Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Davy turistů ničí Adršpašské skály, u cest se povalují výkaly a papíry

  9:55aktualizováno  9:55
Procházky po nových chodnících ve Vlčí rokli v Adršpašsko-teplických skalách se letos změnily v nechutný zážitek. Nezahrabané podpapíráky v borůvčí i u kdekteré skály, odpadky a zápach moči. Skalami letos prošlo kolem 350 tisíc turistů. Zcela v nich však chybí toalety.

Adršpašskými skalami proudí zájezdy Poláků i v září. Místo poblíž Milenců. | foto: Štěpánka Tůmová, MF DNES

Dříve opomíjenou spojnici mezi dvěma skalními okruhy - Vlčí rokli - se ochranářům podařilo opravit před dvěma lety, jenže nyní láká nezvyklé množství zájemců a dřívější klid je pryč.

„Ani ruku vám nepodám... Je to opravdu strašné, co tady turisti po sobě nechají. Tahám odtud toaletní papíry, umělé ubrousky, dokonce vložky a pleny, skleněné i plastové lahve, neskutečné. Je nutné pořád opakovat dospělým i dětem, v rodině i ve škole, že takhle se ve skalách a v přírodě nemohou chovat. Ten nepořádek pochází hlavně od Poláků,“ zlobí se Jiří Malík v rukavicích.

Ukazuje pytel naplněný vysbíraným nepořádkem v části rokle, kde začínají dřevěné chodníky. Jen ve Vlčí rokli nasbíral skoro 200 litrů odpadů, hlavně hygienických potřeb, a dokonce objevil i ohniště sto metrů od cesty přímo v lese s poházenými polskými lahvemi od alkoholu.

Chybí výstrahy i zábradlí

I když ekolog začátkem sezony celou rokli vyčistil i řadu metrů od chodníku, při dalších pochůzkách to nebylo znát. Když turisté pocítí potřebu, je jim jedno, že se nacházejí v národní přírodní rezervaci. Vyšlápnou si cestičky v borůvčí. Aby nescházeli z cesty na tolika místech, ochranář zatarasil část cestiček klestím, což hodně pomohlo.

Fotogalerie

Když udělal totéž v Adršpašských nebo Teplických skalách při hlídání sokolů, zaměstnanci obou okruhů poté klestí odklidili prý jako neestetické, a tak lidé mohou rezervaci dál poškozovat. Malík kritizuje i to, jak jsou Teplické skály neuvěřitelně počmárané a plné neukázněných lidí a jak slabý je dohled nad pořádkem.

Nedostatečné jsou podle něj cedule s výstrahami před vstupem do obou skalních měst a chybějí stovky metrů zábradlí, které by přece jenom davy usměrnilo.

Vlčí rokle je spojkou mezi komerčními okruhy a lidé se tam dostanou, když si koupí vstupenku do Adršpašského nebo Teplického skalního města. V rokli se vstupné nevybírá. Je v majetku státu, a tak když se začala plnit nepořádkem, Správa Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Broumovsko musela letos poprvé začít platit za její úklid. Vydá za to téměř 12 tisíc korun.

Rovněž šéfka Správy CHKO tvrdí, že situace není dobrá. Stále víc lidí se uchyluje právě do Vlčí rokle s obnovenými chodníky, aby unikli davům v Adršpachu. Pak to s sebou přináší i problémy s divokými záchodky a odpadky.

„Cesta skalami je poměrně časově náročná, takže občas se biologické potřeby přihlásí. Aby lidé neprocházeli pokáleným územím, odklízíme to. Na rozdíl od správců okruhů jsme schopni to dělat jen nárazově, nemáme na to stálý personál,“ říká vedoucí ochranářů Hana Heinzelová.

Zablokované parkoviště, fronty u kasy i lodiček

V podobné situaci jsou však i placené okruhy v Teplicích i Adršpachu. Zřejmě se projevilo, že turisté letos častěji hledali bezpečnou dovolenou v tuzemsku. Do Adršpachu přijelo podle starosty do konce září 273 tisíc návštěvníků, přičemž obvyklá roční návštěvnost bývá od 250 do 300 tisíc. Provozovatelé teplického okruhu, kam ročně přijde asi 60 tisíc turistů, zatím nemají přesná čísla, ale nárůst potvrzují také.

Kdo dorazil do Adršpachu třeba v srpnu, mohl jen nevěřícně zírat. Asi desetkrát za sezonu se stalo, že před polednem kolony aut čekajících na zaparkování v Adršpachu ucpaly silnici z obou směrů a návštěvníci museli čekat třeba hodinu jen u parkoviště. Kapacita je kolem 800 aut, dalších 150 míst se přidávalo nárazově na obecní louce. Ochranáři však avizují, že nová parkoviště nepovolí.

Fronty se tvořily také u záchodů, u kasy, v infocentru i u lodiček. Někteří lidé si dokonce nechali vrátit peníze za vstupné. Na čtyřkilometrovém okruhu se pak lidé sunuli ve štrúdlu s početnými polskými zájezdy.

Adršpašské skály patří Lesům České republiky, od nichž si je pronajímá obec Adršpach pro celoroční provoz. Ochranáři s obcí se teprve sejdou, aby vyhodnotili letošní sezonu.

„Kdo říká, že je návštěvnost vysoká? Podle nás je správná. Máme ale některé nápady, které bychom chtěli projednat s CHKO nebo krajem, protože jde o záležitosti, které se musí řešit podstatně výš, než jsme my. Jedná se například o parkování a toalety,“ míní adršpašský starosta Bohuslav Urban.

Technické služby v Adršpachu zajišťují veškerý provoz okruhu a také ho uklízejí. Letos tam zaměstnali místo tří strážců čtyři. Ti procházejí okruh, sbírají odpadky, jeden se stará o technickou stránku provozu a jeden o nejfrekventovanější „záchodky“.

„Určité procento lidí stejně půjde na záchod do skal a ženy používají hygienické ubrousky. Kdybychom je nesebrali, ležely by celý rok v lese. Když někdo přijde se záměrem provozovat WC ve skalách, přemluvím kvůli tomu zdejší zastupitele. Co jsem zjišťoval u výrobců eko a bio toalet, bylo by to však drahé a náročné. Ve skalách není k dispozici elektřina, potíž by byla s vodou a především s tím, jak dostat až třistalitrové naplněné zásobníky ven ze skal, když my dokážeme dojet jen ke Gotické bráně,“ tvrdí vedoucí Technických služeb v Adršpachu Zdeněk Zatloukal.

Na rozdíl od dřívějších let Adršpašští přestali letos inzerovat v Polsku a všechny nabídky odmítli. Podle šéfa technických služeb Zatloukala je totiž návštěvnost na hraně. Raději by chtěli přilákat české rodiny na jaře a na podzim, kdy by si to i turisté lépe užili.

Stačí jen sejít z cesty, narazíte na divoké záchody

Turisté mohou jít v Adršpachu na toalety u parkovišť za desetikorunu. Jeden rok zkusili bezplatný provoz, ale z více důvodů se k tomu už nechtějí vrátit. Loni se platila pětikoruna, jenže na to obec doplácela. V září oslovili projektanta, aby navrhl přístavbu toalet.

Problém pociťují sami turisté. „Opravdu by to chtělo přidat záchod v půli cesty Adršpašským skalním městem. Ještě se snese, když si dítě odskočí za lavičku, ale s dospělými je to horší. Čekáme druhé dítě a pro manželku už to byl problém vydržet až do konce okruhu. Vadily nám i nedopalky na cestičkách. Ve skalách je opravdu hodně lidí. Kdyby se zaměřil každý sám na sebe, klapalo by to i s pořádkem,“ míní manželé Bidmanovi z Brna.

Výkaly, ubrousky i igelitové obaly lemují celý okruh, i když ho správci opakovaně uklízejí. Nejhorší je to kolem pískovny, Velkého vodopádu, Homole cukru či Milenců. Stačí sejít z turistické cesty a drobné pěšinky mezi borůvčím se po pár metrech mění v divoké záchodky.

„Vydal jsem se za Homoli cukru hledat klacek na podepření skály, tam bylo odpadků opravdu hodně. Kolem hlavních cest se mi to zdá uklizené. V půlce cesty okruhem by ale mohly být záchody,“ myslí si Tomáš Jedlička z Janovic, který se do skal vydal se skotskou novomanželkou.

Na chybějící záchody si stěžuje i bývalý správce skal. Zopakuje to prý pokaždé při setkání na CHKO, jenže za dvacet let bez úspěchu.

„Vadí mi, jak jsou, slušně řečeno, podělané skály. Vždycky mi oponují, že si každý může dojít na záchod před vstupem do skal, ale to je nesmysl. Turisté se najedí u kiosků, pak si v klidu projdou kolem Malého a Velkého vodopádu, zastaví se na lodičkách, mladší ještě chtějí vidět Milence a jdou dál. Jenže tam už nemůžete jít za skálu, jak to tam vypadá,“ zlobí se Václav Bruckner.

Poslední úsek je podle něj nejhorší. „Horolezci si tam s sebou berou igelity, protože jako na potvoru zrovna tam jsou krásné horolezecké cesty. Na igelit si teprve dají lano, protože je to tam samý podpapírník. Hrozné je to i v Řeřichové rokli za Skalní kaplí. Tam je zákaz vstupu, tak to lidé dělají přímo na cestičku za závorou. Tam někde by se mohly zřídit záchody, je tam i široká cesta, že by se tam dostal fekální vůz. Kdysi to odmítli, že by vadily výfukové plyny,“ tvrdí Václav Bruckner.

Záchodky uvnitř skal však nyní neprosazují ochranáři ani provozovatelé. „To, co by šlo zlepšit, je vybudování kapacitních záchodů u vstupů do skalních měst. Jejich návštěva by měla být započítána do ceny vstupného,“ říká zástupce vedoucí Správy CHKO Petr Kuna, podle nějž letos správa dostala výrazně víc podnětů na větší nepořádek ve skalách i špatné zážitky z prohlídky.

Výtky na nepořádek v Teplických skalách odmítá jednatelka firmy, která si okruh pronajímá od města.

„Návštěvnost máme vyšší, ale nevnímám, že by byl větší nepořádek ve skalách. Když někdo udělá odpoledne nepořádek, ráno se to uklidí, naopak máme pochvalné komentáře od návštěvníků,“ namítá Martina Tauchmanová.

Podle ní však ani toalety u vstupu nevyřeší úplně problém s divokými záchodky ve skalách. Letos město přidalo k dosavadním záchodkům alespoň kontejner s bezplatnými toaletami.Nejčtenější

Turista při toulkách v Krkonoších natočil horkem vyschlý pramen Labe

V Krkonoších vyschlo koryto u pramene Labe (8.8.2018).

Turista Luděk Bouška z Jilemnice natočil při svých toulkách Krkonošemi vyschlý pramen Labe. Video na jeho facebookovém...

Jakl má mé sympatie, řekl o jeho kandidatuře za SPD Václav Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus se společně se synem Václavem vydali na tradiční...

Exprezident Václav Klaus nemá problém s tím, že jeho někdejší tajemník Ladislav Jakl v Praze kandiduje do senátních...Voda mizí i z podzemí, sucho odkrylo nepřístupné části jeskyně v Krkonoších

Šéf albeřických jeskyňářů Radko Tásler v Albeřické jeskyni v Krkonoších

Sucho, které v posledních letech trápí celou republiku, není patrné pouze na povrchu, ale také v podzemí. V největší...

Vědkyni ocenili za vývoj léku proti rýmě, pracovala na něm čtyři roky

Ivana Mejdrová vyvinula látku proti picornavirům, tedy původcům rýmy,...

Je jí teprve devětadvacet a už patří mezi naděje světové vědy. Ivana Mejdrová získala druhé místo v prestižní soutěži...

VIDEO: Vzpurnou řidičku museli policisté z kradeného auta vytáhnout

Policisté zadrželi řidičku kradeného vozu.

Několik policejních hlídek a zásahová jednotka zadržely poblíž Hradce Králové řidičku luxusního vozu ukradeného v...

Další z rubriky

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Senátorem za Náchod chce být šéf lidovců, exšéf policie či poslankyně

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek a kandidát strany do Senátu v Praze 8 Hayato...

Pouze šest kandidátů se uchází o křeslo senátora za Náchodsko, které letos uvolní exhejtman Lubomír Franc z ČSSD....

Krkonošskou chatu Smetánku u sjezdovky proslavily Sněženky a machři

Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou.

Od dob natáčení kultovní komedie Sněženky a machři se Chata Smetánka nad Pecí pod Sněžkou změnila jen málo. Je spjatá s...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz