Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklostezka by mohla spojit Hradec s polskými lázněmi Kudowa Zdrój

  9:05aktualizováno  9:05
Možná už v příštím roce se začne stavět cyklostezka z Jaroměře do Náchoda, díky které se spojí Hradec Králové s polskými lázněmi Kudowa Zdrój. Bude i okruh kolem nádrže Rozkoš.

K dvaadvacetikilometrovému úseku z Jaroměře přes Českou Skalici do Náchoda přibude i okruh kolem nádrže Rozkoš. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Cyklostezka z Hradce Králové do Kuksu, která se otevřela před dvěma lety, se stala synonymem výstavby bez zbytečných průtahů a navíc i díla za dobrou cenu.

Tento šestadvacetikilometrový úsek Labské stezky však může už brzo trumfnout jiný cyklistický sen: zhruba dvaadvacetikilometrový úsek z Jaroměře přes Českou Skalici až do Náchoda včetně dvacetikilometrového „kruhového objezdu“ kolem nádrže Rozkoš.

Fotogalerie

I když se o této stezce vážně mluví sotva dva roky, optimisté věří, že stavět by se mohla začít už v příštím roce.

„Celý projekt má nadregionální význam, vždyť prodloužení cyklostezky z Hradce do Kuksu se nabízelo zcela logicky,“ domnívá se starosta České Skalice Martin Staněk.

„Je to úžasná myšlenka, díky které by se pro cyklisty propojil Hradec Králové s lázněmi Kudowa Zdrój,“ je nadšený rovněž starosta Náchoda a poslanec za ČSSD Jan Birke, jenž připomíná, že úsek z Náchoda do polských lázní je již hotový.

Podle starostů nebudou problémy s pozemky

Podstatnou část takzvané Kladské stezky ani okruh kolem Rozkoše údajně netrápí nejčastější problém s výkupy pozemků, kvůli kterému se například stále odkládá stavba mezi Hradcem a Pardubicemi.

„Výkupů se tolik neobávám, protože předseda správní rady společnosti Královéhradecká labská (Luboš Tuzar - pozn. red.) to řešil již v samotném zárodku. Alespoň v úseku Jaroměř - Česká Skalice je hotovo,“ uvádí starosta Jaroměře Jiří Klepsa.

„Také my už máme výkupy nebo směny půdy přichystané. Trasa se bude měnit už jen minimálně,“ upozorňuje Josef Kulek, starosta Provodova-Šonova, na poslední pozemek, který je v exekuci a trasa kolem Rozkoše kvůli němu musí být drobně překreslená.

„My se budeme snažit jet po městských pozemcích, abychom předešli potížím. Když se někde srazíme s vlastníky, bude to 50 na 50, jestli budou ochotní komunikovat. Výkupy jsou zamotané klubko,“ popisuje náchodský plán Birke.

Až do Kuksu vede stezka, která začíná u kamenného mostu na Pláckách. V Jaroměři se trasa rozdvojí a „polská“ větev povede přes Rychnovek, Zvole, Doubravici, Říkov, Českou Skalici, Provodov a Václavice až do Náchoda. Projekt počítá rovněž s odbočkou do Ratibořic.

„Městům se podařilo zajistit finanční prostředky na kompletní dokumentaci vedoucí k územnímu řízení a podle nejnovějších informací by měla být vyřešená i otázka vynětí ze zemědělského půdního fondu,“ pokračuje Klepsa, podle kterého by cena Kladské stezky neměla překročit hranici 80 milionů korun:

„Uvidíme, za kolik se nám ji podaří vysoutěžit. V cestě ale není žádný komplikovaný podjezd, jen jedno přemostění.“

Okruh kolem nádrže bude atrakcí, věří Skaličtí

Okruh kolem Rozkoše sice délkou nebude moci konkurovat více než stokilometrové projížďce kolem Lipna, avšak nejen Česká Skalice si od něj mnoho slibuje.

„Sestavili jsme pracovní skupinu, ve které se scházejí nejen starostové, ale i rybáři, Povodí Labe nebo zájmové spolky a diskutují o budoucnosti celé nádrže. Pro turisty bude okruh nesmírně atraktivní,“ věří starosta Staněk.

„Projekt je velmi ambiciózní, ale současně má hlavu, patu i velký smysl. O dotace požádáme Fond dopravní infrastruktury,“ uvádí Birke.

„Budeme hledat možnost zisku evropských dotací na využití stávajících málo frekventovaných nebo nefrekventovaných komunikací,“ doplňuje náměstek hejtmana Otakar Ruml.

I kdyby se nyní objevily nečekané potíže, starostové jsou přesvědčeni, že výstavba zhruba 40 kilometrů nových cyklostezek začne nejpozději v roce 2017. „Já jsem ale optimista. Myslím, že to můžeme stihnout ještě o rok dříve,“ dodává Birke.

Kladská stezka i okruh kolem Rozkoše jako by byly protipólem stezky mechu a perníku mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. O ní se sice mluví už 20 let, rýsovalo se otevření už v příštím roce, ale kvůli problémům s výkupy půdy se tento termín nejméně o další dva roky odsouvá.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Mosty v Hradci vypadají zespodu děsivě, podle správce je jejich stav dobrý

Nadjezd přes Gočárův okruh v Malšovicích.

Stav mostů na hradeckém silničním okruhu považuje správce za dobrý. Pouhý laik však musí při jejich prohlídce...

V Hronově chtějí referendum o nové radnici, přitom je už schválená

Dostavba Jiráskova divadla v Hronově podle Atelieru Tsunami.

Než novou radniční budovu, to raději nic. Tak se opozice v Hronově pokouší zhatit plány města na škatulata s několika...

Náklaďák při předjíždění smetl cyklistku. Oslnilo mě slunce, tvrdí řidič

Tatra na Jičínsku vytlačila cyklistku (21.3.2018).

U Lázní Bělohrad na Jičínsku smetl ráno nákladní vůz Tatra s přívěsem 44letou cyklistku. Řidič policii řekl, že ho...

recept-na-domaci-pohankove-mleko
recept-na-domaci-pohankove-mleko

Skvělá alternativa běžného mléka, kterou ocení všichni alergici.

Najdete na iDNES.cz