Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Cyklostezka by mohla spojit Hradec s polskými lázněmi Kudowa Zdrój

  9:05aktualizováno  9:05
Možná už v příštím roce se začne stavět cyklostezka z Jaroměře do Náchoda, díky které se spojí Hradec Králové s polskými lázněmi Kudowa Zdrój. Bude i okruh kolem nádrže Rozkoš.

K dvaadvacetikilometrovému úseku z Jaroměře přes Českou Skalici do Náchoda přibude i okruh kolem nádrže Rozkoš. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Cyklostezka z Hradce Králové do Kuksu, která se otevřela před dvěma lety, se stala synonymem výstavby bez zbytečných průtahů a navíc i díla za dobrou cenu.

Tento šestadvacetikilometrový úsek Labské stezky však může už brzo trumfnout jiný cyklistický sen: zhruba dvaadvacetikilometrový úsek z Jaroměře přes Českou Skalici až do Náchoda včetně dvacetikilometrového „kruhového objezdu“ kolem nádrže Rozkoš.

Fotogalerie

I když se o této stezce vážně mluví sotva dva roky, optimisté věří, že stavět by se mohla začít už v příštím roce.

„Celý projekt má nadregionální význam, vždyť prodloužení cyklostezky z Hradce do Kuksu se nabízelo zcela logicky,“ domnívá se starosta České Skalice Martin Staněk.

„Je to úžasná myšlenka, díky které by se pro cyklisty propojil Hradec Králové s lázněmi Kudowa Zdrój,“ je nadšený rovněž starosta Náchoda a poslanec za ČSSD Jan Birke, jenž připomíná, že úsek z Náchoda do polských lázní je již hotový.

Podle starostů nebudou problémy s pozemky

Podstatnou část takzvané Kladské stezky ani okruh kolem Rozkoše údajně netrápí nejčastější problém s výkupy pozemků, kvůli kterému se například stále odkládá stavba mezi Hradcem a Pardubicemi.

„Výkupů se tolik neobávám, protože předseda správní rady společnosti Královéhradecká labská (Luboš Tuzar - pozn. red.) to řešil již v samotném zárodku. Alespoň v úseku Jaroměř - Česká Skalice je hotovo,“ uvádí starosta Jaroměře Jiří Klepsa.

„Také my už máme výkupy nebo směny půdy přichystané. Trasa se bude měnit už jen minimálně,“ upozorňuje Josef Kulek, starosta Provodova-Šonova, na poslední pozemek, který je v exekuci a trasa kolem Rozkoše kvůli němu musí být drobně překreslená.

„My se budeme snažit jet po městských pozemcích, abychom předešli potížím. Když se někde srazíme s vlastníky, bude to 50 na 50, jestli budou ochotní komunikovat. Výkupy jsou zamotané klubko,“ popisuje náchodský plán Birke.

Až do Kuksu vede stezka, která začíná u kamenného mostu na Pláckách. V Jaroměři se trasa rozdvojí a „polská“ větev povede přes Rychnovek, Zvole, Doubravici, Říkov, Českou Skalici, Provodov a Václavice až do Náchoda. Projekt počítá rovněž s odbočkou do Ratibořic.

„Městům se podařilo zajistit finanční prostředky na kompletní dokumentaci vedoucí k územnímu řízení a podle nejnovějších informací by měla být vyřešená i otázka vynětí ze zemědělského půdního fondu,“ pokračuje Klepsa, podle kterého by cena Kladské stezky neměla překročit hranici 80 milionů korun:

„Uvidíme, za kolik se nám ji podaří vysoutěžit. V cestě ale není žádný komplikovaný podjezd, jen jedno přemostění.“

Okruh kolem nádrže bude atrakcí, věří Skaličtí

Okruh kolem Rozkoše sice délkou nebude moci konkurovat více než stokilometrové projížďce kolem Lipna, avšak nejen Česká Skalice si od něj mnoho slibuje.

„Sestavili jsme pracovní skupinu, ve které se scházejí nejen starostové, ale i rybáři, Povodí Labe nebo zájmové spolky a diskutují o budoucnosti celé nádrže. Pro turisty bude okruh nesmírně atraktivní,“ věří starosta Staněk.

„Projekt je velmi ambiciózní, ale současně má hlavu, patu i velký smysl. O dotace požádáme Fond dopravní infrastruktury,“ uvádí Birke.

„Budeme hledat možnost zisku evropských dotací na využití stávajících málo frekventovaných nebo nefrekventovaných komunikací,“ doplňuje náměstek hejtmana Otakar Ruml.

I kdyby se nyní objevily nečekané potíže, starostové jsou přesvědčeni, že výstavba zhruba 40 kilometrů nových cyklostezek začne nejpozději v roce 2017. „Já jsem ale optimista. Myslím, že to můžeme stihnout ještě o rok dříve,“ dodává Birke.

Kladská stezka i okruh kolem Rozkoše jako by byly protipólem stezky mechu a perníku mezi Hradcem Králové a Pardubicemi. O ní se sice mluví už 20 let, rýsovalo se otevření už v příštím roce, ale kvůli problémům s výkupy půdy se tento termín nejméně o další dva roky odsouvá.Nejčtenější

Policie uzavřela příjezdy do Adršpachu, pod náporem Poláků kolabuje doprava

Do skalních měst v Adršpachu a Teplicích nad Metují přijely tisíce návštěvníků...

Kvůli dopravnímu kolapsu v Adršpachu na Náchodsku policisté uzavřeli dvě ze tří příjezdových komunikací do obce....

Padesát let bydlí v jednom domě. Čtvrtá rekonstrukce stála 10 milionů

Dům prošel postupně několika rekonstrukcemi. Za poslední čtvrtou proměnou stojí...

Miloš Drapač se v malém dělnickém domku na Náchodsku narodil a dosud v něm žije. Dům prošel postupně třemi...Chaos na D11. Řidiči se otáčeli a couvali, nechtěli čekat v koloně

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Neuvěřitelný hazard téměř tří desítek řidičů zaznamenaly kamery na dálnici D11 u Chlumce nad Cidlinou. Auta tam krátce...

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...

Další z rubriky

Adršpach zkolaboval třetí den po sobě. Jeďte vlakem, radí policie

Turisté na cestě do skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Policie v pátek po 11. hodině opět uzavřela příjezdové cesty do Adršpachu. Kvůli dopravnímu kolapsu byly silnice...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Na statku dožívají vysloužilí koně, majitelka je zachránila z jatek

Jitka Černá buduje ve Vlčkovicích na Trutnovsku stáje pro staré a nemocné koně.

Propojit svět starých koní a lidí se rozhodla Jitka Černá, která už od roku 2007 v Kuksu organizuje letní Slavnosti...

Najdete na iDNES.cz