Máte opevnění jak z Maginotovy linie, chválili němečtí záložáci

  9:32aktualizováno  9:32
Členové aktivních vojenských záloh z Hradce Králové uctili v pondělí veterány všech válek na pouchovském hřbitově. Přidali se k nim i záložáci z německého Giessenu. Vojenský kamarádšoft uzavřeli před třemi lety právě na Den válečných veteránů.

Na Den válečných veteránů do Hradce Králové dorazili i němečtí záložáci Dietmar Kupke a Hilmar Jordan (s lodičkou). | foto: Martin Veselý, MAFRA

Někteří jejich otcové a dědové v minulém století možná bojovali proti sobě. Oni se teď rozhodli vzájemně spolupracovat a předávat si zkušenosti. Řeč je o záložácích z Hradce a Giessenu.

Hesenské univerzitní město je partnerským městem Hradce Králové už od roku 1990. Záložáci z obou měst společně uctili v pondělí na vojenském hřbitově na Pouchově památku vojáků padlých ve třech největších válkách a zároveň připomněli Den válečných veteránů, který se 11. listopadu slaví po celém světě.

Fotogalerie

Šestici Němců vedli Hilmar Jordan a Dietmar Kupke, kteří vzájemný vztah s Čechy dávali dohromady. "Přijeli jsme sem posílit a budovat naše přátelství, ale také se bavit o další spolupráci," řekl Hilmar.

Obě strany na příští rok plánují setkání v Německu a společné cvičení záložáků.

"Uvidíme, co přinese budoucnost, rádi bychom ale naše přátelství dál rozvíjeli. České kolegy k nám určitě pozveme, vše ale bude záležet i na dohodě obou komandatur," uvedl německý záložák.

Všichni vojáci se hned po pietním aktu sešli ještě u nedalekého hrobu prvního československého legionáře Františka Kryštofa, který za první světové války sloužil v srbské armádě a později ve 30. letech si vysloužil hodnost brigádního generála.

Veteráni mají za sebou i Balkán

Ředitel hradeckého krajského vojenského velitelství Karel Filip připomněl, že válečnými veterány nejsou jen ti z první a druhé světové války.

"Za dvacet let existence současné české armády vyrostla další generace veteránů. Jde o muže a ženy, kteří za sebou mají nesnadné operace na Balkáně, v Asii i Africe," řekl Filip.

Němečtí vojáci se pak přímo ze hřbitova vydali na Krajské vojenské velitelství, kde se setkali s českými vojáky, aby si předali zkušenosti. České záložáky při debatě nejvíc zajímalo, dokdy Němci mohou být u aktivních záloh, jak vypadají jejich cvičení nebo kdo v zálohách slouží.

"Jeden z kolegů je třeba právník, další pracuje v obchodě s počítači. Může se k nám přidat kdokoliv. Máme vlastní noviny, několik lidí za nás sedí v Bundestagu," vysvětlil fungování německých záloh skvělou češtinou Herbert Wiethe, který dělal svým kolegům překladatele, protože dětství v 50. letech prožil v Čechách.

"Rodiče s námi odešli do Giessenu v roce 1964, takže na vojně jsem byl už v Německu, u tankistů. To, že jsem uměl česky a ze školy i rusky, se mi na vojně hodilo, třeba když jsme nacvičovali různé situace, které by mohly nastat v souvislosti s Rusy," zavzpomínal Wiethe na svoji vojenskou službu.

Němečtí vojáci byli v Hradci Králové už od soboty a kromě vojenského hřbitova navštívili i hroby padlých vojáků z bitvy roku 1866 na Chlumu nebo tvrz Dobrošov na Náchodsku.

"Něco podobného jsme naposledy viděli, když jsme navštívili Maginotovu linii ve Francii," obdivovali československé opevnění záložáci.

Nejčtenější

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Otužilci se vydali na Sněžku ve spodním prádle, dolů je snášeli záchranáři

Sněžka (ilustrační snímek)

Sedm lidí, kteří se rozhodli zdolat Sněžku jen ve spodním prádle, snesli zpět dolů polští záchranáři. Otužilci se na...

O apartmány v Krkonoších je enormní zájem, stojí i přes 10 milionů

Na Horních Mísečkách je před zkolaudováním několik apartmánových domů, celkem...

Stovky nových apartmánů přibudou v Peci pod Sněžkou, Vítkovicích, Černém Dole, Janských Lázních a na Horních Mísečkách....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Jako by celý rok nepršelo. Královéhradecký kraj je nejsušší v republice

V přehradě Rozkoš chybí voda, od července jen odpouští (19. 10. 2018).

Výhrůžnou červenou barvou svítí takřka celý Královéhradecký kraj v mapách znázorňujících množství vody v podzemí i na...

Další z rubriky

„Ajťák“ s roztroušenou sklerózou ovládá počítač brčkem, učí i ostatní

Ústní myš slouží k ovládání počítače i virtuální klávesnice.

Nemohou hýbat rukama, přesto dokážou psát emaily, surfovat po internetu, zapnout si televizi nebo rozsvítit lampičku....

První velké lyžování začíná, většinou za nižší ceny. Užijí si i běžkaři

Na Černé hoře v Krkonoších zahájili lyžařskou sezonu (30. 11. 2018).

První lyžařský supervíkend chystají skiareály ve východních Čechách. Přestože se někde už lyžuje, opravdová zimní...

Je to válka soudů, tvrdí právník Nečesaného. Podal ústavní stížnost

Lukáš Nečesaný hovoří s novináři poté, co ho hradecký soud zprostil obžaloby z...

Advokát Lukáše Nečesaného Zdeněk Koudelka podal novou ústavní stížnost v kauze pokusu o vraždu kadeřnice v Hořicích na...

Najdete na iDNES.cz