Povozy tažené koňmi jsou v Banátu jediným dopravním prostředkem.

Povozy tažené koňmi jsou v Banátu jediným dopravním prostředkem. | foto: Irena Kupková

Děti z Nového Města povezou do rumunského Banátu léky a školní pomůcky

  • 8
Školáci z Nového Města nad Metují už balí kufry na pátou expedici za krajany v rumunském Banátu. Budou mapovat jejich zvyky i současnost. Starosta Petr Hable tam podepíše partnerskou smlouvu, aby krajani měli větší šanci získat unijní peníze.

Děti navážou na své výzkumy z předešlých let, budou fotografovat, napíší reportáž o větrné elektrárně a dovezou na místo humanitární pomoc. Týdenní expedice startuje v pátek.

Osada Gernik

Gernik leží na jihozápadě Rumunska v hornatém kraji jen patnáct kilometrů od Dunaje, který tu tvoří hranici se Srbskem. Z Česka je to tisíc kilometrů, zároveň však o století nazpátek. Tady je pořád ještě žebřiňák s koňmi nepostradatelný dopravní prostředek. Česká menšina tu žije téměř 200 let. Jejich předkové sem přišli za časů habsburské monarchie, aby hlídali hranici před nájezdy Turků.

Banát nabídl nejen adrenalin, ale též půvabnou přírodu.

"Já se strašně těším, jedu tam jako domů, je to úplně neuvěřitelné. Všichni se už známe, lidi se vyptávají a zastavují nás. Proto se budu snažit, abychom v této pomoci pokračovali i dál, protože místní lidé už na to vyloženě čekají," popisuje zástupkyně ředitele Základní školy Komenského Irena Kupková.

Kdysi ji nadchlo cestování po Rumunsku a z toho se pak zrodil i školní projekt Děti dětem. Na cestu se vydá pětadvacet školáků, dva učitelé a zdravotní sestra, kterou čeká obchůzka po tamních pacientech.

Členy výpravy budou i dva novoměstští radní. V sobotu se do Banátu rozjede novoměstský starosta, aby podepsal s Gernikem partnerskou smlouvu.

"Jde o to, aby měl Gernik partnera, až se bude ucházet o evropské dotace. My nemáme velká očekávání, hlavní zůstává partnerství mezi školami," tvrdí starosta.

Půl autobusu zabere humanitární pomoc

Školáci se tentokrát budou zabývat tím, jak se vyučuje čeština na školách v Gerniku, Svaté Heleně a Eibentálu. Tyto dvě školy jsou nové, v Gerniku zatím jen opravili fasádu, ve třídách se topí v kamnech a všechno vybavení je už letité. I proto tam Novoměstští vždy vezou kancelářskou techniku, školní pomůcky nebo hračky do školky.

Společné projekty dětí

Děti z Nového Města a Gerniku každý rok pracují na společných projektech. Nejprve vytvořily českobanátský obrazový slovník, který zachycuje nová slova z tamních vesnic. Při druhé návštěvě děti sebraly zpěvník pozapomenutých písní. Předloni sestavily mapu, odkud přišli předkové krajanů, a vloni sbíraly zvyky dodržované o Velikonocích a Vánocích. V tom budou pokračovat i letos, protože tento úkol ještě nedokončily. Před rokem se zrovna při jejich pobytu zabila na kole desetiletá holčička a všechny to hodně zasáhlo.

Všechny děti jedou do Rumunska s fotoaparátem a tentokrát budou tvořit na téma "kontrasty". Z návštěvy Svaté Heleny napíší reportáž o větrných elektrárnách, budou se místních dotazovat, jaký v nich vidí přínos a zda s nimi souhlasí.

Polovinu autobusu zabere jako tradičně náklad ošacení, bot, hraček a dalších věcí, které darovali lidé z Nového Města či sponzoři.

"Jeden učitel, který šestnáct let působil ve Svaté Heleně a teď je v Česku, nás utvrdil v tom, že to má smysl. Prý si ani nedovedeme představit, jak velká je vlastně tato pomoc. Jde totiž do rukou konkrétních lidí, což jim pomůže víc než nějaké sliby politiků," tvrdí učitelka Kupková.

Zaplatit cestu do Gerniku je však pro školu rok od roku těžší, protože se tenčí grantové peníze. Rozpočet je 150 tisíc korun a tentokrát se jede hlavně zásluhou místních sponzorů.

Děti čekají v Gerniku opět zážitky. Loni si třeba zkoušely podojit krávu anebo nahlédly do šatníků plných krojů. "Hlavně si uvědomí, že co tady považují za samozřejmé, tamní děti nikdy mít nebudou, třeba lékařskou péči. Ale zjistí taky, že i malou měrou se dá pomáhat," míní učitelka.