Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dětský domov rodinného typu nejspíš nebude, nesehnal náhradní rodiče

  • 0
Z bývalého hotelu Webrovka v Krkonoších se měl stát dětský domov rodinného typu. Děti v něm měly žít v několikačlenných skupinách v bytech s náhradními rodiči. Nakonec se však našli jen jedni ochotní manželé, kteří byli navíc z Moravy. Domov se tedy otevírat nebude.

"Všechno jsme připravili a sehnali, ale nakonec jsme rodinný domov otevřít nemohli. Bohužel jsme zjistili, že lide v našem kraji o to vůbec nemají zájem. Nemohli jsme sehnat žádný manželský pár, který by s dětmi bydlel," řekl Jiří Oudes, ředitel Asociace dětských domovů v Trutnově.

Tato dobrovolná organizace provozuje humanitární středisko Webrovka v Krkonoších, kde měl rodinný dětský domov vzniknout. Některé dětské domovy v Královéhradeckém kraji ale už podobným způsobem o děti pečují.

Dva samostatné byty, v každém bydlí jeden manželský pár se sedmi až osmi dětmi. Kuchyňka, obývací pokoj, vychovatelé v sousedících pokojích a klasické domácí práce. Tak měl vypadat nový typ dětského domova v horském hotelu Webrovka. Opuštěným dětem měl co nejvíc přiblížit rodinné prostředí a připravovat je tím na jejich vlastní rodinný život.

"Největší problém byl sehnat kvalitní manželský pár. Jediní lidé, kteří byli ochotni do projektu jít, žijí na Moravě. Přitom to pro nás znamenalo téměř nadlidské úsilí někoho sehnat," vysvětluje Oudes důvody, proč byl projekt rodinného dětského domova pozastaven.

Vychovatelé učí děti samostatnosti

Některé dětské domovy už ale na principu rodiny fungují, třeba Dětský domov v Nechanicích. Ten vznikl už v 50. letech minulého století, v roce 1974 byl přestavěn a od té doby je veden jako dětský domov tohoto typu.

"Máme dlouholetou zkušenost s provozováním dětského domova rodinného typu, protože tímto způsobem pracujeme už víc jak 30 let," říká ředitel domova Luboš Holeček.

"Máme naprosto samostatné byty, kde děti žijí ve skupinách podobně jako v rodině. V bytech je vždy kuchyň, obývák, jednu místnost má vychovatelka a v dalších pokojích bydlí děti po dvou. Každá rodinná skupina žije naprosto samostatně, sami si určují svůj volný čas," popisuje život v dětském domově Holeček.

Důležité je podle vychovatelů vést děti k samostatnosti, aby později byly schopné postarat se o sebe samy. Děti jsou vedeny k mimoškolním aktivitám od obsluhy počítače přes domácí práce až po manuální činnosti v dílnách. V Nechanicích žije 48 dětí, které jsou rozděleny do šesti rodinných skupin.