Kurzy dalšího vzdělávání v programu Moderní učitel dějepisu a společenských věd jsou hlavně pro kantory z Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje. (Ilustrační snímek)

Kurzy dalšího vzdělávání v programu Moderní učitel dějepisu a společenských věd jsou hlavně pro kantory z Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Dějepisáři nesmí nudit, univerzita je v kurzu učí i stříhat video

  • 7
Moderní učitel dějepisu a společenských věd musí v praxi zvládnout i to, na co ho vysoká škola nepřipravila. Třeba i postříhat digitální video. Filozofická fakulta Univerzity Hradec Králové proto otevřela několik desítek kurzů pro učitele těchto předmětů, aby v hodinách nenudili.

Pokud učitel nechce žáky nudit a záleží mu na tom, aby jim v hlavě něco uvízlo, musí hodinu oživit a ne jen citovat středoškolské učebnice. Třeba vhodnými ukázkami filmů. Mezi témata kurzů připravených hradeckou univerzitou patří třeba regionální historie, sňatková politika či sex ve středověku.

Moderní učitel dějepisu a společenských věd

Projekt za pět a půl milionu korun finančně podpořila Evropská Unie. Potrvá do pololetí příštího roku a podrobnější informace o něm lze najít zde. Po pololetí budou kurzy pokračovat, avšak už ne zcela zdarma.

"Střih digitálního videa byl hodně praktický, nic takového jsme se na vysoké škole neučili. Až praxe ve škole někdy vytříbí, co se hodí," pochvaluje si kurzy Lukáš Malý z Biskupského gymnázia Bohuslava Balbína v Hradci Králové, který učí už pátým rokem.

Navštěvoval i kurz věnovaný významným českým objevům, které ovlivnily svět. Studentům tak občas výuku oživí zajímavostí, díky níž si vědce budou pamatovat spíš než podle učebnice.

"Máme ale jen dvě hodiny dějepisu týdně, takže věnovat se vysloveně zajímavostem, to si mohu dovolit málokdy, abych vůbec stihl vyložit to, co podle osnov musím," říká Lukáš Malý. Ve škole mu povolili za pololetí dva či tři kurzy. "Vybírám si proto takové, co mě nejvíc zaujmou a v hodinách z nich mohu něco použít. Dalo by se ale chodit na mnoho dalších. A zajímavých," dodává.

Zájem je o osobnosti kraje i o rok 1968

Učitelé se na fakultě mohou dozvědět fakta z dějin každodennosti či československého exilu ve 20. století, studenty mohou poučit i o osobnostech východních Čech. Největší zájem je o 20. století, hlavně o témata spjatá s rokem 1968.

"Ukazuje se, že nejvíce lákají kurzy zaměřené na moderní technologie ve vzdělávání, neboť učitelé, kteří nejsou informatiky, potřebují určitou pomoc. Například jsme vypsali kurz na střih digitálního videa. Úplně okrajově jsme uvedli, že půjde i o digitalizaci VHS kazet. Hlavně však šlo o základy a video z internetu," popsal děkan filozofické fakulty Petr Grulich.

"Dopadlo to tak, že naprostá většina účastníků byla zklamána, že tam véháesky byly jen okrajově, tak na to vypíšeme samostatný kurz. Došlo nám, že zrovna tenhle technický problém učitelé potřebují řešit," vysvětlil Grulich.

Učitelé nehledají další vzdělávání, ale přímé návody na řešení technického problému nebo "chuťovky" pro oživení hodiny. "Nabídka podobných vzdělávacích akcí pro učitele v regionu dosud neexistovala, byla neúplná či ne tak kvalitní," uvedl děkan.

Učitele nic nemotivuje, aby se vzdělávali

To potvrzuje i Lukáš Malý. Chodí mu různé nabídky na placené kurzy, kdežto univerzita je nabízí zadarmo. Dostala na ně dotace z Evropské unie a od ministerstva školství.

Kurzy dalšího vzdělávání v programu Moderní učitel dějepisu a společenských věd jsou hlavně pro kantory z Královéhradeckého, Libereckého a Pardubického kraje, neboť z nich má fakulta nejvíc studentů a absolventů. Od kurzů si hradecká univerzita slibuje, že pomohou zlepšit úroveň regionálního školství a otevřou filozofickou fakultu učitelům a i budoucím studentům.

"V regionálním školství neexistuje kariérní systém nebo něco, co by učitele motivovalo, aby se vzdělávali. Řediteli školy se pouštět učitele na kurzy nevyplatí, protože za ně musí řešit či platit suplování. Jen na některých školách na učitele tlačí, aby se vzdělávali. Učitele také hrozně demotivuje nápad některých politiků, že učit může jen bakalář nebo někdo s učitelským kurzem. Pak si řeknou, proč se snažit, když tlak na kvalitu klesá," uzavřel Grulich. Proto fakulta začala kurzy nabízet i na míru.