Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Štětina hájil Ukrajinu i Krym, zatímco studenti dotírali na Křečka

  17:13aktualizováno  17:13
Na besedě senátora Jaromíra Štětiny a zástupce ombudsmana Stanislava Křečka s hradeckými studenty o Ukrajině létaly jiskry. Vysokoškoláky měl na své straně Štětina, Křeček hájil obsazení Krymu.

Senátor Jaromír Štětina (vlevo) a zástupce ombudsmana Stanislav Křeček s hradeckými studenty besedovali o Ukrajině. (24. 3. 2014) | foto: Michal Klíma, MAFRA

Pondělní večerní diskuze senátora Jaroslava Štětiny a zástupce ombudsmana Stanislava Křečka na Filozofické fakultě Univerzity Hradec Králové nenechala nikoho na pochybách, že krize na Ukrajině vyvolává i mezi mladými značné emoce.

Zatímco bývalý poslanec za ČSSD Stanislav Křeček se na současné dění v Evropě dívá jako politik a právník, senátor Štětina, který prožil řadu let v Rusku a zároveň byl v centru Kyjeva mezi demonstranty, vidí vše z mnohem osobnějšího pohledu.

V nabité aule na náměstí Svobody se mačkalo víc než sto studentů i několik starších zájemců.

Pomáhal jsem ošetřovat raněné, vyprávěl senátor

"Horké dny na Ukrajině jsem prožíval přímo na Majdanu v epicentru protestů. Když začala střelba, pomáhal jsem ošetřovat raněné. Byla to provokace, která měla destabilizovat situaci. Majdan, to bylo to nejlepší, co Ukrajina má, potkával jsem tam profesory, lékaře, studenty. Vpád Ruska na Krym, to byla brutální agrese jednoho státu proti jinému," prohlásil Štětina.

"Já to vezmu z jiné stránky," vzal si slovo Stanislav Křeček (s jeho názory se můžete seznámit i zde). Okamžitě bylo jasné, že se tu sešli dva oponenti, jejichž pohled na politiku v Evropě se podstatně liší.

"Myslet si, že hranice států už zůstanou stejné, je naivní představa. Že dal Chrusčov Krym Ukrajině, to byla taková legrace. Jak byste posuzovali, kdyby se Tibet odtrhl od Číny. To by všichni brali pozitivně. Jak se to liší od Krymu, kde lidé nechtějí žít pod vládou Ukrajiny? Nebyla snad vůle obyvatel Krymu jednoznačná?" kladl řečnické otázky Křeček.

Studenti polemizovali hlavně se zastáncem odtržení Krymu

Netrvalo dlouho a studenti vstoupili do diskuze, polemizovali hlavně s exposlancem Křečkem. "Jak to mohla být svobodná vůle, když tam vpadly vojenské jednotky?" ozval se mladík z publika.

"A musely vůbec zasahovat? Lidé na Krymu včetně řady vojáků nechtějí mít s Ukrajinou nic společného," vrátil Křeček poznámku.

Debata o situaci na Ukrajině. V nabité aule hradecké univerzity na náměstí...

Pak už to šlo dotaz na dotaz, obecenstvo se osmělilo. Když jeden z hostů mluvil, druhý se občas ironicky pousmál, nesouhlasně šuměl i sál.

"Jak je možné, že o Krymu nebylo celoukrajinské referendum? To by se taky od nás mohla kdykoliv odpojit třeba Morava," ozval se dotaz. Stanislav Křeček zavrtěl hlavou: "Jenže Krym je součástí Ukrajiny asi jako Zakarpatská Rus součástí Česka. Minulost Krymu je spojená s Ruskem."

"To by ovšem znamenalo, že Maďaři mohou vlétnout na Slovensko, to totiž také patřilo původně k Rakousku-Uhersku," přiléval svou další diskutér. "V takové situaci by se Slováci s tak velkou maďarskou menšinou opravdu měli málo o co opřít," pokýval Křeček.

O slovo se přihlásil Štětina. "Podobné relativizování dějin je nebezpečné. Měli bychom dát jasně najevo, že nic se nesmí řešit tanky," varoval.

Živá debata pokračovala, došlo i na sankce vůči Rusku. "Jaké sankce, prosím vás? Vždyť v dnešním globalizovaném světě, kde jsou různé vzájemně propojené ekonomické a politické zájmy, se na nich nikdo ani neshodne," mínil Křeček.

Mladík v publiku se hned ohradil, že netečností dáváme Putinovi signál, že si může dělat, co chce: "Kde berete pane Křečku takovou jistotu, že Rusko nebude dál expandovat?"

"V zájmu Ruska rozhodně není pouštět se do dalších misí a dělat si ještě větší problémy," odvětil zástupce ombudsmanky.

Pro tvrdý postoj vůči Rusku je Štětina, jeho kolega před katedrou opět nesouhlasil. "Závidím vám, pane senátore, tak jasně vyhraněný názor. Já jsem přesvědčený, že věci jsou mnohem komplikovanější," tvrdil Křeček. Dvouhodinová diskuze se blížila k závěru. "Sláva Ukrajině," ukončil ji s trochou patosu senátor za TOP 09.
Nejčtenější

Uhynul poslední nosorožec severní bílý, na světě zbývají už jen dvě samice

Nosorožec Sudán v Ol Pejetě v roce 2012

V Keni v rezervaci Ol Pejeta v pondělí uhynul poslední na světě žijící samec vzácného nosorožce severního bílého....

Lyžař v Krkonoších narazil do stromu u sjezdovky, na místě zemřel

(ilustrační snímek)

Na sjezdovce na Černé hoře v Krkonoších v úterý kolem poledne zemřel třiačtyřicetiletý lyžař. Při jízdě v dolní části...Kutil jezdil autem s dřevěnými dveřmi. Hlídka mu zakázala další cestu

Hlídka zastavila na Rychnovsku řidiče Škody Pickup ve špatném technickém stavu.

Postarší šofér brázdil silnice na Rychnovsku v neuvěřitelně pospravovaném pickupu. Když mu chyběla část zadních dveří,...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

Kvapil dovedl Liberec k výhře. Plzeň přetlačila domácí Olomouc

Liberečtí oslavují první branku utkání.

Liberečtí hokejisté zvládli lépe třetí čtvrtfinále proti Hradci Králové. Před domácími diváky tentokrát udrželi nervy a...

Další z rubriky

Zažili jsme den na horách se záchranáři, k případu vyjíždějí do minuty

Záchrana zraněné běžkařky v Orlických horách.

Zapomeňte na romantickou představu větrem ošlehaných horalů na sjezdovkách. Horská služba staví na profesionalitě....

Kuks chce překonat rekord návštěvnosti, novinkou je dřevěný glóbus

Kastelán Libor Švec ukazuje novinku na Kuksu - glóbus z konce 18. století.

Za týden se otevře barokní hospitál Kuks, který v posledních třech sezonách pokaždé navštívilo více než 100 tisíc...

Hronov prodá mlýn. Je památkou po Čapcích, brojí příznivci spisovatelů

Někdejší vstup do mlýna a papírny v Hronově se nachází pod úrovní terénu.

Část Hronovských silně znepokojil možný prodej zchátralého Čapkova mlýna. Radnice přislíbila dům prodat za 2,99 milionu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz