Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Diskuse k článku

Pomůcky pro psaní bez obloučků stojí tisíce, v kraji se ho učí zatím dva školáci

Jediní dva školáci se zatím v Královéhradeckém kraji učí psát novým povoleným písmem Comenia Script. Je jednodušší než krasopis, nenutí prvňáky vykreslovat obloučky a spojovat písmena dohromady. Příprava na výuku ale stojí tisíce, učitelky si ale nové písmo chválí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

MiroTR

To, že

"... nenutí prvňáky vykreslovat obloučky a spojovat písmena dohromady".  je právě ta chyba.  Není cvičena jemná motorika a hlavně nejsou rozlišena jednotlivá slova.

0/0
7.11.2010 8:03

acvil

Re: To, že

...říká pár učitelů...jinak písmo se vyvíjí, někteří lidé ovšem ne...:-)

0/0
7.11.2010 11:54

BobPigeon

Re: To, že

R^

Přesně tak.

Jemná motorika se dá cvičit jinde, třeba v hodinách výtvarné výchovy. U písma je potřeba, aby bylo jednoduché a děti se je mohly rychle naučit.

0/0
8.11.2010 8:23

venenum

Re: To, že

Má to jeden háček:

Děti mají týdně jen 2 hodiny výtvarné výchovy, to motoriku příliš neprocvičíte. Kromě toho pohyb štětcem, případně zápas s nůžkami a lepidlem každodenní psaní nenahradí už vůbec .:-(

Možná zavést do rozvrhů další hodiny určené výhradně k procvičování jemné motoriky. To ale děti (ani ostatní zúčastněné) moc nepotěšíte. A kdo vše zaplatí ? Vy ???

0/0
21.12.2010 10:03

BobPigeon

Re: To, že

A proč by měl pohyb štětcem a zápas s nůžkami nahrazovat každodenní psaní? Výždyť zavedení nového písma snad neznamená konec psaní, že?

A proč bych měl vše zaplatit já? Proč né třeba vy?

To, že si děti budou procvičovat jemnou motoriku a trénovat psaní, ať už jakymkoli písmem, musí zaplatit rodiče svým časem, který dětem věnují a dohlížejí na ně, aby pracovaly i doma.

A o tom to celé je. My Češi stále na něco nadáváme, na něco si stěžujeme a každá změna je pro nás málem katastrofou. Ve všem novém hledáme primárně negativa, aniž bychom to byť jen zkusili nebo obětovali trochu snahy k tomu, abychom funkčnosti pomohli.

0/0
21.12.2010 12:43

venenum

Re: To, že

Sám píšete, že: "Jemná motorika se dá cvičit jinde, třeba v hodinách výtvarné výchovy. " - na to já odpovídám, že během dvou hodin výtvarné výchovy toho moc neprocvičíte. Pokud máte potíže s pochopením psaného textu, obraťte se na odborníky.

Já o zavedení Comenia Scriptu zájem nemám, tedy jsem ten poslední, kdo by se na inovaci v tomto směru chtěl finančně podílet.

Nicméně slečně Lencové zisky z prodeje pomůcek, byť značně předražených (a z velké části i zbytečných), přeji. Ne ovšem za cenu rizika vzniku potíží v komunikaci mezi osobami vzájemně si blízkými. Mezilidské vztahy mohou být křehké, není tedy dobrý nápad zavádět něco, co bude nevyhnutelně přispívat ke konfrontacím.

Naopak zastánci Comenie hledají , a to velmi usilovně, negativa na současném psacím vzoru. Evidentní nedostatky Comenie však přehlížejí či bagatelizují. Celá kampaň mi silně připomíná nadšené socialistické agitky...

0/0
21.12.2010 14:36

BobPigeon

Re: To, že

Jste jízlivý a já nevím proč. Neznám vás a nijak na vás neútočím.

Proč bych měl hledat radu odborníka? Pochopil jsem myslím přesně, že máte namysli, že se ve dvou hodinách výtvarky mnoho motoriky neprocvičí. Nijak jsem váš názor nepopřel. Naopak souhlasím. Jen, jestli jste si tedy všiml, mám tam napsáno "třeba", což myslím je obdobné jako "například", což tedy nevylučuje, že se bude motorika procvičovat i někde jinde. Což byl můj argument na vaši poznámku, že se toho ve dvou hodinách výtvarky moc neprocvičí.

S finančním podílem na inovaci jste také přišel vy. Nevím přoč jste mi psal, že třeba já se na tom mám finančně podílet?

Proč myslíte, že by měla vzniknout potíž v komunikaci mezi osobami vzájemně si blízkými? Proč, a z jakého důvodu by vznikaly konfrontace?

0/0
21.12.2010 15:47

BobPigeon

Re: To, že pokačování

To, že zastánci nového písma to staré haní je myslím normální. Každý kope za "svůj klub". Když chci něco nahradit, je to asi proto, že o tom novém jsem přesvědčen, že je lepší.

Možná jste si mne nějak špatně zařadil. Já nejsem nějaký fanatický zastánce nového písma. Vím jen to, že vše, co moje děti čtou je psané tiskacím písmem (noviny, knihy, časopisy, popisky zboží atd.), já píšu tiskacím, manželka píše tiskacím a spousta dalších lidí také tiskacím. Děti, než šly do školy a snažily se psát první písmenka, psaly je tiskacím (opisovaly z knih). A teď se ve škole učí psací. Jasně jejich jemné motorice to jistě pomůže, možná i v něčem jiném (nic mne tedy momentálně nenapadá). Jenže pokud se mi dítě celé odpoledne "pere" s úkolem z psaní (je mi jasné, že napíšete, že je blbé po mně a mám vyhledat odborníka), pak mu zase nezbyde čas třeba na čtení. Takže to, o co se psaním obohatí, na druhé straně ztratí.

0/0
21.12.2010 15:48

BobPigeon

Re: To, že pokačování II

Já tím nechci říci, že používání nového písma to zlepší. Jen nechci nic kategoricky odsuzovat a odmítat dopředu a mám chuť zkusit změnu, i za cenu toho, že mne to bude stát více vlastního úsilí.

Nemít žádné nápady, vám dopředu garantuje, že neuděláte žádnou chybu. Nikam se ale taky neposunete.

0/0
21.12.2010 15:48

venenum

Re: To, že pokačování II

Posun ? A PROČ ?

Tiskací písmo u nás dle výzkumu Lencové používá jen 29 % lidí. Jen takové procento rukopisů tedy budou děti schopné přečíst, zrušíme-li výuku psaní podle současného vzoru. Ostatní rukou psané texty pro ně budou představovat rébus, a to tím obtížnější, čím více budou individuálně tvořená písmena odchylná od předlohy (každý „škrábeme„ - a vždycky budeme „škrábat“ - jinak). Při tom nelze paušalizovat, do jaké míry se to či ono dítě během svého dlouhého života bude s cizími rukopisy setkávat. Uvědomme si, že potrvá několik desetiletí, než poslední uživatelé spojovaného psacího písma zemřou (je-li jim dnes 7 let, počítejme výhledově s asi 70 lety).

Malá úleva v 1. třídě tedy může znamenat velké obtíže v následujícím životě.

Společné překonávání překážek stmeluje, dává nám příležitost své děti podpořit.

Naopak neznalost spojovaného písma může být důvodem k posměchu až šikaně ze strany vrstevníků (děti dovedou být kruté). A to tím spíš, čím víc bude Comenia glorifikována.

0/0
22.12.2010 14:28

BobPigeon

Re: To, že pokačování II

Já si například nepamatuji, kdy jsem naposledy četl rukopis. Samozřejmě, když pominu ten svůj (píšu tiskacím), ten manželčin (tiskací) a ten učitelky mé dcery (psací, ale pokud by děti učila tiskací, nejspíš ji jim také i psala). Takže si nemyslím, že neznalost psacího písma by byla velká obtíž v následujícím životě. Popravdě, osobně bych si dnes už na psaní některých, především velkých psacích písmen, vzpomínal jen s velkými obtížemi.

Když je dnes někdo trochu pozadu v psaní (čtení, matematice), také bývá často v centru posměchu vrstevníků. Když by se tedy nové písmo začali učit všichni najednou, nikdo z nich by neuměl spojované písmo. Výsměch od vrstevníků z tohoto důvodu by odpadl.

Nejsem zastáncem revolucí. Bližší je mi evoluce. Tak to i dopadne. Postupně se do výuky tiskací písmo prosadí. Bude to sice otázka 5-10 let, ale asi tomu tak bude. Spojované písmo je krásné, ale na "malování" není už v dnešní době čas.

Tolik jen můj názor.

Děkuji vám a přeji hezké Vánoce.

0/0
23.12.2010 21:06

venenum

všechno je jinak ...

Je jasné, že patříte k méně než 1/3 české populace, která požívá tiskací písmena, a tedy v zavedení Comenie nevidí žádný problém (navíc psací znaky jste se kdysi učil, a proto jste schopen je bezpečně identifikovat).

Ne každému pochopitelně vyhovuje plynulý krouživý pohyb typický pro psaní spojovaným psacím písmen. Pro psaní tiskacím stačí přerušovaný kyvný... Někdo má hudební sluch a jiný ne - někdo je zručný a jiný ne... Ale k malování štětcem se Comenia hodí výtečně.

I psaní Comenií může být pro některé děti obtížné, zejména variantou A. Skutečným dyslektikům se budou písmena plést, jelikož se od sebe liší často jen nepatrně. Po letech mohou být vypsané rukopisy stejně nečitelné, jako dosud, jelikož Comenii lze také snadno deformovat a skupiny písmen navíc snadněji splývají.

Evoluce ? Cha ! Návrat do středověku ! Písmo je kód k šifrování informací, není to módní výstřelek ! Ostatně sám pojem evoluce je velmi problematický.

Každé dítě by mělo znát obojí a samo si pak vybrat, jak psát

0/0
5.1.2011 9:22

habr

Jen kontrolní otázka.

Víte někdo proč jsou tak drahé pomůcky pro toto psaní ?

0/0
6.11.2010 19:47

lukim

Re: Jen kontrolní otázka.

Víme, protože to prodávají naši taky "podnikatelé" a musí mít do měsíce mercedes a do dvou vilu;-O;-€Rv!!

0/0
6.11.2010 21:17

MiroTR

Re: Jen kontrolní otázka.

Stačí se podívat na stránky autorky písma, za kolik ho prodává. ;-)

0/0
7.11.2010 8:00

BobPigeon

Re: Jen kontrolní otázka.

To je asi ten největší problém, že jsme v Čechách. Nápad dobrý, dětem to pomůže, ale zhatí to sám autor(ka), protože na tom chce rychle zbohatnout.

A napomůžou tomu také sami učitelé, kdy se většině nechce měnit roky zažitý systém vyučování, nechce se jim učit něco nového, tak to budou nesmyslně kritizovat.

0/0
8.11.2010 8:20Najdete na iDNES.cz