Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Chceme stadion, dálnici a praxi, pustili se středoškoláci do politiků

  18:08aktualizováno  18:08
Nejdřív rozpačité ticho, pak záplava otázek. Kdy už se konečně dostaví dálnice D11 a R35? A co fotbalový stadion v Malšovicích? Jak můžeme získat ve školách více praxe, abychom nemuseli odcházet hledat štěstí do Prahy? Královéhradečtí středoškoláci debatovali ve čtvrtek s politiky.

Debata politiků se středoškoláky v Hradci Králové (14. června 2012) | foto: Martin Veselý, MF DNES

Na jedné straně studenti druhého a třetího ročníku Obchodní akademie v Hradci Králové, proti nim poslankyně ČSSD Hana Orgoníková, krajský zastupitel ODS Miloslav Plass a předseda krajské TOP 09 Zdeněk Harapát.

"Zajímalo by mě, kdy se povede dostavět dálnici D11," odváží se vysoký mladík v první řadě otevřít ožehavé téma. A vzápětí se dozvídá informaci, která ho rozhodně nepotěší.

"Už se zdálo, že se dálnice zdárně dostaví, teď jsou zase jednání o výkupu pozemků na mrtvém bodě," odpovídá Orgoníková.

Je pozoruhodné, jak generaci sedmnáctiletých a osmnáctiletých lidí, z nichž mnozí ještě ani nemají řidičák, zajímá situace v dopravě nebo možnosti parkování v Hradci.

Debata politiků se středoškoláky v Hradci Králové (14. června 2012)
Debata politiků se středoškoláky v Hradci Králové (14. června 2012)

"Když přijedu do Hradce, nejdříve musím zaplatit drahé parkování na kraji města a poté si ještě zaplatit jízdenku v hromadné dopravě. Navíc míst na parkování je i v centru málo," stěžuje si jedna ze studentek. Krajský zastupitel Plass přikyvuje a získává sympatie.

"Město by mělo na periferii budovat záchytná parkoviště s napojením na MHD, která budou pro řidiče dostatečně výhodná," říká krajský zastupitel.

"A také tu máme třeba parkovací dům Katschnerka, který je poloprázdný, ten by měli řidiči využít," přidává se Orgoníková. Tomáš Krahulec s ní ale nesouhlasí: "Zrovna Katschnerka je od zastávky MHD dost daleko."

Uspokojivá odpověď o stadionu nepadla

Krahulec také otevírá další téma: "Rád bych věděl, kdy se začne konečně stavět stadion v Malšovicích."

I tady má po odpovědích politiků ke spokojenosti daleko. "O podmínkách smlouvy se pořád jedná a myslím si, že teď na podzim se stavět ještě nezačne," říká Plass.

Přichází čas na další velkou debatu: "Kde máme sehnat dobrou praxi, než opustíme školu?" ptají se studenti. A přidávají i své obavy. "Musíme pracovat za 50 korun na hodinu, víc nám tady nikdo nedá. Navíc šance získat na léto brigádu v oboru je mizivá," ozývá se z publika a na středoškolácích je vidět, že jde o problémy, o kterých denně uvažují.

Když se mají přihlásit ti, kteří si myslí, že budou muset po škole hledat práci mimo Hradec, vystřelí do vzduchu většina rukou.

"Můžete i vy nějak pomoct tomu, aby bylo v kraji více pracovních míst?" ptá se až skoro zoufale blondýnka z poslední řady. Na tuhle otázku však trojice politiků hledá odpověď jen těžko.

Debata končí, otazníky zůstávají. Hosty vyprovází vlažný potlesk. Jestli jim mladí hodí hlas v krajských volbách - prvních, které absolvují - si politici rozhodně nemohou být jistí.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Cizince viní, že znásilnil dívku před barem. Bylo to dobrovolné, hájí se

Cizince přivedla justiční stráž z vazby (23.4.2018).

Znásilnění dívky poblíž klubu Denoche v Hradci Králové řeší hradecký krajský soud. Obžaloba z něj viní cizince Yosmela...

Cyklista na elektrokole spadl do potoka, našli ho až druhý den mrtvého

Řidič zůstal v potoce zaklíněný pod elektrokolem (22.4.2018).

Mladý muž jedoucí na elektrokole nepřežil pád poblíž Dolního Dvora v Krkonoších. Sjel z cesty a skončil v potoce, kde...

Další z rubriky

Hořickou akademii povede Neuman, kraj pochybnosti o konkurzu odmítl

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

Zemědělskou akademii v Hořicích na Jičínsku povede Stanislav Neuman. Napotřetí o tom rozhodl zřizovatel střední školy,...

Hradec změkčil vyhlášku proti hazardu, umožní dělat z herny nonstop kasino

Odstraňování reklamy z heren v Hradci Králové v roce 2013.

Hradec Králové k nelibosti některých zastupitelů upravil vyhlášku proti hazardu. Její změkčení umožní provozovatelům...

Rychlodráha by mohla vést přes Hradec, vlak z Prahy by jel 20 minut

Nové vlaky, které začal Siemens už nasazovat v provozu na německé síti...

Cesta vlakem z Prahy do Hradce Králové by prý v nepříliš vzdálené budoucnosti měla trvat jen kolem 20 minut. Trasa z...

Najdete na iDNES.cz