Zkazili jste nám minulost, vyčetli demonstranti v Hradci komunistům

  9:43aktualizováno  9:43
Mladí konzervativci, pravicoví politici, důchodci i soukromí zemědělci v pondělí v sídle Královéhradeckého kraje na hradeckém Pivovarském náměstí protestovali proti účasti KSČM v krajské radě. Hejtman to považuje za zviditelňování opozice.

Demonstrace v sídle Královéhradeckého kraje na hradeckém Pivovarském náměstí proti účasti KSČM v krajské radě. (25. 2. 2013) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Mladí křesťanští demokraté spolu s mladými konzervativci, soukromými zemědělci a členy Konfederace politických vězňů tam na pětašedesáté výročí komunistického puče svolali demonstraci proti komunistickým členům krajské rady.

Na padesát účastníků se vybavilo transparenty s hesly "Zkazili jste nám minulost, nekažte nám budoucnost" nebo "Rudé prase všickno spase". Ve velké převaze byli trochu překvapivě lidé staršího nebo důchodového věku, mladých se k demonstraci připojila jen hrstka.

"Dnešní setkání není zpochybňováním demokratických voleb. Nesouhlasíme ale s tím, aby se komunisté podíleli na vládnutí," uvedl člen hradeckých Mladých konzervativců Jakub Vít.

Demonstranti podepsali petici

Přítomní po krátkých vystoupeních řečníků podepsali petici proti komunistům v krajských radách.

Fotogalerie

"Já jsem historik a myslím si, že komunisti měli koncem roku 1989 odejít na smetiště dějin a tam spáchat harakiri jako japonští samurajové," prohlásil badatel a signatář petice Josef Ptáček z Hradce Králové.

Mezi demonstranty byli i starší lidé, na osudech jejichž rodin se čtyřicetiletá vláda jedné strany výrazně podepsala.

"Jezdila jsem do Leopoldova za tátou. Komunisti mohou za všechno, co se stalo v naší rodině i širokém okolí. Nemají tady co dělat a měla by se najít nějaká cesta, jak je zrušit. Vždyť byli v 90. letech prohlášeni za zločineckou organizaci. Dostávají se k moci plíživým způsobem, protože lidi chtějí plné hrnce a nějaká vyšší idea je nezajímá," řekla Jarmila Faltová.

Hlavním argumentem odpůrců komunistů v radě Královéhradeckého kraje je skutečnost, že vítězní sociální demokraté měli možnost utvořit koalici se středovými či pravicovými stranami.

"Je potřeba upozornit na to, co se dělo, i na to, co se může stát, pokud komunisté převezmou moc, ať už na úrovni obcí, kraje nebo do budoucna v parlamentu," uvedl opoziční krajský zastupitel Miloslav Plass (ODS), který na akci vystoupil spolu se svým kolegou ze zastupitelstva Vladimírem Dernerem (KDU-ČSL), soukromým zemědělcem Davidem Smetanou a místopředsedou regionální TOP 09, hercem Františkem Staňkem.

Koaliční politici se neukázali

Z řad komunistů nebo sociálních demokratů se na demonstraci nikdo neukázal. "Akci považuji spíše za pokus o zviditelnění některých představitelů opozice," vzkázal z návštěvy polského Dolnoslezského vojvodství hejtman Lubomír Franc, hlavní strůjce koalice s KSČM.

Opoziční účastníci demonstrace ale jakékoliv snahy o zviditelnění popřeli.

"Že nahlas vyjadřujeme svůj názor, který zrovna nevyhovuje panu hejtmanovi, je realita a naše zodpovědnost. Je potřeba, aby otázka února 1948 byla neustále připomínána, protože názor na ni je zejména u mládeže deformován," vysvětlil hejtmanův bývalý náměstek Vladimír Derner.

Protestující v Hradci se připojili k podobným akcím proti komunistům ve vládách v Jihočeském, Ústeckém, Zlínském a Karlovarském kraji. Na demonstraci měla podle jejích svolavatelů navázat 27. února v hradeckém kostele Panny Marie mše svatá za krajské školství.

Biskupský sekretář Petr Suchomel však spojování mše s demonstrací odmítl.

"Mše svatá nikdy nemůže být součástí politické demonstrace. V kostele Panny Marie bude ve středu pravidelná studentská mše svatá, která se tam koná každý týden. Studenti při ní chtějí tentokrát myslet i na podmínky svého vzdělávání, ale rozhodně nebude zaměřena proti konkrétním politikům," uvedl Suchomel.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

Mladík shodil dívku z vyhlídky úmyslně, řekla po roce vyšetřování policie

U pádu dvojice v lesoparku Čeřovka v Jičíně zasahoval vrtulník (19.9.2017).

Policie navrhla obžalovat z pokusu o vraždu osmnáctiletého mladíka, který se loni v září zřítil se stejně starou...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

Ukradl dvě bundy za sto tisíc, svoji v obchodě nechal. Našli jej podle DNA

Dvě bundy za 100 tisíc. Kořist zloděje ze Špindlu

Dvě drahé značkové bundy za více než sto tisíc korun ukradl loni v lednu z obchodu ve Špindlerově Mlýně zloděj z...

Další z rubriky

Za ubití krajana v práci dostal dělník tři roky, soud uznal podíl oběti

Yevhenii Plyska u hradeckého krajského soudu.

Tři roky vězení a desetileté vyhoštění z Česka dostal u hradeckého krajského soudu Ukrajinec Yevhenii Plyska, který v...

S postiženou dcerou házela matka o pult, pak jí zlomila stehenní kost

Nikola N. u Krajského soudu v Hradci Králové (11. 12. 2018)

Nejméně několik měsíců týrala v prvním roce života svou dceru dvaadvacetiletá Nikola N. S tělesně postiženým dítětem...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

Najdete na iDNES.cz