Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Suchý poldr nebo nádrž? Výrok ministra Jurečky vyvolal diskuzi

  13:00aktualizováno  13:00
Podobné okolnosti provázejí stavbu suchého poldru v Mělčanech u Dobrušky a dostavbu dálnice D11 k Hradci Králové. Jako by nestačily dlouhé roky příprav nebo hrozby vyvlastnění půdy. V případě poldru jen přilil olej do ohně nedávný výrok ministra zemědělství Mariana Jurečky.

Povodně v Kounově u Dobrušky v roce 1998. | foto: archiv obce Kounov

„Zahajuje se zde příprava suchého poldru, který by mohl být v budoucnu nádrží, a proto samotná výstavba bude tuto možnost zohledňovat,“ pronesl třiatřicetiletý šéf resortu zemědělství, který těmito slovy způsobil mnoho otazníků. Všichni se totiž začali ptát, co za dílo přesně vznikne.

Podle některých názorů se v čase vrátil hned o tři roky nazpět, kdy o kdysi uvažované nádrži v Mělčanech vážně přemýšlel tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa.

„Doufám, že tím nechtěl říct, že se plány, které se připravují už 16 let, zase mění! To by měl říct hlavně lidem, kterým velká voda vzala střechu nad hlavou,“ rozčílila se žena z Dobrušky, jež jen velmi nerada vzpomíná na povodně v roce 1998.

Z ministrovy věty, která mohla zneklidnit stovky lidí na dolním toku říčky Dědiny, není moudrý ani státní podnik Povodí Labe. „Žádná změna projektové dokumentace ani parametrů stavby se v současné době nepřipravuje,“ řekla Jana Burianová, mluvčí společnosti, jež o dílo usiluje už dlouhé roky.

Dobruška usilovala o nádrž

Jurečkova šifra může mít překvapivé vysvětlení. Suchý poldr v Mělčanech se skutečně v budoucnu může změnit na nádrž, avšak pouze v případě povodně, kdy velkou vodu zadrží, aby neohrožovala další obce až po soutok Dědiny s Orlicí.

„My jsme sice chtěli opravdovou záchytnou nádrž na vodu i pro období sucha, ale díky aspoň za suchý poldr. Změnit jeho povahu na nádrž ale může jen případ povodně, kdy by se voda odpouštěla dírou v hrázi. Na suchém poldru se pracuje už strašně dlouho na to, aby se jeho charakter dal jednoduše změnit,“ navázal starosta Dobrušky Petr Tojnar.

Náhlý obrat by přišel právě v době, kdy výstavba suchého poldru čeká jen na vydání územního rozhodnutí (více o stavbě čtěte zde). Vyhráno však nebude mít ani poté: komplikace se dají očekávat nejen ze strany ekologů, ale rovněž od vlastníků půdy (více čtěte zde).

A právě zde je další podobnost se stavbou silnic. Protože výkupy pozemků pro potenciální zátopové území o rozloze 55 hektarů váznou, už nyní se připravují kroky k možnému vyvlastňování.

„Termín realizace se bude odvíjet především od rychlosti výkupu pozemků,“ uvedl hejtman Lubomír Franc.

„Pokud by se stavba, která má ochránit stovky nebo tisíce občanů, měla zastavit kvůli několika jednotlivcům, bude využití institutu vyvlastnění skutečně na místě. Prostředky na tyto projekty má stát vyčleněny,“ potvrdil ministr Jurečka.

„S poldrem nesouhlasím a souhlasit nebudu,” reagoval přesto Josef Petr z Mělčan, jehož pozemky rovněž stojí v cestě.

Vranka a mihule mají problém

Kromě majitelů půdy mají velký problém s poldrem i ekologové, kteří upozorňují, že v první řadě se musí řešit skutečné příčiny povodní nebo sucha, nikoli až jejich následky.

„Patnáct let jedeme na mrtvém koni. Chápu starosty, že chtějí ochránit svoje obce, ale to nelze za cenu vyhubení vzácných druhů živočichů a rostlin. Krajina má širší problémy, které poldr neřeší. Měli bychom se zabývat alternativami, které budou vedle protipovodňové ochrany řešit i ochranu zvlášť chráněných živočichů a rostlin,” apeloval například krajinný ekolog a hradecký zastupitel Martin Hanousek.

Základem poldru bude především 520 metrů široká hráz s výškou skoro 14 metrů. Ochránci přírody argumentovali, že Mělčany jsou unikátní výskytem ohrožených druhů mihule potoční a vranky obecné, které nutně potřebují čistou tekoucí vodu.

„Jenže ekologové protestovali i proti nádrži, která by pro ohrožené ryby byla mnohem šetrnější, protože by se z nich mohla odpouštět voda. Dědina už nyní v létě vysychá a ty ryby nyní vyhynou, protože nebudou mít vodu,“ řekl starosta Tojnar.

Pokud by vše šlo podle plánů, mělčanský poldr by mohl mít vyřízenou dokumentaci v roce 2016, stavba za 530 milionů korun by začala nejdříve v roce 2017 a hotovo by mohlo být o dva roky později.

Do roku 2019 má vzniknout více vodních děl

Právě do roku 2019 by ale v Královéhradeckém kraji mělo vzniknout více děl, od kterých si Povodí Labe slibuje podstatně lepší ochranu před hrozícími povodněmi. Kromě Mělčan by měly vzniknout poldry Mlýnec na Mrlině a v Bukovině nad Labem, stavba další suché nádrže se chystá v Žirči. Úpravami projdou rovněž stávající nádrže Labská, Jahodnice, Valcha a Štěpanice, kde státní podnik chystá zvýšení zadržovacích funkcí.

„Dále připravujeme opatření ke zvýšení retenčního prostoru na malých vodních nádržích a budeme pokračovat i v liniové ochraně ohrožených obcí. V současné době se například zpracovává studie odtokových poměrů, která řeší návrh protipovodňových opatření pro Nový Bydžov,“ dodala mluvčí Povodí Labe.

„Pro kraj je problematika ochrany před povodněmi jednou z priorit a dokládá to řada projektů. Od loňského roku je nově chráněna Jaroměř a podobné akce byly i ve Velkém Poříčí, Broumově, Albrechticích, Týništi nebo Hostinném,“ uvedl hejtman Franc.
Nejčtenější

Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...Smoljakův syn prohrál spor s kulturními domy kvůli právům na Cimrmana

Divadelní hry fiktivního českého velikána Járy Cimrmana by měly být bezplatně...

Syn režiséra a spoluautora cimrmanovských her Ladislava Smoljaka Filip Smoljak neuspěl u hradeckého krajského soudu s...

Pešán se opřel do Hradce: Je kupodivu, jak stodvacetikiloví hráči padají

Liberecký trenér Filip Pešán gestikuluje na rozhodčího ve čtvrtfinálovém utkání...

Gól v početní výhodě soupeře sice zápas bezprostředně nerozhodl, přesto právě přesilovky přišly hned po prvním zápase...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Další z rubriky

Muž na návštěvě zkopal hostitele a odešel, napadený zraněním podlehl

Ilustrační snímek

Třiatřicetiletý muž zkopal v Hradci Králové svého známého a nechal ho bez pomoci. Zraněný muž pak ve svém bytě zemřel....

Dva roky po tragické nehodě dostane přejezd závory, město je žádalo léta

Přejezd u Rokytnice v Orlických horách.

Železniční přejezd na silnici II/319 mezi Pěčínem a Rokytnicí v Orlických horách dostane v letošním roce nové...

Ve dvorské zoo se samici Spirit Nameri narodila čtyři geparďata

V březnu 2018 se ve dvorské zoo narodila čtyři mláďata gepardů – tři samičky a...

Spirit Nameri, samice z prvních gepardích paterčat, která se ve dvorské zoo podařilo odchovat, se stala poprvé matkou....

Najdete na iDNES.cz