Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Digitalizace straší malá kina. Buď seženou peníze, nebo je s nimi amen

  9:04aktualizováno  9:04
Krizový rok zřejmě čeká malá kina v Královéhradeckém kraji. Diváků i tržeb ubývá a většina biografů navíc musí koupit drahé digitální projektory. Výroba a distribuce nejnovějších filmů na 35 milimetrů široké pásy totiž nejpozději do roka skočí.

Pokud nekoupí novou technologii, nemusí malá kina digitalizaci přežít. (Ilustrační snímek) | foto: www.dokument-festival.cz

Hradečtí radní v úterý artovému kinu Centrál prominuli 400 tisíc za špatně použitou dotaci. Pro nejistou budoucnost oblíbeného biografu je to pozitivní krok, ale o jeho přežití budou rozhodovat až zastupitelé. O život přitom bojuje většina kin v kraji, téměř všechny mají vážné existenční problémy.

Když v říjnu zaniklo kino v Rychnově nad Kněžnou, pesimisté tvrdili, že je to jen začátek. Měli částečně pravdu: majitelé kin a promítači čím dál častěji mluví o strašáku jménem digitalizace.

Jestli své biografy co nejdříve nepodrží radnice, konec promítání kasovních trháků a značné přidušení provozu potká většinu kin v Královéhradeckém kraji. V něm nyní digitálně promítá pouhých šest kin. Ještě letos se nejspíš zmodernizují sály v Trutnově či Dvoře Králové nad Labem a opatrně se přidávají i Hořice.

Pásky pro starou technologii? Vycházet budou nejdéle rok

Jenže třeba obyvatelům Červeného Kostelce, Chlumce nad Cidlinou, Nové Paky, Kostelce nad Orlicí, Police nad Metují i dalších měst hrozí, že jejich kino bude muset dál spoléhat na zastaralou a poruchovou projekci z celuloidových pásů.

"Taková kina mají problémy už teď a bude jim jen hůř. Budou se muset dělit o docházející kopie nových filmů nebo hrát ty starší," vysvětluje šéf artkina Centrál Leoš Kučera. Podle něj budou nejnovější díla na starých 35milimetrových filmech vycházet nejdéle rok.

Pomyslný "blackout" se sice snaží odvrátit ministerstvo kultury, které na nákup digitálního projektoru může přispět až částkou 1,2 milionu, jenže zhruba stejnou sumu by musely obětovat i radniční kasy. "Buď zdigitalizujeme, nebo skončíme," krčí rameny vedoucí červenokosteleckého kina Pavel Mědílek, který už ministerstvo o dotaci žádal.

Na digitalizaci jsou potřeba zhruba 3 miliony

O grant 800 tisíc korun požádaly i Hořice. "Zbytek by doplatilo město. Doufáme, že budeme úspěšní," věří hořický starosta Ivan Doležal.

Vyčkávací taktiku zvolily Chlumec nad Cidlinou, Nová Paka či Kostelec nad Orlicí. "Rozpočet na digitalizaci je kolem tří milionů. My raději rok dva počkáme a budeme doufat, že cena technologie spadne a bude třeba ani ne poloviční. V současné době na modernizaci kina prostě nemáme," přiznává chlumecký starosta Miroslav Uchytil.

"Jednáme s městem, ale mám obavy, že asi nebude mít zájem nebo prostředky," neskrývá obavy vedoucí hradeckého letního kina Júlia Špalková.
Nejčtenější

Žena chce milion za nezdařenou operaci prsu. Porušila léčbu, řekl svědek

Státní znak (ilustrační foto).

Okresní soud v Hradci Králové řeší případ ženy, která žaluje tamní kliniku Sanus za pokaženou plastiku poprsí. Žena...

Vláda zastavila přípravy přehrady Pěčín, proti které se bouřili místní

Vizualizace přehrady Zdobnice - Pěčín, varianta se sypanou hrází.

Vláda pozastavila přípravy na vybudování přehrady Zdobnice-Pěčín v Orlických horách. Projekt nenašel podporu v regionu....Na obchvatu Jaroměře závisí D11, zatím však nemá povolení ani pozemky

Ostrý provoz na dálnici D11 u Hradce Králové (21.8.2017).

Kolaudace dálnice D11 k Jaroměři je podmíněná stavbou severního obchvatu tohoto města ležícího severně od Hradce...

Spolek se brání dani za sdílení internetu, podle úředníků jde o byznys

Spolek HKFree u Krajského soudu v Hradci Králové (19. 4. 2018)

Krajský soud v Hradci Králové řeší spor ohledně sdílení internetu. Spolek HKFree, který nejen po městě poskytuje svým...

Konkurzy na ředitele jsou zmanipulované, tvrdí šéfové škol i člen komise

Zástupci pětikoalice podepsali memorandum o spolupráci v Královéhradeckém...

V průměru až osm z deseti aktuálních konkurzů na místa ředitelů škol v Královéhradeckém kraji je údajně zmanipulováno....

Další z rubriky

Firmy chtějí v Trutnově otevřít stovky míst, nemají však kde brát lidi

Nová továrna společnosti Pepperl+Fuchs vyroste během příštího roku v průmyslové...

Zlaté časy zažívá elektrotechnický průmysl v Trutnově. Novou výrobní halu otevře společnost Continental a továrnu na...

Soudce zmírnil trest pro člena polského gangu „navrtávačů“ na tři roky

Piotr Jarosiński v případu "gangu navrtávačů" u Krajského soudu v Hradci...

Krajský soud v Hradci Králové znovu potrestal Piotra Jarosińského z polského gangu „navrtávačů“. Dostal tři roky ve...

Muž dostal za oloupení taxikářky podmínku a slíbil, že nebude pít

Obžalovaný Josef Franěk u Krajského soudu v Hradci Králové (17.4.2018).

Za loupežné přepadení taxikářky vyměřil Krajský soud v Hradci Králové Josefu Fraňkovi podmínku na tři roky, k tomu se...

Advantage Consulting, s.r.o.
MANAŽER VÝVOJOVÉHO ODDĚLENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 60 000 - 85 000 Kč

Najdete na iDNES.cz