Reportáž skončila 12. 3. 2011 15:43

Setkání a pochody příznivců krajní pravice a jejich odpůrců v Novém Bydžově

Zdroje: zpravodajové MF DNES, iDNES.cz a agentury ČTK

12:07
Romové se po modlitbě u kostela vydali zpět na místo svého shromáždění dál od centra města. "Ještě před tím se někteří lidé snažili vyvolat konflikt, provokovali je," všiml si reportér iDNES.cz. K žádné potyčce ale nedošlo.
12:02
Na nádraží do Nového Bydžova dorazila další asi stovka přívrženců dělnické strany. Zamíří na náměstí, nad městem stále hlídkuje policejní vrtulník.
  • Exministr pro lidská práva Michael Kocáb a husitská farářka Michaela Kajlíková v Novém Bydžově. (12. března 2011)

    Exministr pro lidská práva Michael Kocáb a husitská farářka Michaela Kajlíková v Novém Bydžově. (12. března 2011) / Autor: Patrik Banga, iDNES.cz

11:54
Jeden z příslušníků dělnické strany má v ruce asi 1,7 metru dlouhou tyč, všiml si reportér. Policie přitom zbraně odebírala, příslušníci antikonfliktního týmu to neuměli vysvětlit.
11:50
Důležité momenty
Romové došli až ke kostelu, který je asi 50 metrů od náměstí, na kterém se scházejí příznivci krajně pravicové strany. "Extremistů je asi dvacet, obě skupiny na sebe koukají asi na 20 metrů. Oddělují je policisté. V kostele probíhá modlitba," hlásí z místa reportéři.
11:44
Policie a zástupci města zjistili, že církevní procesí opravdu může jít bez ohlášení kudy chce. Romové a jejich příznivci tak zamířili oproti původnímu plánu víc do centra města. Procházejí ulicí Na Šarlejích, kudy vede také plánovaná trasa pochodu extremistů. Těch je ale ve městě zatím málo, scházejí se na náměstí. Romové údajně míří ke kostelu, kde se chtějí pomodlit. Zde se můžete podívat na mapu.
11:38
Na Masarykovo náměstí začínají přicházet první skupinky členů a příznivců DSSS. Zatím asi dvacet lidí, přišli i se stranickými vlajkami. Očekává se, že hlavní část mítinku s projevy začne ve 13 hodin.
11:30
"Romové stojí, drží se za ruce a hlasitě se modlí," popsal situaci reportér iDNES.cz. Zatím není jasné, zda jim policie dovolí pokračovat v pochodu po jiné než ohlášené trase.

Farářka Československé církve husitské (v červené bundě) a organizátor romského protiextremistického pochodu Miroslav Brož (vousatý v kulichu) vyjednávají s velitelem těžkooděnců o možnosti projít městem jako církevní průvod.

  • Vyjednávání o církevním průvodu v Novém Bydžově (12. března 2011)

    Vyjednávání o církevním průvodu v Novém Bydžově (12. března 2011) - Farářka Československé církve husitské (v červené bundě) a organizátor romského protiextremistického pochodu Miroslav Brož (vousatý v kulichu) vyjednávají s velitelem těžkooděnců o možnosti projít městem jako církevní průvod. / Autor: Patrik Banga, iDNES.cz

11:11
Církevní průvod zaštítila farářka Církve československé husitské. Tvrdí, že takové shromáždění má přednostní právo a nemusí se ohlašovat. Policejní těžkooděnci ale asi dvousethlavému davu Romů a jejich příznivců přehradili cestu v Havlíčkově ulici a vyjednávají, jak dál postupovat.
11:05
Důležité momenty
Organizátoři romského pochodu vystoupili s prohlášením, že pochod se ruší. "Místo toho chtějí uspořádat církevní průvod, který prý nepodléhá ohlašovací povinnosti," hlásí z místa reportér iDNES.cz a zjišťuje podrobnosti
10:50
Počet účastníků romského shromáždění se rychle zvyšuje. V okolí ulice U hřiště už jich je asi 160 a stále přicházejí a přijíždějí další, i z okolních měst. Dorazili i neromští sympatizanti, mezi nimi bývalí ministři pro lidská práva Michael Kocáb a Džamila Stehlíková.
10:27
Nad centrem města přelétává policejní vrtulník a projela kolona policejních dodávek. Seznam věcí zabavených na příjezdových cestách se rozrostl třeba o plynovou pistoli nebo basebalové pálky uvedla mluvčí královéhradecké policie Ivana Ježková. "Z našeho pohledu je ale zatím klid," dodala.
  • Romové připravují transparenty na pochod Novým Bydžovem. (12. března 2011)

    Romové připravují transparenty na pochod Novým Bydžovem. (12. března 2011) / Autor: Patrik Banga, iDNES.cz

10:10
V ulici U Hřiště se scházejí Romové a další odpůrci pravicových extremistů a připravují transparenty na pochod městem. Před desátou tam bylo něco přes 30 lidí, hlásí zpravodaj iDNES.cz.
09:54
Kolem náměstí lze potkat skupinky Romů, ale stále je klid. Kromě uniformovaných policistů jsou přítomni také příslušníci antikonfliktního týmu ve svítivých vestách-
09:16
Policejní mluvčí Ivana Ježková řekla MF DNES, že příjezd největší skupiny členů a příznivců DSSS se čeká až kolem 11. hodiny. Policie hlídkuje u vjezdů do města, zatím zabavila několik věcí, třeba sekyrky.
08:57
Masarykovo náměstí v centru města, kde má mítink a start i cíl pochodu Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), je zatím vylidněné. Vidět na něm jsou hlavně místní zvědavci a policisté.
08:39
Redaktor MF DNES vyrazil do Bydžova vlakem. "Motorák z Chlumce nad Cidlinou je slušně zaplněný lidmi, kteří jedou na shromáždění. Cestují bez výtržností, na nádraží v Chlumci hlídkovalo osm uniformovaných policistů. Dva z nich doprávázejí i tento vlak," hlásí z místa redaktor.
Podnikatelé, zejména ti s provozovnami kolem náměstí, se bojí násilností. Proto některé obchody zůstanou i v sobotu dopoledne zavřené. Už pátek večer někteří obchodníci své výlohy zabednili, aby předešli škodám.