Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních.

Dětská léčebna Vesna v Janských Lázních. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Karkulce a dalším dětským léčebnám v Krkonoších scházejí pacienti

  • 9
Nejen proslulá dětská léčebna Vesna v Janských Lázních má problémy. S nedostatkem pacientů se potýkají rovněž čtyři dětské ozdravovny v Krkonoších. Kraj teď intenzivně hledá způsoby, jak prodělečná zařízení udržet. Ministerstvo zdravotnictví chce zrušit regulační poplatky pro děti.

Dětské ozdravovny v Krkonoších

* sídlí v Peci pod Sněžkou, Bedřichově a Svatém Petru ve Špindlerově Mlýně a v Království u Dvora Králové nad Labem

* děti, jimž pobyt doporučí lékař a schválí pojišťovna, tam jezdí nejméně na 21 dnů pobytu

* jsou pro děti od 3 do 15 let trpící nemocemi horních a dolních dýchacích cest, nechutenstvím, obezitou, sníženou obranyschopností či neurotickými potížemi

* léčba tkví v klimatoterapii a vycházkách, otužování, inhalacích, skupinové rehabilitaci nebo Žilkově výuce ve hře na flétnu

* patří Královéhradeckému kraji, spravuje je Sdružení ozdravoven a léčeben okresu Trutnov

Dětské ozdravovny v Krkonoších ožívají jen na sedm měsíců v roce. Momentálně byly až na jedinou čtvrt roku zavřené a malí pacienti s alergiemi, bronchitidou, astmatickými potížemi nebo s obezitou se do nich znovu vrátili až 4. června.

Na poslední kvartál roku se nejspíš zase zavřou kvůli malému zájmu. Může však být ještě hůř a černý scénář je docela prostý.

"Vypustíme vodu, propustíme lidi a odevzdáme klíče," varuje ředitel Sdružení ozdravoven a léčeben (SOAL) okresu Trutnov Jaromír Hejzlar.

"Podle mě je však i sedm měsíců provozu v lukrativní oblasti pro udržení těchto budov lepší," doplňuje.

Ozdravovny Karkulka v Peci pod Sněžkou, Bedřichov a Svatý Petr ve Špindlerově Mlýně a Království ve Dvoře Králové nad Labem vznikly ještě za socialistické éry a nyní se otevírají, jen když nastoupí aspoň 35 dětí.

Horské preventivní programy pro děti nebyly v posledních letech příliš oblíbené u ministerstva zdravotnictví ani u pojišťoven a často je nevypisovali ani pediatři v oblastech s velmi špatným ovzduším.

"Při každé příležitosti jsme oslovovali pediatry i instituce v Moravskoslezském kraji, jezdili jsme kvůli tomu až do Ostravy. Město by dětem uhradilo dopravu i regulační poplatky, ale nic z toho se neuskutečnilo," podotýká Hejzlar.

Pojišťovny platí méně

Pojišťovny do ozdravoven posílají děti od 3 do 15 let oslabené nepříznivým životním prostředím, v rekonvalescenci nebo s problémy způsobenými nesprávným životním stylem. Teď se kraj jako zřizovatel potýká s jejich prodělečným provozem. Mohou za to právě nižší úhrady od pojišťoven a také opakované uzavření ozdravoven vždy na poslední tři měsíce roku.

SOAL dostává od kraje dotaci 30 milionů korun a spravuje celkem devět zařízení s 504 lůžky - kromě ozdravoven i rehabilitační ústav, léčebnu zrakových vad nebo dětské centrum.

Zdravotní výbor kraje se už ozdravovnami zabýval. Radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková se sešla s jejich řediteli a ještě v červnu hodlá připravit novou koncepci.

"Je to zatím pracovní verze, našli jsme nějaké formy úspor a s nimi půjdu do rady. Myslím, že je předčasné likvidovat dětské ozdravovny. Pro kraj nejsou zase tak prodělečné, abychom je nebyli schopni udržet," soudí Třešňáková (ČSSD).

Jsou na vině lékaři nebo pojišťovny?

Vedení ozdravoven upozorňuje na neochotu dětských lékařů vypisovat tyto pobyty. Pediatři viní zase pojišťovny, které před několika lety zpřísnily podmínky.

"Pojišťovny to udělaly kvůli úsporám. Pokud dítě nemá závažný zdravotní stav, rodiče nestojí příliš o pobyt v ozdravovně kvůli zameškání ve škole, i když se v ozdravovnách vyučují základní předměty," říká dětská lékařka Blanka Skalická z Liberce-Růžodolu. Sama posílá do ozdravoven jen jedno až dvě děti ročně, třeba po zápalu plic nebo kvůli rekonvalescenci po závažnější nemoci.

Podle dětské lékařky z Náchoda Zdeny Hornychové se však situace v posledních dvou letech přece jen otáčí. "Dřív jsme nepsali nic, pojišťovna nám všechno vracela. Poslední dva roky se to trochu zlepšilo. Pokud napíšeme žádost, projde přes revizního lékaře. Jde třeba o alergiky," upřesňuje.

Kritici tvrdí, že největší Všeobecná zdravotní pojišťovna dosud raději podporovala dětské pobyty v zahraničí Mořský koník, a dokonce tam vozila i "mrtvé duše" nebo manažery pojišťovny.

Situace se lepší, děti možná nebudou platit poplatky

Situace se však nyní lepší. "Právě probíhá výběrové řízení na zajištění léčebně ozdravného pobytu dětí v horských oblastech. Pobyty budou určené pro děti ve věku od 6 do 17 let. Každoročně by se mělo dostat 280 dětí do Krkonoš, na Šumavu nebo do Beskyd," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

I když ale pojišťovna uhradí dítěti pobyt v ozdravovně, rodina za ně musí zaplatit ještě regulační poplatek 100 korun za den. Pokud dítě stráví na horách tři týdny, je to už přes dva tisíce korun a pobyty bývají někdy až na šest týdnů.

Část dětí také přijíždí s doprovodem, který si pobyt platí. "Tak ráda jsem k vám dávala dětičky na léto, ale čtyři tisíce korun za pobyt plus tisíc za cestu a něco dětem s sebou je na mě moc. Regulační poplatky za děti jsou sprosťárna," zlobí se jedna z matek na facebookovém profilu ozdravovny Bedřichov.

Poplatky by však přece jen mohly zmizet. Ministerstvo zdravotnictví je navrhuje zrušit právě pro děti.

"Návrh na zrušení poplatků za pobyt v nemocnici pro děti do 18 let je součástí projednávané novely zákona. Dnes se tento poplatek vyžaduje za dítě nejen v nemocnicích, ale obecně v lůžkových zařízeních," sdělila mluvčí ministerstva Viktorie Plívová. Vláda by měla novelu dostat v červnu a platit by mohla od ledna.