strážce tam byl sám a cyklisté byli dva nebo tři," popsal jeden z klasických případů Tomáš Valer z terénního střediska v Peci pod Sněžkou.

Po celých Krkonoších zaznamenali strážci takových příhod v letní sezoně celou řadu.

"S cyklisty je to občas opravdu boj. Jako strážci jsme poměrně snadno rozpoznatelní, takže si nás provinilci včas všimnou. Když pak cyklista jen tlačí kolo, podle silničního zákona se z něj stává chodec a je nepostižitelný. Pokud ho nenatočíme nebo nevyfotíme, těžko mu dokážeme vinu. Je to tvrzení proti tvrzení. Kameru samozřejmě máme, ale zpravidla ji bereme jen na nějaké větší akce," uvedl Valer.

Každému, kdo se dostane na území s nepovoleným vjezdem, přitom na místě hrozí bloková pokuta až tisíc korun. Každoročně takto strážci pokutují desítky cyklistů. V krajních případech lze zahájit i správní řízení, v kterém správa parku může hříšníkům udělit pokutu až 10 tisíc korun.

"Porušení zákazu vjezdu je spíš na blokovou pokutu. Pokud by ale někdo jel v první zóně mimo cestu a ničil tak přírodu, správní řízení by bylo na místě," sdělil Valer.