Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu
Dění v Novém Bydžově jsme sledovali minutu po minutě.
15:40
Situace v Bydžově se uklidňuje. Kolem náměstí se ještě občas vyskytnou menší skupinky, které se snaží vyhledávat konflikty. Policie je monitoruje. Většina demonstrantů z obou táborů už ale odjíždí, policie bude i ve vlacích. On-line reportáž končí, děkujeme za pozornost. Situaci dál sledujeme v souhrnném článku.
  • Účastníci demonstrace proti DSSS odjíždějí z Nového Bydžova (12. března 2011)

    Účastníci demonstrace proti DSSS odjíždějí z Nového Bydžova (12. března 2011) / Autor: Patrik Banga, iDNES.cz

15:20
Bydžovské náměstí se opět vylidnilo. Radikálové míří jdou pod dohledem policie k nádraží. Rozcházejí se také antifašisté a Romové, kteří čekali na propouštění zadržených u policejní služebny.
15:02
"Jeden z policistů vyzval megafonem demonstranty na náměstí, aby se rozešli. Shromáždění prý bylo ukončeno. Dal jim deset minut, jinak prý policie použije donucovací prostředky," hlásí reportér MF DNES. Hloučky "dělníků" se trousí pryč, ale jinou ulicí, než dostali nařízeno. Míří k nádraží.
14:59
Část členů DSSS si chtěla vyjednat odchod z náměstí po trase pochodu, ale nepodařilo se jim to. "Kdyby ti znásilnili ženu, stál bys tu s námi," křičel jeden z nich na policistu. V Bydžově došlo koncem roku ke znásilnění, viníkem byl podle starosty romský občan.
14:57
Pravicoví extremisté i jejich odpůrci teď ve skupinkách korzují náměstím a přilehlými uličkami a zjevně hledají záminku, kde by se mohli setkat. Policie se daří jim v tom bránit i pomocí dělbuců a rychlých přesunů těžkooděnců.
14:52
Skupina antifašistů podle reportéra MF DNES pronikla až ke služebně policie, kde jsou zadržovaní lidé, kteří blokovali ulici Na Šarlejích. Žádají jejich propuštění, skandují hesla.
14:50
Podle policie byl při zásahu na "vyčištění" trasy povoleného pochodu zraněn jeden člověk. Má zraněnou nohu po střetu s koněm. Policisté použili obušky a dělbuchy. Policie odpůrce DSSS před zákrokem varovala, že když neuposlechnou, použije donucovacích prostředků. Podle mluvčí Ivany Ježkové zajistila policie sedm lidí pro podezření z přestupku neuposlechnutí výzvy.
14:46
Někteří příznivci DSSS se po návratu na náměstí opět rozeběhli po trase pochodu. Policie je pronásleduje.
14:35
Čelo průvodu "Vandasovců" už se vrací na náměstí.
  • Policejní kordon oddělil Romy (v popředí) od příznivců dělnické strany v Novém Bydžově. (12. března 2011)

    Policejní kordon oddělil Romy (v popředí) od příznivců dělnické strany v Novém Bydžově. (12. března 2011) / Autor: Patrik Banga, iDNES.cz

14:27
První pravicoví extremisté už došli na roh ulice, ke policie drží v asi dvacetimetrové vzdálenosti jejich odpůrce. Oba davy na sebe pokřikují, ale ke kontaktu nedošlo.
14:25
Dělnická strana už je na trase pochodu. Ozývá se "Nic než národ" a "Čechy Čechům", ale také "Kocábe táhni" v reakci na přítomnost exministra pro lidská práva.
14:13
Za okamžik vyrazí "dělníci" na trasu ohlášeného pochodu. "Nenechte se vyprovokovat," říká předseda Vandas. Antikonfliktní tým žádá, aby účastníci průvodu neměli zároveň sluneční brýle a kšiltovky.
14:12
Někteří Romové a antifašisté si stěžují na brutalitu policejního zákroku. "Na koních najeli v plné rychlosti," říkají. Žádná vážná zranění ale hlášena nejsou. Teď policie zatlačila odpůrce ještě dál, aby mohli projít příznivci Dělnické strany sociální spravedlnosti.
14:00
Policie odpůrce "dělníků" vytlačila do boční ulice a tam je drží. Demonstranti jsou naštvaní, někteří si stěžují na modřiny po zásahu. Spílají také starostovi Pavlu Loudovi, že shromáždění extremistů nezakázal. Starosta se přel se šéfem zelených Liškou, kdo dělá ve městě problémy. Radikálové na náměstí jsou v klidu, přítomnost odpůrců na jejich trase povolena nebyla.
  • Těžkooděnci těsně před zásahem v ulici Na Šarlejích. (12. března 2011)

    Těžkooděnci těsně před zásahem v ulici Na Šarlejích. (12. března 2011) / Autor: Patrik Banga, iDNES.cz

13:53
Ulice Na Šarlejích je volná. Policisté na koních a těžkooděnci z ní vytlačili i s pomocí dělbuchů všechny odpůrce, kteří chtěli zablokovat trasu ohlášeního průvodu DSSS.
13:45
Policie proti demonstrantům použila taktickou kličku. Zasáhla v okamžiku, kdy se od shromáždění vzdálili bývalí ministři pro lidská práva a šli podat žádost o rozpuštění krajně pravicového mítinku.

Diskuse

CocrousPaja: krásnej pochod jen tak dál:) (23:08)

jakub.m: Dělnickou stranu moc nemusím v její socialistickém ekonomickém programu, ale v pohledu na Cikány má naprostou pravdu. (20:02)

eurogo: No a kdo tedy zaplatí ty policejní manévry jak chtějl Radek John ? :-D (16:01)

mb67: jo taky ta fotka je uplně o ničem (15:52)

pluhar: foto Patrik Banga... no ten aby na místě náhodou nechyběl :D (15:38)

Cocotus_________Interruptus: Koukám že se pod článkem "překvapivě" opět nediskutuje... demogracyje... (15:19)

hurikaan: v tomhle zlatej Čunek,ten se s nima nemazlil.. (15:09)

Orlik66: Jsem rasista - nenávidím rasu vandasovců (15:08)

dr. Tereskin: nic než národ je heslo národního obrození ty blbe (15:08)

peobox: to pluhar: nejsi rasista. cikáni jsou totiž stejně rasa jako my. jsi jen rozumný člověk ;-) (15:07)

pluhar: Jsem rasista, nechci dovolit, aby Cikáni brali dávky a teroerizovali své okolí... jsem pro jejich VYSTĚHOVÁNÍ!!!! (15:06)

peobox: je zajímavé, že jediní, koho musela policie rozehnat, byli cikáni a ti hodní antifašisti. jak se k tomuhle asi postaví média... (15:06)

YesusFist: aManWhoRocks: všichni se spokojeně rozejdou do svých domovů (15:01)

YesusFist: evilmind: a libovolné zvolání čehokoliv jiného neupírá někomu něco úplně jiného (15:01)

KarelFCB: si0 po třetím zákazu: to je ale blbost, když zvolám kdo neskáče není čech, tak někomu upírám právo? (14:56)

hurikaan: všichni jsme rasisti,protože nechceme živit nepřizpůsobivý,ustupovat násilníkům a znežívání dávek potřebným.. Kocábe,tahni někam a vem si všechny takový s sebou (14:54)

evilmind: Libovolne zvolani cehokoliv neupira nikomu nic. (14:53)

Si0 po třetím zákazu: Zvolíní "Nic než národ" je už porušení zákona, protože upírá práva těm, kdo upřednostňují jiné hodnoty než národ. (14:47)

matras33: Zatím porušovali zákon pouze odpůrci DSSS... Odpůrci "extrémistů" se sami chovají jako extrémisti. (14:39)

Pepinie: no řekla bych, že pozavírají příznivce DSSS a bordelisty budou plácat po zádech... (14:18)

aManWhoRocks: Jak tipujete, že to skončí? (14:15)

Orlik66: Vandas je impotentní velkohubec (14:07)

Pepinie: no jistě, že je...asi tak jako je člen ODS pravičák... (13:59)

lancik.blog.idnes.cz: příznivec DSSS je pravicový extremista? redaktoři, nedělejte tady ze sebe HLUPÁKY (13:52)

zakázali psát a zakázali zpívat2: Tak diskuse u článku "Setkání a pochody příznivců krajní pravice a jejich odpůrců v Novém Bydžově" zrušena dle očekávání ve 13:35 (13:41)

Verum vir honestus: Když ci*ána nepustíme do hospody tak je to rasismus ale naše lidi tam nepustíme tak je to pomalu vynášeno za záslužnou činnost! (13:11)

Verum vir honestus: Ci*áni se modlí,za co? Za víc ukradených peněženek? Kdo se modlil za tu znásilněnou holku na náměstí nebo ty stlučené školáky co šli ráno do školy? (13:03)

daduna383: začnou romové pracovat stejně usilovně jako demonstrují?pravděpodobně ne (12:48)

bohemi: diskuze je zrušena? (12:24)

Najdete na iDNES.cz