Dopravní podnik k sobě pustil davy, lidé si užili pouť s vůní nafty

  18:00aktualizováno  18:00
V sobotu se v Dopravním podniku Hradec Králové konal den otevřených dveří, na který dorazily stovky lidí. Hosté mohli nahlédnout do zákulisí i pod samotné vozy. Akce přilákala hlavně rodiny s dětmi, které se mohly cítit jako na pouti.

Den otevřených dveří v Dopravním podniku v Hradci Králové | foto: Martin Veselý, MAFRA

"Tak tohle je všechno motor, vejde se do takhle malého místa. Támhle je hřídel," popisoval ratolestem jeden z vystavených autobusů s velkým zaujetím bývalý náměstek hradeckého primátora Boris Herman.

Fotogalerie

V podobné situaci nebyl zdaleka sám. Rodin s dětmi dorazilo v sobotu do dopravního podniku na den otevřených dveří bezpočet.

"Tak střídáme, už tady stojí docela fronta," hlásil u jednoho z trolejbusů řidič, který obsluhoval trenažér jízdy.

O ten byl mezi dětmi velký zájem. Hlavně chlapci si chtěli v sedadle a za volantem reálného stroje vyzkoušet vyjetí z bran depa, byť se odehrávalo jen ve virtuálním světě na velké obrazovce přímo před trolejbusem.

"Tááák a teď pěkně zatáhni. Nespěchej, máte dost času," koučoval zase další řidič skupinku dětí, které si zkoušely nasadit spadlé troleje. Některým se poměrně náročný úkol povedl až překvapivě rychle.

"Mami je to tam, nasadil jsem to, můžeme jet!" volal spokojeně asi osmiletý chlapec.

Ostatně hlavně dětem byl den určený. I proto na akci nechyběly klasické pouťové atrakce, jakými jsou vláček, balonky nebo zmrzlina. Ta přišla během slunné soboty docela vhod.

Ale na své si přišli i dospělí milovníci strojů. A to jak při klasické prohlídce, tak při výkladu v jednotlivých částech otevřeného depa.

Zájemci viděli garáže, lakovnu i autobus

"Jediné, co se za posledních dvacet let na autobusech nezměnilo, je podvozek. Ten nám rezne stále stejně," vysvětloval mechanik skupince hostů. O kousek dál zase další muž v montérkách dával zasvěcenou zpověď pozornému posluchači ze své denní rutiny.

"Jasně, jsou tady chvíle, kdy není žádná práce a já jen tak koukám. Ovšem to je za odměnu. Daleko častěji nevím, kam dřív. Navíc už nikdo neví, jaké to je opravovat v mrazu nebo naopak v létě, kdy na autobusech kolabuje chlazení," vyprávěl mladý mechanik.

Zájemci se toho mohli dozvědět skutečně dost. Viděli garáže, lakovnu, autobus na obřím zvedáku nebo si mohli zkusit vylézt na plošinu, ze které se opravují troleje. Velký zájem byl hlavně o trolejbusy.

"Tak tohle je pro mě dětství," kochal se třicátník z trolejbusu Škoda 14 TR 05 z roku 1984 jehož pořizovací cena byla tehdy 671 tisíc.

Nakonec dobře dopadlo i jediné drama dne, když se na chvilku ztratil pětiletý Jiří Marek. "Už je to v pořádku, rodiče se našli. Užívejte si dál prohlídku našeho areálu," zaznělo z rozhlasu.Nejčtenější

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Za couvání na D11 dostali řidiči sedm bodů, pokutu a roční zákaz volantu

Auta na D11 se otáčela a couvala ke sjezdu z dálnice (16.8.2018).

Přestupková komise v Hradci Králové rozhodla o prvních trestech pro řidiče, kteří se v polovině srpna otáčeli a couvali...Exmanželé dostali doživotí za popravu sběratele a přípravu tří vražd

Exmanželé Jaroslav a Petra Janákovi obžalovaní z vraždy u Krajského soudu v...

Královéhradecký soud poslal na doživotí za mříže oba exmanžele Janákovy za tři plánované a jednu dokonanou vraždu....

Cesta do Adršpachu byla z Polska opět zavřená, auta stála po celé obci

Turisté vycházející od skalního města v Adršpachu (16.8.2018).

Silnice od polské hranice do Adršpachu na Náchodsku byla odpoledne zhruba tři hodiny zavřená. Policisté ji museli po...

Plechový slon musel od cesty na Trutnov zmizet, fanoušci plánují náhradu

Pracovníci dvorské zoo rozebrali slona u silnice do Trutnova (10.10.2018).

Poutač ve tvaru slona, který lidé desítky let vídali při cestě z Trutnova na Jaroměř poblíž obce Střítež, je již...

Další z rubriky

VIDEO: Recidivista s drogami v autě ujížděl policistům až stoosmdesátkou

Řidič po honičce s policií narazil do balvanů v areálu autobazaru (15.10.2018).

Zběsilou a riskantní jízdu předvedl na Náchodsku řidič, který v noci na pondělí prchal před policejní hlídkou. Řítil se...

V ODS v Hradci to vře, kvůli dohodě s ANO odchází vlivný člen strany

Zástupci ANO a ODS na jednání o budoucí hradecké koalici. Poslanec ANO Jiří...

V krajské ODS panuje znatelný neklid. Na protest proti chystané koalici s hnutím ANO na hradecké radnici vystoupil ze...

Příjezd z D11 do centra Hradce byl zavřený, pod tratí se zasekl kamion

Kamion v podjezdu v hradeckých Kuklenách strhl trolejové vedení (17.10.2018).

Podjezd pod železniční tratí v Pražské ulici poblíž hlavního nádraží v Hradci Králové byl dopoledne uzavřený. Ráno se...

Najdete na iDNES.cz